You are currently viewing Słoweńskie show w Oberhofie na koniec sezonu. Križnar: „Małe mistrzostwa kraju”
Podium konkursu, od lewej: Križnar, Bogataj, Klinec (fot. FIS Ski Jumping World Cup Oberhof)

Słoweńskie show w Oberhofie na koniec sezonu. Križnar: „Małe mistrzostwa kraju”

Słowenki zdominowały czołówkę rywalizacji w Oberhofie. Urša Bogataj i Nika Križnar w obu konkursach zajmowały odpowiednio pierwsze i drugie miejsce, a w niedzielę na najniższy stopień podium wskoczyła dodatkowo Ema Klinec. Za świetną zespołową formę przez cały sezon, podopiecznym Zorana Zupančiča przypadł w nagrodę Puchar Narodów.

Urša Bogataj i Nika Križnar stworzyły w Oberhofie własne show. Duet gwiazd igrzysk w Pekinie zmiażdżył konkurencję w obu rywalizacjach minionego weekendu. Mistrzyni olimpijska dwukrotnie stanęła na najwyższym stopniu podium, natomiast jej kadrowa przyjaciółka również dwa razy zajęła drugą lokatę. O ile w sobotę jeszcze Niemka Katharina Althaus wywalczyła trzecie miejsce, tak w niedzielę pierwsze trzy miejsca zostały w całości obsadzone przez podopieczne Zorana Zupančiča. Do pierwszej dwójki bowiem doskoczyła na koniec weekendu Ema Klinec.

W pierwszym konkursie na Rennsteigschanze już po pierwszej serii Bogataj i Križnar zajmowały dwie pierwsze lokaty. Różnica pomiędzy nimi wynosiła zaledwie pół punktu. Natomiast trzecia Althaus do drugiej Križnar traciła 6,7 pkt. Po drugiej serii nic się w układzie pierwszej trójki nie zmieniło. Niemka do drugiego miejsca odrobiła zaledwie 0,4 pkt., natomiast mistrzyni olimpijska z Pekinu powiększyła przewagę nad rodaczką do 5,7 pkt. Obie Słowenki jako jedyne w obu seriach przekraczały 95 metrów. – Dzisiaj poszło mi całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, jak wiele problemów miałam podczas skoku próbnego. Ostatecznie mam drugie miejsce, a pierwsze Urša Bogataj, więc czego chcieć więcej? Bardzo się cieszę, że mogę usłyszeć hymn dzięki Ursie. Szkoda Špeli, której nie udał się skok. Mogło być lepiej, ale zostawmy to na jutro. Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogłam dać z siebie wszystko, bo miałam wcześniej pewne problemy zdrowotne – mówiła po sobotnich zmaganiach Nika Križnar, której po turnieju Raw Air doskwierał ból pleców. Wspomniana Špela Rogelj niespodziewanie oddała bardzo słaby skok w pierwszej serii i już na półmetku rywalizacji pożegnała się z punktami Pucharu Świata. Skok na odległość 70 metrów dał jej tylko 31. miejsce z dużą stratą do wyższej lokaty, premiowanej awansem do drugiej serii. W sobotę, poza pierwszą dwójką, punktowały jeszcze Ema Klinec (5. miejsce) oraz Nika Prevc (11.). Oprócz Rogelj punktów nie zdobyła także Jerneja Brecl (38.)

Drugi konkurs był kolejnym popisem talentów słoweńskich skoczkiń. Tym razem po pierwszych skokach na prowadzeniu znalazła się Križnar z przewagą blisko trzech punktów nad Bogataj. Na trzecim miejscu pojawiła się za to Rogelj, która ostatni sezon w karierze najwyraźniej postanowiła zakończyć z przytupem. Jej skok na odległość 100 metrów był najdłuższym oddanym w pierwszej serii. W drugiej połowie rywalizacji pierwsza dwójka zamieniła się miejscami i to ponownie indywidualna mistrzyni olimpijska stanęła na najwyższym stopniu podium. – Jeśli chodzi o skoki, to był to mój najlepszy konkurs w karierze – skomentowała Bogataj, która drugi skok oddała na tę samą odległość, co Špela Rogelj w swojej pierwszej próbie. Nika Križnar, która za pierwszym razem pofrunęła na 97,5 metra, drugą próbę zakończyła 4,5 metra bliżej i tym samym ponownie przypadła jej druga lokata, ze stratą 4,3 pkt. do zwyciężczyni. – Konkurs był ciekawy, był jak małe mistrzostwa kraju. Cieszę się, że na podium stanęły trzy Słowenki. To był jeden z celów, podobnie jak zdobycie Pucharu Narodów, które było marzeniem od zeszłego roku, ale tym razem udało się je zrealizować. Jestem naprawdę szczęśliwa, że mogę być częścią tego zespołu. Jednocześnie smuci fakt, że odchodzą dwie bardzo ważne osoby z tej drużyny i będzie mi ich bardzo brakowało – mówiła po ostatnim konkursie Križnar. Kończąca karierę Rogelj finalnie nie utrzymała trzeciej pozycji i po skoku na 87 metrów spadła na 6. miejsce. Z piątej lokaty na trzecią wskoczyła natomiast Ema Klinec, dla której była to piąta wizyta na podium w kończącym się sezonie zimowym. Nika Prevc tym razem zajęła 12. miejsce, a Jerneja Brecl znalazła się w trzeciej dziesiątce.

Słowenki zakończyły sezon triumfując nie tylko w konkursach w Oberhofie, ale także zdobywając Puchar Narodów z przewagą aż 747 punktów nad Austriaczkami. To była totalna dominacja drużynowa. W klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata Pań, Nika Križnar ostatecznie zajęła drugie miejsce ze stratą 125 punktów do Marity Kramer, natomiast na trzecim miejscu uplasowała się Urša Bogataj, której do drugiego miejsca zabrakło 40 oczek. Natomiast Špela Rogelj kończy karierę, zajmując 12. miejsce. Poza nimi, w najlepszej trzydziestce klasyfikacji generalnej obecne są także Ema Klinec (7.), Jerneja Brecl (20.) oraz Nika Prevc (22.). Wraz z Rogelj, z kadry odchodzi również dotychczasowy trener – Zoran Zupančič.