You are currently viewing Zmiany w norweskim składzie na Puchar Świata w lotach w Oberstdorfie
Joacim Ødegård Bjøreng (fot. Ewa Skrzypiec)

Zmiany w norweskim składzie na Puchar Świata w lotach w Oberstdorfie

Norwescy skoczkowie po rywalizacji przed własną publicznością na Mistrzostwach Świata w lotach narciarskich w Vikersund, są już gotowi do startu w Pucharze Świata w Oberstdorfie. Na niemieckim „mamucie” im. Heiniego Klopfera (K-200 / HS-235) zaprezentuje się siedmiu „Wikingów”, jednak zabraknie wśród nich Roberta Johanssona i Daniel-André Tande. Którzy skoczkowie zostali ich zmiennikami? I o co jeszcze walczą najmocniejsi podopieczni trenera Alexandra Stöckla?

 

MariusLindvik Vikersund2022 fotJuliaPiatkowska4 300x200 - Zmiany w norweskim składzie na Puchar Świata w lotach w Oberstdorfie
Marius Lindvik (fot. Julia Piątkowska)

Pierwsze tej zimy zetknięcie się z lotami narciarskimi było dla Norwegów całkiem udane. Złoty medal w rywalizacji indywidualnej w światowym czempionacie na Vikersundbakken (HS-240) wywalczył Marius Lindvik, a w konkursie drużynowym reprezentanci Kraju Fiordów po zaciętym pojedynku wyszarpali Austriakom brąz. Kolejną szansą na ponad 200 metrowe loty będą zawody Pucharu Świata w Oberstdorfie. Na niemieckim „mamucie”, który jest nieco mniejszy od największych obiektów do lotów, zawodnicy zmierzą się w dwóch konkursach indywidualnych (w sobotę i niedzielę). Wcześniej (w piątek) czekają ich oficjalne treningi i kwalifikacje.

W rywalizacji na Heini-Klopfer-Skiflugschanze weźmie udział siedmiu Norwegów, jednak zabraknie wśród nich mistrza świata w lotach z 2018 roku, Daniela-André Tande oraz byłego rekordzisty świata w długości lotu Roberta Johanssona. Co ciekawe pierwszy z nich ma na swoim koncie także rekord wyżej wymienionej skoczni. Zdobywając tytuł mistrzowski przed czterema laty poszybował tam 238,5 metra. – Zdecydował się zakończyć sezon po całkiem udanym starcie w lotach narciarskich w Vikersund. Ten występ kosztował go dużo energii, dlatego na ten moment już wystarczy. Daniel nie może się doczekać krótkiej przerwy, zanim znów będzie ciężko pracował nad kolejnym sezonem – tłumaczy austriacki szkoleniowiec Norwegów i dodaje: – Robert niestety wciąż ma problemy z plecami, które zostaną zbadane w tym tygodniu. Decyzję o jego starcie w finale Pucharu Świata w Planicy podejmujemy po Oberstdorfie.

Podczas MŚ w lotach norweski sztab szkoleniowy jeszcze podczas treningów wystawił do startu sześciu zawodników. W Pucharze Świata „Wikingowie” posiadają siedmioosobową kwotę startową, którą zamierzają w pełni wykorzystać. W związku z tym obok Graneruda, Lindvika, Forfanga i Villumstada, w Niemczech pojawi się jeszcze trzech zawodników. Będą to Bendik Jakobsen Heggli, Robin Pedersen oraz Joacim Ødegård Bjøreng, który niedawno zakończył cykl Pucharu Kontynentalnego na znakomitej drugiej pozycji. Ponadto wcześniej wymieniona dwójka miała okazję w ostatnich dniach testować Vikersundbakken. – Robin i Bendik pokazali dobre wyniki jako przedskoczkowie w Vikersund i byli bardzo szczęśliwi, że otrzymali nominację na start w Niemczech. Co do reszty, to tylko kwestia kontynuacji, bardzo dobrych wyników, albo pozytywnego trendu, który widzieliśmy w Vikersund – wyjaśnia Stöckl. Dodajmy, że Heggli i Pedersen uzyskali podczas minionego długiego weekendu nowe rekordy życiowe w długości lotu, szybując kolejno 234 i 233,5 metra.

Spoglądając jeszcze raz na najmocniejsze ogniwa norweskiej drużyny, warto zaznaczyć, że matematyczne szanse na wywalczenie Kryształowe Kuli ma jeszcze Halvor Egner Granerud, jednak jego strata do prowadzącej dwójki (Ryoyu Kobayashiego i Karla Geigera) wskazuje na to, że w narciarskiej batalii o trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej PŚ zmierzy się on… z rodakiem Mariusem Lindvikiem. Wszyscy skoczkowie mają jednak wciąż (przynajmniej teoretycznie) równe szanse w pojedynku o małą Kryształową Kulę za Puchar Świata w lotach. Klasyfikacja tych rozgrywek otworzy się dopiero po pierwszym konkursie na Heini-Klopfer-Skiflugschanze. Łącznie zostaną rozegrane cztery konkursy, po dwa w Oberstdorfie i Planicy. Reprezentacja Kraju Fiordów nadal liczy się też w walce o Puchar Narodów. Norwegowie zajmują w nim trzecie miejsce i do liderujących Austriaków tracą  jednak sporo, bo aż 307 punktów.

 

Skład reprezentacji Norwegii na PŚ w Oberstdorfie:

 • Halvor Egner Granerud (3. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Marius Lindvik (4. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Johann André Forfang (24. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Fredrik Villumstad (39. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Robin Pedersen (48. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Bendik Jakobsen Heggli (60. miejsce w PŚ 2021/2022),
 • Joacim Ødegård Bjøreng.

 

Program PŚ w Oberstdorfie (transmisje):

 • 18 marca 2022 r. (piątek):
  • 14:45 – oficjalny trening,
  • 17:15 – kwalifikacje (Eurosport 1, Eurosport Player).
 • 19 marca 2022 r. (sobota):
  • 14:45 – seria próbna,
  • 16:00 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport Player).
 • 20 marca 2022 r. (niedziela):
  • 14:15 – kwalifikacje,
  • 16:00 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Eurosport Player).

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz