You are currently viewing Czterech juniorów i jedna juniorka. Polacy poskaczą w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti
Jan Habdas (fot. Anna Karczewska / PZN)

Czterech juniorów i jedna juniorka. Polacy poskaczą w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti

Przed młodymi zawodnikami jeszcze jedna impreza rangi mistrzowskiej tej zimy. W dniach 21-25 marca w Vuokatii i Lahti odbędą się zmagania w ramach Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy (EYOF), w których wezmą udział sportowcy w wieku od 14. do 18. roku życia. Nasz kraj w Finlandii będzie reprezentować czterech skoczków oraz jedna skoczkini. Czy Biało-Czerwonym uda się nawiązać do sukcesów sprzed siedmiu i jedenasty lat?

 

NataliaSlowik MSJZakopane2022 fotAnnaKarczewskaPZN 300x200 - Czterech juniorów i jedna juniorka. Polacy poskaczą w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti
Natalia Słowik (fot. Anna Karczewska / PZN)

W gronie nominowanych do startu w Lahti (impreza docelowo odbywa się w Vuokatii) jest trzech zawodników z kadry juniorskiej, czyli 17-letni Tymoteusz Amilkiewicz, 18-letni Jan Habdas oraz kolejny 17-latek Klemens Joniak. Ponadto bardzo solidnym sezonem spędzonym szczególnie w cyklu LOTOS Cup na udział w imprezie zasłużył sobie 17-letni Marcin Wróbel, rezerwowy zawodnik kadry. W gronie tej czwórki największą polską nadzieją na wynik w czołówce jest Habdas, który w rozgrywanych na początku marca Mistrzostwach Świata Juniorów w Zakopanem okazał się najmocniejszym z naszych reprezentantów (zajął 13. miejsce). Ponadto w kończącym się sezonie 2021/2022 wywalczył swoje trzy pierwsze podia w zawodach FIS Cup, a właśnie na EYOF powinni się pojawić skoczkowie rywalizujący zazwyczaj w tym cyklu. Opiekę nad męską grupą w Kraju Tysiąca Jezior będzie sprawował trener kadry juniorskiej, Daniel Kwiatkowski.

Jedyną przedstawicielką polskich skoków narciarskich kobiet w Finlandii będzie 16-letnia Natalia Słowik. Podopieczna trenera Jakuba Kota z grupy tatrzańskiej dopiero w mijającym sezonie zadebiutowała w zagranicznych zawodach rozgrywanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. We wspomnianym czempionacie juniorów na Średniej Krokwi zajęła 26. miejsce okazując się jedyną polską zawodniczką, która zdołała awansować do serii finałowej.

Lahti Salpausselka2022 fotJuliaPiatkowska2 300x199 - Czterech juniorów i jedna juniorka. Polacy poskaczą w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Lahti
Skocznie w Lahti (fot. Julia Piątkowska)

Już w kolejnym tygodniu areną zmagań będzie dla zawodników normalny obiekt Salpausselkä HS-100 (K-90). Oficjalne treningowe skoki są zaplanowane na poniedziałek, a we wtorek (23 marca) odbędzie się męski konkurs indywidualny. Żeńska rywalizacja zostanie przeprowadzona w środowy poranek (24 marca). Popołudniem tego samego dnia rozegrany zostanie konkurs drużynowy młodzieńców. Na piątek (25 marca) zaplanowano z kolei zawody drużyn mieszanych.

Warto zaznaczyć, że skoki narciarskie powróciły do programu Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy po przerwie, która miała miejsce w 2019 roku podczas zmagań w Sarajewie (Bośnia i Hercegowina). Wcześniej w tej dyscyplinie sportowcy mieli okazję zmierzyć się w 2017 roku w tureckim Erzurum. Wówczas triumf wśród mężczyzn wywalczył Słoweniec Timi Zajc, który zresztą niecały tydzień temu został wicemistrzem świata w lotach narciarskich. Wśród kobiet w Turcji najlepsza okazała się Francuzka Romane Dieu, która jednak rok po tym sukcesie zakończyła sportową karierę. Ponadto zarówno w konkursie drużynowym mężczyzn, jak i w konkursie mikstów po złote medale sięgnęli Słoweńcy.

Reprezentanci Polski w historii tej imprezy tylko dwukrotnie plasowali się na podium. W 2011 roku w czeskim Libercu drużynową wygraną świętowali Krzysztof Biegun, Mateusz Kojzar, Aleksander Zniszczoł i Klemens Murańka, a w 2015 roku w austriackim Tschagguns brązowy krążek wyskakał Dawid Jarząbek.

 

Program Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Vuokatii / Lahti:

 • 22 marca 2022 r. (wtorek):
  • 09:00 – oficjalne treningi.
 • 23 marca 2022 r. (środa):
  • 14:30 – seria próbna,
  • 15:30 – konkurs indywidualny mężczyzn.
 • 24 marca 2022 r. (czwartek):
  • 08:00 – seria próbna kobiet,
  • 09:00 – konkurs indywidualny kobiet.
  • 15:00 – seria próbna mężczyzn,
  • 16:00 – konkurs drużynowy mężczyzn.
 • 25.03.2022 r. (piątek):
  • 08:00 – seria próbna mikstów,
  • 09:00 – konkurs drużyn mieszanych.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz