You are currently viewing Richard Freitag żegna się ze skokami! To była ostatnia zima w roli skoczka

Richard Freitag żegna się ze skokami! To była ostatnia zima w roli skoczka

Richard Freitag ogłosił dzisiaj na konferencji prasowej w Obertsdorfie decyzję dotyczącą dalszego uprawiania skoków narciarskich. Obecna zima była jego ostatnią w roli czynnego skoczka. 30-latek kończy karierę.

 

Ostanie lata nie były dla Richarda Freitaga najłatwiejsze. Od sezonu 2018/2019 notował postępujący regres. Jego wyniki w Pucharze Świata były coraz słabsze, a występy w Pucharze Kontynentalnym czy FIS Cupie należały do co najwyżej przeciętnych. Niemiec nie potrafił się od dłuższego czasu odbudować i choćby w jakimś stopniu nawiązać do najlepszej zimy w karierze z przełomu lat 2017/2018. Wtedy to rywalizował z Kamilem Stochem o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a także ustanowił w Planicy rekord życiowy wynoszący 243 metry. 30-latek rozstanie się ze skokami nie bez sukcesów. Jego worek z trofeami jest dość pokaźny. Znajduje się w nim drużynowy srebrny medal olimpijski z Pjongczangu (2018),  medale Mistrzostw Świata – złote za konkurs drużyn mieszanych w Falun (2015) oraz drużynówkę w Seefeld (2019), srebrny za konkurs drużynowy w Val di Fiemme (2013) oraz brązowy za mikst na tych samych mistrzostwach. Są w nim także dwa drużynowe srebrne medale za Mistrzostwa Świata w Lotach w Vikersund (2012) i Bad Mitterndorf (2016), a także indywidualny brąz zdobyty w Oberstdorfie (2018), gdzie odbywają się konkursy w ten weekend. Wywalczył także drużynowe srebro podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Otepää (2011).

W Pucharze Świata debiutował podczas pierwszego konkursu Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2009/2010, gdzie zajął 46. miejsce. Pierwsze zwycięstwo w najwyższej lidze skoków odniósł blisko dwa lata później na dużej skoczni w Harrachovie. W tym samym miejscu w 1983 wygrał także jego ojciec – Holger Freitag. Zima 2011/2012 była jego pierwszym udanym sezonem Pucharu Świata, bowiem rozgrywki zakończył na 6. miejscu. Najlepiej wiodło mu się w na przełomie lat 2017/2018, kiedy to w klasyfikacji generalnej przegrał tylko z Kamilem Stochem. Wtedy też wygrał 3 konkursy – w Niżnym Tagile, Titisee-Neustadt oraz w Engelbergu. 3 lutego 2018 w Willingen ostatni raz stanął na podium Pucharu Świata. Na najwyższym jego stopniu w PŚ na przestrzeni całej kariery stawał 8 razy. 

Jakie plany na przyszłość ma Niemiec?  – Po zakończenikariery sportowej chciałbym teraz poświęcić się mojej przyszłej karierze zawodowej. Obecnie rozważam różne opcje nie podjąłem jeszcze jednej konkretnej decyzji. W każdym razie pozostanę przywiązany do sportu. Skoki narciarskie były moją wielką pasją i zawsze uważałem, że uprawianie tego sportu jest dla mnie przywilejem – opowiadał Freitag po ogłoszeniu zakończenia kariery. 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez DSV_Nordisch (@dsv_nordisch)

 

Karol Cześnik
Źródło: DSV

Dodaj komentarz