You are currently viewing Tegoroczne pasmo sukcesów Timiego Zajca: „Ten sezon jest dla mnie idealny”
Timi Zajc (fot. Julia Piątkowska)

Tegoroczne pasmo sukcesów Timiego Zajca: „Ten sezon jest dla mnie idealny”

Timi Zajc zwyciężył niedzielny konkurs na skoczni mamuciej im. Heiniego Klopfera. Dla młodego Słoweńca obecna zima jest na ten moment najlepszym okresem w jego dotychczasowej karierze. W poprzednich tygodniach z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie i Mistrzostw Świata w Lotach w Vikersund przywoził złote i srebrne medale. Tym razem w Oberstdorfie powtórzył triumf sprzed trzech lat.

 

Słoweńcy są lotnikami – to fakt znany od lat, który w ten weekend kolejny raz znalazł przełożenie na wyniki. Timi Zajc zdecydowanie należy do tego wyjątkowo zdolnego grona i tej zimy jest jednym z wyraźniejszych jego przedstawicieli. Po bardzo udanych Mistrzostwach Świata w Lotach w Vikersund, passa 21-latka trwa i przekłada się na kolejne konkursy w lotach. W Oberstdorfie, podczas sobotniej rywalizacji, stanął na najniższym stopniu podium. Przed nim znalazł się jego rodak Žiga Jelar oraz zwycięzca – Stefan Kraft. Następnego dnia to sam Zajc cieszył się z konkursowej wygranej. Po skokach na 211,5 oraz 232 metry wyprzedził Piotra Żyłę o 6,8 pkt. Kraftowi tym razem przypadła trzecia lokata. – Ten weekend był wspaniały – dwa razy na podium, w tym dzisiaj zwycięstwo. Jestem w bardzo dobrej formie. Ale cieszę się, że ten weekend się już skończył, bo był naprawdę ciężki ze względu na wiatr. Nie mogę się doczekać na przyszły tydzień w Planicy. Moje występy były udane, ale potrzeba dobrego wiatru, żeby tutaj daleko latać. Może miałem trochę szczęścia, bo wyszedł mi się w drugiej serii świetny skok – opowiadał po niedzielnym konkursie wicemistrz świata w lotach. Warto przypomnieć, że jest to druga wygrana Zajca na tym obiekcie. 3 lata temu w pierwszym z trzech konkursów stanął na najwyższym stopniu podium, wyprzedzając Dawida Kubackiego i Markusa Eisenbichlera.

Młody Słoweniec notuje świetną, pełną sukcesów zimę. W Pekinie zdobył złoto olimpijskie w mikście oraz srebrny krążek w rywalizacji drużynowej. Z Mistrzostw Świata w Lotach w Vikersund wyjechał z drużynowym złotem, a także indywidualnym srebrem. Rozgrywki Pucharu Świata także zaliczy do udanych. Po przedostatnim weekendzie sezonu zajmuje 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. Do będącego pozycję wyżej Cene Prevca traci tylko 8 punktów, natomiast nad jedenastym Danielem Huberem ma zapas 73 punktów. – Ten sezon jest dla mnie idealny. Może nie zdobyłem najwięcej punktów, ale mam dwa medale olimpijskie i srebro z MŚ w lotach, więc mogę tylko podziękować mojemu trenerowi, który dał mi szansę po ubiegłym sezonie i zrobiliśmy naprawdę świetną robotę. Nie czuję ze względu na srebro na MŚ większej presji związanej z lotami w Planicy – wyjaśniał podopieczny Roberta Hrgoty.

Przed Timim Zajcem i pozostałymi zawodnikami ostatni weekend Pucharu Świata, który tradycyjnie organizowany jest w Planicy. Zapytany o cele zakładane na występ w swoim kraju, nie wyraził oczekiwań w postaci konkretnego rezultatu, natomiast ma nadzieję na awans jego drużyny w Pucharze Narodów. – Chcę tylko cieszyć się lataniem, nie mam w głowie konkretnego wyniku. Liczę, że będzie bardzo, bardzo dobrze. Kiedy pojawiamy się na starcie konkursu w lotach narciarskich, jesteśmy bardziej zrelaksowani i chcemy latać bardzo daleko. Jako drużyna myślimy o zdobyciu trzeciego miejsca w Pucharze Narodów. Będziemy się starać latać daleko i zobaczymy, co nam to da. Skocznia w Planicy trochę różni się od tej w Oberstdorfie, ale tam będziemy mieli swoich własnych kibiców i będzie świetna atmosfera. Nie wiem jeszcze, co będę robił po sezonie. Został jeszcze tydzień, pomyślę o tym wtedy – stwierdził 21-latek. 

W Pucharze Narodów Słowenia zajmuje 4. miejsce i do trzeciej Norwegii traci tylko 65 punktów. Podczas weekendu w Planicy, gdzie skoczkowie będą dwukrotnie rywalizowali indywidualnie, a także raz powalczą drużynowo, Słoweńcy mają ogromną szansę, żeby w klasyfikacji przesunąć się o pozycję wyżej i na koniec sezonu stanąć na podium narodów. W klasyfikacji Pucharu Świata w Lotach Timi Zajc stoi przed wielką szansą na dołożenie do tegorocznej kolekcji trofeów Małej Kryształowej Kuli. Z dorobkiem 160 punktów zajmuje pierwszą lokatę wraz ze Stefanem Kraftem. Za nimi plasują się Žiga Jelar (130 pkt.) oraz Piotr Żyła (125 pkt.). 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Timi Zajc (@timizajc)

 

Anna Libera, Karol Cześnik
Korespondencja z Oberstdorfu

Dodaj komentarz