You are currently viewing Severin Freund zakończył karierę. „Stało się jasne, że mój czas dobiega końca”
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

Severin Freund zakończył karierę. „Stało się jasne, że mój czas dobiega końca”

Niedzielny konkurs Pucharu Świata w lotach w Planicy był nie tylko akcentem kończącym sezon 2021/2022. Był także ostatnim akcentem w karierze Severina Freunda. Utytułowany 33-letni niemiecki zawodnik, który na swoim koncie ma Kryształową Kulę, mistrzostwo świata i mistrzostwo świata w lotach, dziś na Letalnicy zajął 28. miejsce. – W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się dla mnie jasne, że mój czas jako aktywnego sportowca dobiega końca – mówi.

 

SeverinFreund Planica2022lot fotJuliaPiatkowska konieckariery2 300x200 - Severin Freund zakończył karierę. "Stało się jasne, że mój czas dobiega końca"
Severin Freund na barkach kolegów z reprezentacji (fot. Julia Piątkowska)

Ostatnie lata w wykonaniu niemieckiego zawodnika były naznaczone próbami powrotu do światowej czołówki po poważnych kontuzjach. Początkowo spore problemy sprawiło mu zerwanie więzadeł w kolanie, a później doszedł do tego uraz pleców. Kilkukrotnie musiał się poddawać zabiegom chirurgicznym, które z pewnością nadwątliły jego stan zdrowia. A przecież mimo tego, że w ostatnich latach nie widzieliśmy Freunda w ścisłym topie indywidualnych zmagań, to zawodnik z Waldkirchen był jednym z najlepszych skoczków świata poprzedniej dekady.

Swój zwycięski marsz Niemiec rozpoczął 15 stycznia 2011 roku, kiedy wygrał konkurs Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Wówczas nasi zachodni sąsiedzi borykali się z okresem „bezkrólewia” po pasmie sukcesów, które przed laty odnosili Martin Schmitt i Sven Hannawald. Okazało się, że to właśnie Severin Freund został ich godnym następcą, a w wielu sportowych aspektach przewyższył nawet swoich poprzedników. W latach 2013-2016 na stałe zagościł na podiach zawodów najwyższej rangi, zarówno w pucharowych, jak i mistrzowskich realiach. W 2014 roku w Harrachovie został mistrzem świata w lotach narciarskich, a rok później w Falun dołożył do tego złoty medal mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Ponadto w sezonie 2014/2015 po pasjonującym pojedynku z Peterem Prevcem zdobył Kryształową Kulę. Co prawda w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zdobył wówczas tyle samo punktów co Słoweniec, to wygrywając więcej pojedynczych konkursów, to on mógł wznieść nad głową najcenniejsze trofeum. Freund zapisał na swoim koncie także mistrzostwo olimpijskie, które zdobył wraz z kolegami w rywalizacji drużynowej w 2014 roku w Soczi.

Wymienione wyżej sukcesy to jednak tylko garstka z tych, które wywalczył w czasie swojej imponującej kariery. Niemiec w latach 2011-2016 wygrał 22 pucharowe konkursy i jednocześnie 53 razy wskakiwał na podium. Poza wywalczeniem Kryształowej Kuli, w pucharowej „generalce” zajmował też drugie i trzecie miejsce. Łącznie wywalczył siedem medali MŚ oraz cztery krążki MŚ w lotach. Stawał także na podium MŚ juniorów, PŚ w lotach narciarskich, Turnieju Czterech Skoczni i Letniego Pucharu Kontynentalnego.

SeverinFreund Planica2022lot fotJuliaPiatkowska 300x200 - Severin Freund zakończył karierę. "Stało się jasne, że mój czas dobiega końca"
Severin Freund (fot. Julia Piątkowska)

W ciągu ostatnich kilku tygodni stało się dla mnie jasne, że mój czas jako aktywnego sportowca dobiega końca. Miałem naprawdę dobre lata i udało mi się zdobyć wiele cennych doświadczeń. W ostatnich dwóch latach byłem jednak już pogodzony ze swoją sytuacją i wiem, że  mogę zamknąć ten rozdział swojego życia tak, jak to sobie wyobrażałem – mówi Niemiec cytowany przez rodzimą federację narciarską. Jak się okazuje, Freund jeszcze w trakcie trwania swojej kariery ukończył kurs menedżerski i zamierza skierować swoją zawodową przyszłość w tym kierunku. Nie wyklucza jednocześnie, że pozostanie przy skokach narciarskich w innej roli. – Skoki narciarskie to moja wielka pasja i dla nich moje serce bije mocniej. Dlatego pozostanę związany z tym sportem do końca życia – podkreśla.

O tym, że doświadczenie 33-latka bardzo przydałoby się w niemieckiej ekipie wspomniał też trener Stefan Horgacher. – Severin Freund był przez wiele lat jednym z najlepszych skoczków narciarskich na świecie i słusznie cieszy się wielkim szacunkiem w krajowym i międzynarodowym świecie sportu. Oprócz medali olimpijskich, tytułów mistrzowskich i zwycięstw w Pucharze Świata, Severin doświadczył również niepowodzeń. Mimo tego, był w stanie się zmobilizować, wydostać z dołków powodowanych kontuzjami i powrócić pokazując cechy, które mają tylko prawdziwi mistrzowie. Severin pozostawia dużą lukę w reprezentacji, zarówno pod względem sportowym, jak i osobistym. Żałujemy, ale szanujemy jego decyzję i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać go w naszych szeregach w przyszłości – zasygnalizował Austriak.

Dodajmy, że Freund ukończył sezon 2021/2022 na 30. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata oraz na 22. pozycji w klasyfikacji lotów.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Severin Freund (@severinfreund)

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz