You are currently viewing Kolejne opóźnienia remontu skoczni w Hinterzarten. LGP 2022 odwołane
Modernizacja w Hinterzarten trwa (fot. Facebook.com/skispringenhinterzarten)

Kolejne opóźnienia remontu skoczni w Hinterzarten. LGP 2022 odwołane

Jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych kalendarzy na zarówno sezon letni, jak i zimowy wiadomo, że w Hinterzarten nie odbędą się zawody z cyklu Letniego Grand Prix. Data ukończenia przebudowy skoczni narciarskiej Rothaus-Schanze została ponownie przesunięta, co wiąże się z koniecznością odwołania letnich zmagań na niemieckim obiekcie.

 

Zawody z cyklu Letniego Grand w Prix niemal co roku były stałym punktem w kalendarzu zawodów. Skocznia HS-108 (K-95) w Hinterzarten w niemieckim Szwarcwaldzie wymagała modernizacji, aby spełnić wymagania Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) i mieć możliwość organizowania międzynarodowych konkursów. Według planów miał zostać odnowiony rozbieg skoczni wraz z nowymi torami najazdowymi z nowoczesnym systemem mrożenia. Remontowane miały zostać również schody, aby spełniały wszystkie wymogi bezpieczeństwa, a zmianie miał ulegnąć także profil skoczni poprzez spłaszczenie buli, aby dostosować zeskok do współczesnych standardów, a także po to, aby skocznia mieściła się w wymaganych przepisami wymiarach i ponownie uzyskała certyfikat FIS, konieczny do uprawnień organizatorskich.

Hinterzarten Rothaus Schanze modernizacja.wrzesien2020 fot.Facebook skispringenhinterzarten 300x200 - Kolejne opóźnienia remontu skoczni w Hinterzarten. LGP 2022 odwołane
Modernizacja w Hinterzarten (fot. Facebook.com/skispringenhinterzarten)

Początkowo zawody miały się nie odbyć jednie w sezonie 2020/2021, jednak wydłużenie procesu przebudowy skoczni spowodowało, że również w zeszłym roku zawody nie zostały przeprowadzone, a w obecnym roku jeszcze przed ogłoszeniem oficjalnych kalendarzy Hinterzarten wycofało swoją kandydaturę. Decyzja została ogłoszona przez burmistrza Hinterzarten Klausa-Michaela Tatscha w komunikacie prasowym, a oficjalnym powodem odwołania jest kolejne opóźnienie w przebudowie Rothaus-Schanze, która pierwotnie miała zakończyć się w lutym 2022 roku.

Według planów po trzyletniej przerwie niemieckie miasteczko miało ponownie zorganizować Letnie Grand Prix. Od 29 do 31 lipca powinny się odbyć konkursy indywidualne kobiet i mężczyzn oraz zawody drużyn mieszanych, tak jak miało to miejsce chociażby w 2019 roku przed modernizacją obiektu. -Niestety, w tym momencie nie można zagwarantować ukończenia remontu skoczni, a zwłaszcza infrastruktury imprezy organizowanej na poziomie Pucharu Świata – czytamy w liście. Nowy termin ukończenia powinien jeszcze przypadać na pierwszą połowę 2022 roku, ale 38. edycja letnich zawodów w skokach narciarskich w Hinterzarten odbędzie się najwcześniej w 2023 roku.

W kwietniu 2020 r. najazd skoczni w Hinterzarten został prawie całkowicie zburzony, aby zrobić miejsce dla nowej konstrukcji. Niestety, w październiku tego samego roku prace modernizacyjne zostały wstrzymanena skutek różnic wymiarowych w miejscu połączenia nowej konstrukcji stalowej z już istniejącą. Prace wznowiono dopiero w czerwcu 2021 r. na mocy uchwały gminy. W tym celu konieczne było usunięcie stalowej konstrukcji, co skutkowało kolejnymi opóźnieniami i zwiększonymi kosztami remontu. 

Po odwołaniu LGP, Hinterzarten ma nadal szanse na organizację zawodów. Jesienią miasto w Górnym Schwarzwaldzie będzie gospodarzem Mistrzostw Niemiec w skokach narciarskich i kombinacji norweskiej. Dokładna data nie jest jeszcze ustalona. Z kolei zawody FIS Youth Cup, który tradycyjnie również odbywa się pod koniec lipca, nie zostały jeszcze potwierdzony.

Przypomnijmy, że ostatnie zawody z cyklu LGP, które odbyły się w Hinterzarten miały miejsce w 2019 roku. Wówczas w konkursie indywidualnym wśród Panów najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy Karl Geiger, który zwyciężył nad utytułowanym Austriakiem Gregorem Schlierenzauerem i swoim rodakiem Richardem Freitagiem, który po niedawno zakończonym sezonie 2021/2022 postanowił zakończyć swoją sportową karierę. Z kolei w konkursie Pań triumfowała Japonka Sara Takanashi, przed Norweżką Maren Lundby i Słowenką Niką Kriznar. Przed trzema laty odbył się również konkurs drużyn mieszanych, który wygrała reprezentacja Niemiec, przed Japonią i Słowenią. 

 

Anna Fergisz,
źródło: skispringen.com / informacja własna

Ten post ma jeden komentarz

Dodaj komentarz