You are currently viewing Skromna obsada mistrzostw Estonii, zwycięstwo Altera i brak Aigro
Markkus Alter (fot. Bartosz Leja)

Skromna obsada mistrzostw Estonii, zwycięstwo Altera i brak Aigro

Niezbyt okazale wyglądały listy startowe mistrzostw kraju w Otepää, które zakończyły sezon zimowy w Estonii. Do rywalizacji zgłoszonych zostało jedenastu skoczków i jedna skoczkini, a na normalnej skoczni Tehvandi (K-90 / HS-100) zabrakło jeszcze trzech z nich. Ostatecznie ze złotych medali cieszyli się Markkus Alter oraz Annemarii Bendi.

W rywalizacji mężczyzn na starcie pojawiło się zaledwie ośmiu skoczków. Najlepszy w tym nielicznym gronie okazał się Markkus Alter, którego ostatnio w międzynarodowej stawce mogliśmy oglądać podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem (zajął tam 32. miejsce). Tym razem na krajowym podwórku skacząc 91,5 oraz 93,5 metra, 19-latek zgromadził 238 punktów i okazał się najlepszy.

Drugie miejsce zajął skaczący już wyłącznie hobbystycznie Kaarel Nurmsalu. 30-letni zawodnik, który niegdyś w Pucharze Świata meldował się nawet na szóstej pozycji, w międzynarodowej stawce nie był widziany już od ponad pięciu lat! Mimo tego skacząc 91,5 i 93 metry, przed własną publicznością wywalczył srebro. Trzecie miejsce zajął drugi z najbardziej doświadczonych estońskich zawodników, Martti Nõmme. 28-latek, który ostatni start w zawodach FIS zanotował w lipcu zeszłego roku (podczas FIS Cup w… Otepää), tym razem lądował na 92. i 91. metrze i zgarnął brąz. Drugi i trzeci zawodnik do triumfującego Altera stracili kolejno 1,5 oraz 3 punkty.

Warto zaznaczyć, że na starcie nie pojawili się dwaj główny faworyci do czołowych lokat, czyli startujący przez większość sezonu w Pucharze Świata Artti Aigro oraz Kevin Maltsev. Dodajmy, że pierwszy z nich jako jedyny reprezentant swojego kraju wywalczył minionej zimy punkty do klasyfikacji generalnej cyklu, finalnie plasując się na 57. lokacie.

W przypadku rywalizacji kobiet, triumfatorka była znana już przed rozpoczęciem konkursu. Na starcie pojawiła się wszak tylko jedna zawodniczka, którą była 21-letnia Annemarii Bendi. Samotna skoczkini skoczyła 84 i 83 metry i samodzielnie odebrała medal z najcenniejszego kruszcu.