You are currently viewing Fińscy skoczkowie pokonani przez dwuboistów w zawodach kombinacji norweskiej
Niko Kytösaho (fot. Julia Piątkowska)

Fińscy skoczkowie pokonani przez dwuboistów w zawodach kombinacji norweskiej

Bardzo ambitnie do rozgrywek w mistrzostwach kraju podeszli w czasie tego weekendu fińscy skoczkowie narciarscy. Poza rywalizacją na skoczni, reprezentanci Suomi postanowili zmierzyć się ze swoimi rodakami specjalizującymi się w kombinacji norweskiej. I o ile po konkurencji skoków na czele plasowało się czterech skoczków, to finalnie żaden z nich nie zdołał zameldować się choćby na podium. Triumfował dwuboista Perttu Reponen.

 

KalleHeikkinen fotTuijaHankkila 300x200 - Fińscy skoczkowie pokonani przez dwuboistów w zawodach kombinacji norweskiej
Kalle Heikkinen (fot. Tuija Hankkila)

Pomysł o udziale mistrzostwach kraju w kombinacji norweskiej miał paść z ust Niko Kytösaho. Zamierzenie 22-latka podchwycili także jego koledzy i w sobotę zmierzyli się z rodakami specjalizującymi się w kombinacji norweskiej. I na skoczni „rasowi” skoczkowie zgodnie z oczekiwaniami dominowali. Na czele stawki na normalnym obiekcie HS-100 (K-90) w Rovaniemi był właśnie wspomniany 22-latek, który uzyskał 97 metrów. Drugie miejsce zajmował autor najdłuższego skoku, Kalle Heikkinen, który startując z wyższej belki najazdowej poszybował 100 metrów. Kolejne dwie lokaty także należały do skoczków, Eetu Nousiainena (95,0 m) i kończącego karierę Andreasa Alamommo (97,5 m).

Najwyżej sklasyfikowanym z fińskich kombinatorów norweskich był Perttu Reponen, który skacząc 97 metrów zameldował sie na piątej pozycji. Ponadto szósty był występujący gościnnie Amerykanin Niklas Malacinski (91,0 m), a siódmy utytułowany Ilkka Herola (89,0 m).

Zgodnie z oczekiwaniami, w trakcie biegu narciarskiego na dystansie 10 kilometrów doszło do wielkich przetasowań. Jako pierwszy na trasę wyruszył co prawda Kytösaho, jednak finalnie znacznie większe doświadczenie i wytrzymałość zaprezentowali dwuboiści. 22-letniego skoczka dogonił startujący jako piąty (z 41 sekundową stratą) Perttu Reponen i to właśnie 20-latek zdobył tytuł mistrza Finlandii. Awans z siódmej na drugą pozycję wywalczył Ilkka Herola, a z szóstej na trzecią Niklas Malacinski. Ich strata do prowadzącego po serii skoków Kytösaho wynosiła kolejno 1 minutę i 40 sekund oraz 1 minutę i 29 sekund.

Finalnie najwyżej sklasyfikowanym skoczkiem okazał się Kalle Heikkinen, który zaliczył spadek o cztery lokaty i zamknął czołową szóstkę. O skali przepaści w przygotowaniu kondycyjnym skoczków i kombinatorów norweskich może świadczyć fakt, że zwycięzca przybiegł na metę w czasie 22 minut i 59 sekund, a najwyżej sklasyfikowany ze skoczków 10 kilometrową trasę pokonał w 33 minuty i 39 sekund. Dodajmy, że liderujący na półmetku Kytösaho był finalnie dziesiąty, a wicelider Nousiainen trzynasty. Na starcie pojawiło się łącznie osiemnastu zawodników.

bieg narciarski kombinacja norweska fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Fińscy skoczkowie pokonani przez dwuboistów w zawodach kombinacji norweskiej
Bieg narciarski (fot. Julia Piątkowska)

Nigdy nie działo się tak wiele, nawet kiedy skakałem na skoczni – mówił Kytösaho w telewizyjnym wywiadzie tuż po zawodach, kiedy zdołał już wyczerpany podnieść się ze śniegu. Zapytany o to czy kiedyś zdecyduje się jeszcze na start w kombinacji norweskiej, odparł: – Mam duże wątpliwości. Wtórował mu Nousiainen, który do mety dobiegł w 36 minut i 47 sekund. – Jeśli chodzi o złapanie oddechu, nie było źle, może poza ostatnim kilometrem, ale po trudnej pierwszej części trasy ostatnie osiem kilometrów jechałem na wyprostowanych nogach. Kiedy na ostatnim okrążeniu długo jechałem pod górę, czułem skurcze w łydce, to było dość nieprzyjemne uczucie. Udało mi się jednak zejść dwadzieścia minut poniżej docelowego czasu. A celem była godzina – dodawał.

Dodajmy, że na starcie w rywalizacji kobiet pojawiło się pięć zawodniczek. Wśród nich po serii skoków prowadziła Jenny Rautionaho (88,0 m), przed Minją Korhonen (87,0 m) i Susanną Forsström (87,5 m). Dziesięciosekundowa przewaga liderki została jednak szybko zniwelowana na pięciokilometrowej trasie. Wygrała specjalizująca się w kombinacji norweskiej zaledwie 14-letnia Korhonen. Drugie miejsce zajęła atakująca z czwartej pozycji Annamaija Oinas, a trzecie utrzymała Forsström. Rautionaho po słabszym biegu spadła na czwarte miejsce.

Tak duże rozbieżności w wynikach nie mogą jednak dziwić. Cykl treningowy skoczków w porównaniu do przygotowań dwuboistów to dwa różne sportowe światy. Skoczkowie potrzebują skumulowaną energię uwolnić w bardzo krótkim czasie, czasem w ułamku sekundy, a dwuboiści poza tą umiejętnością muszą mieć nieco większą masę mięśniową, a do tego większą wytrzymałość niezbędną do pokonywania długich dystansów.

Wyniki po serii skoków mężczyzn >>>
Wyniki po biegu do kombinacji norweskiej mężczyzn >>>

Wyniki po serii skoków kobiet >>>
Wyniki po biegu do kombinacji norweskiej kobiet >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: oh.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz