You are currently viewing Letni Turniej Czterech Skoczni… Czy ten pomysł ma szanse na realizację?
Areny Turnieju Czterech Skoczni w letniej odsłonie (fot. Audi Arena, Artur Bała, Anna Trybuś)

Letni Turniej Czterech Skoczni… Czy ten pomysł ma szanse na realizację?

W ostatnich latach pojawia się coraz więcej głosów mówiących o spadku prestiżu Letniego Grand Prix. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na listę zwycięzców poszczególnych konkursów, a także klasyfikacji generalnej tego cyklu. Coraz więcej zawodników odpuszcza zmagania na igelicie, skupiając się przede wszystkim na przygotowaniach do zimy. Z tego też powodu dyrektor do spraw skoków narciarskich w Niemczech Horst Hüttel, wyszedł z inicjatywą stworzenia letniej odsłony Turnieju Czterech Skoczni.

 

Jak zauważa dyrektor sportowy w Niemieckim Związku Narciarskim, aby rozwijać tę dyscyplinę sportu należy wzbogacić terminarz Letniej Grand Prix o kolejne kraje jak Włochy, Francja i Czechy, aby nie zamykać się tylko na proponowane dotychczas lokalizacje. Ponadto zauważa, że wszystkie skocznie, na których zimą toczy się bój o Złotego Orła posiadają igelit i byłyby w stanie zorganizować letni turniej. Sam podkreślił też fakt, że skoki narciarskie są dla kibiców atrakcją mocno sezonową. – Oferujemy wspaniały, świetnie oceniany sport przez cztery miesiące w zimie, a potem znikamy na osiem miesięcy. Myślę, że letnia edycja Turnieju Czterech Skoczni byłaby krokiem w kierunku uczynienia skoków narciarskich jeszcze bardziej popularnymi – twierdzi Hüttel.

Zapytaliśmy o zdanie na ten temat Ingo Jensena, który pełni funkcję rzecznika prasowego zimowego Turnieju Czterech Skoczni. – Im więcej osób zapytasz, tym więcej różnych odpowiedzi dostaniesz. Osobiście nie jestem pewien, czy letni Turniej Czterech Skoczni będzie miał sens. Ale oczywiście to nie ja o tym decyduję. Zaangażowanych jest tak wiele różnych stron, że dojście do porozumienia będzie dłuższym procesem. Poczekamy, zobaczymy – skwitował zachowawczo przedstawiciel prestiżowej imprezy. I faktycznie, w zakulisowych rozmowach jako rok potencjalnej premiery tego wydarzenia pojawia się 2025 rok.

O pomyśle wypowiedział się także trener reprezentacji Norwegii Alexander Stöckl. Austriak podkreślił, że jego ojczyzna, a także Niemcy i tak są już mocno zaangażowane finansowo w rozwój skoków narciarskich. – Letnia edycja turnieju zwiększyłaby wartość naszej dyscypliny, ale z pewnością byłaby to duża inwestycja dla Niemiec i Austrii. Już teraz te kraje są gospodarzem wielu konkursów latem i zimą – zauważa doświadczony szkoleniowiec.

Czy już za kilka lat doczekamy się urozmaicenia zmagań w ramach Letniego Grand Prix? W ramach planowanego tournée zawodnicy zmierzyliby się na Schattenbergschanze (HS-137) w Oberstdorfie, Grosse-Olympiaschanze (HS-142) w Garmisch-Partenkirchen, Bergisel (HS-130) w Innsbrucku oraz Paul-Ausserleitner-Schanze (HS-142) w Bischofshofen. Przypomnijmy, że w letnich zawodach najwyższe rangi były już rozgrywane dodatkowe turnieje. Był nim choćby Turniej Czterech Narodów odbywający się w latach 2006-2010 na skoczniach we Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. W 2011 roku rozegrano nawet jedną edycję polskiego LOTOS Poland Tour, który odbył się w Wiśle, Szczyrku i Zakopanem.

 

Krzysztof Wichowski,
źródło: Deutschlandfunk.de / informacja własna 

 

Dodaj komentarz