You are currently viewing Wczesna inauguracja sezonu zimowego w Wiśle szansą na PŚ w Szczyrku?
Widok ze skoczni im. Adama Małysza (fot. Julia Piątkowska)

Wczesna inauguracja sezonu zimowego w Wiśle szansą na PŚ w Szczyrku?

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w środę przedstawiła kalendarze na najbliższy sezon letni i zimowy w skokach narciarskich. Łącznie w Polsce zostanie przeprowadzonych sześć konkursów dla mężczyzn – cztery w Wiśle i dwa w Zakopanem. Z kolei dla kobiet przewidziano jedynie dwa indywidualne konkursy na skoczni im. Adama Małysza, które podobnie jak u Panów, zainaugurują letnie zmagania Pań. 

 

Inauguracja Letniego Grand Prix w Wiśle

Tradycyjnie rozpoczęcie Letniego Grand Prix będzie miało miejsce w Polsce na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Inauguracja w Polsce dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy w Beskidach będą rywalizować w dniach 23-24 lipca. Podobny scenariusz miał miejsce przed rokiem, kiedy to wśród Panów dwukrotnie triumfowali Polacy – w pierwszym konkursie wygrał Jakub Wolny, przed Janem Hoerlem, a trzeci był Dawid Kubacki, który już następnego dnia stanął ponownie na podium, tym razem jednak na jego najwyższym stopniu. Za nim znalazł się Jan Hoerl, a z trzeciego miejsca cieszył się Anze Lanisek. Z kolei wśród Pań dwukrotnie wygrała Ursa Bogataj przed drugą Sarą Takanashi, a na najniższych stopniach podium plasowały się Nozomi Maruyama pierwszego dnia i Marita Kramer drugiego.

 

Zimowa inauguracja początkiem listopada na… igelicie? 

Według ustaleń Międzynarodowej Federacji Narciarskiej sezon zimowy Pucharu Świata 2022/2022 rozpocząć ma się niezwykle wcześnie, bo już w dniach 4-6 listopada. Początkowo inauguracja miała odbyć się w Niżnym Tagile, jednak obecnie panująca sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim spowodowała, że władze FIS postanowiły ponownie zorganizować pierwsze zmagania sezonu w Polsce, a konkretnie na skoczni im. Adama Małysza. W latach, kiedy inauguracja również miała miejsce w Beskidach, mówiono o trudnościach w organizacji tychże zawodów z powodu dodatnich temperatur. Wtedy jednak zawody te rozgrywane były niemal trzy tygodnie później, pod koniec listopada, a w obecnych zamiarach konkursy te mają się odbyć samym początkiem miesiąca.

IMG 2335 300x225 - Wczesna inauguracja sezonu zimowego w Wiśle szansą na PŚ w Szczyrku?
Wisła Malinka (fot. Julia Piątkowska)

Wyprodukowanie takiej ilości śniegu wydaje się oczywiście niemalże niemożliwe, dlatego jeśli podczas majowego Kongresu FIS wszystko się potwierdzi, skoczkowie po raz pierwszy w historii rozpoczną zimowe zmagania na torach lodowych, a także igelitowym zeskoku. Warunkiem jednak takiego scenariusza jest również przeprowadzenie konkursu dla kobiet. – Toczyły się rozmowy, ja o tym wiedziałem od mojego kolegi, Wojtka Gumnego, który jest członkiem tej komisji. Sekretarz związku też pytał mnie o zdanie. W pierwszej kolejności zacząłem się zastanawiać, jak to zrobimy, ale z drugiej strony niższe rachunki były pozytywem w tej sytuacji. „W nagrodę” jednak pan Pertile „wsadził” nam też inaugurację sezonu u kobiet – powiedział w TVPSPORT.PL szef komitetu organizacyjnego PŚ w Wiśle, Andrzej Wąsowicz. Co ciekawe, po konkursach w Wiśle zawodników czekałaby trzytygodniowa przerwa z Pucharem Świata, a kolejne zawodny będą miały miejsce w dniach 26-27 listopada w fińskiej Ruce. Jeśli scenariusz z torami lodowymi nie potwierdzi się, inauguracja odbędzie się w Finlandii, a konkursy w Polsce zostaną rozegrane w dniach 3 i 4 grudnia. 

Przed rokiem Wisła gościła pierwszoligowców właśnie początkiem grudnia. Wówczas w konkursie drużynowym wygrali Austriacy przed Niemcami i Słowenią, a indywidualnie triumfował Jan Hoerl przed Mariusem Lindvikiem i Stefanem Kraftem.

 

Dwa konkursy w Zakopanem

Zakopane WielkaKrokiew2022 fotAnnaFergisz 300x200 - Wczesna inauguracja sezonu zimowego w Wiśle szansą na PŚ w Szczyrku?
Wielka Krokiew w Zakopanem (fot. Anna Fergisz)

Tradycyjnie Puchar Świata w skokach narciarskich mężczyzn zawita również do Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi niemal w każdym roku rozgrywany jest jeden konkurs indywidualny i jeden drużynowy. Według ustaleń FIS tak ma się stać również w tym roku. Konkursy na skoczni im. Stanisława Marusarza będą drugim weekendem z pierwszoligowymi konkursami w Polsce. Po niepewnych jeszcze w kwestiach daty zawodach w Wiśle, termin w Zakopanem wydaje się niemal pewny. Najlepsi skoczkowie globu pojawią się w stolicy polskich Tatr w dniach 14-15 stycznia – tydzień po finalnym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Zakopanem, a tydzień przed zawodami w japońskim Sapporo. Przed rokiem drużynowo najlepsza okazała się Austria przed Japonią i Norwegią, zaś indywidualnie wygrał Marius Lindvik, przed Karlem Geigerem i Anze Laniskiem.

 

W przyszłym  sezonie trzy przystanku Pucharu Świata w Polsce?

image0 2 300x225 - Wczesna inauguracja sezonu zimowego w Wiśle szansą na PŚ w Szczyrku?
Skocznie Skalite w Szczyrku (fot. Ewa Skrzypiec)

Mimo, że konkursy w Wiśle prawdopodobnie odbędą się już początkiem listopada, co oznacza znaczne utrudnienia w przygotowaniu skoczni, Sandro Pertile zapowiada „zadośćuczynienie” polskim organizatorom… konkursem w Szczyrku. – Proszę zauważyć, że następna w kolejności jest dopiero Ruka [koniec listopada – przyp. red.]. Walczę drugi rok z rzędu o zimowy termin w Beskidach i znowu się nie udaje. Obiecano mi, że w przyszłym roku odbędzie się tournee Wisła-Szczyrk-Zakopane – mówi w rozmowie dla TVP Sport Andrzej Wąsowicz. W takim rozrachunku zawody w Szczyrku miałyby się odbyć na największej spośród trzech skoczni – na tej o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 95 metrze. 

Kalendarze kobiet na sezon 2022/2023 dostępne są TUTAJ>>>

Kalendarze mężczyzn na sezon 2022/2023 dostępne są TUTAJ>>>

 

Anna Fergisz,
źródło: TVP Sport / informacja własna

 

Dodaj komentarz