Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) w środę przedstawiła kalendarze na najbliższy sezon letni i zimowy w skokach narciarskich. Łącznie w Polsce zostanie przeprowadzonych sześć konkursów dla mężczyzn – cztery w Wiśle i dwa w Zakopanem. Z kolei dla kobiet przewidziano jedynie dwa indywidualne konkursy na skoczni im. Adama Małysza, które podobnie jak u Panów, zainaugurują letnie zmagania Pań.
Inauguracja Letniego Grand Prix w Wiśle
Tradycyjnie rozpoczęcie Letniego Grand Prix będzie miało miejsce w Polsce na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle. Inauguracja w Polsce dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy w Beskidach będą rywalizować w dniach 23-24 lipca. Podobny scenariusz miał miejsce przed rokiem, kiedy to wśród Panów dwukrotnie triumfowali Polacy – w pierwszym konkursie wygrał Jakub Wolny, przed Janem Hoerlem, a trzeci był Dawid Kubacki, który już następnego dnia stanął ponownie na podium, tym razem jednak na jego najwyższym stopniu. Za nim znalazł się Jan Hoerl, a z trzeciego miejsca cieszył się Anze Lanisek. Z kolei wśród Pań dwukrotnie wygrała Ursa Bogataj przed drugą Sarą Takanashi, a na najniższych stopniach podium plasowały się Nozomi Maruyama pierwszego dnia i Marita Kramer drugiego.
Zimowa inauguracja początkiem listopada na… igelicie?
Według ustaleń Międzynarodowej Federacji Narciarskiej sezon zimowy Pucharu Świata 2022/2022 rozpocząć ma się niezwykle wcześnie, bo już w dniach 4-6 listopada. Początkowo inauguracja miała odbyć się w Niżnym Tagile, jednak obecnie panująca sytuacja na froncie rosyjsko-ukraińskim spowodowała, że władze FIS postanowiły ponownie zorganizować pierwsze zmagania sezonu w Polsce, a konkretnie na skoczni im. Adama Małysza. W latach, kiedy inauguracja również miała miejsce w Beskidach, mówiono o trudnościach w organizacji tychże zawodów z powodu dodatnich temperatur. Wtedy jednak zawody te rozgrywane były niemal trzy tygodnie później, pod koniec listopada, a w obecnych zamiarach konkursy te mają się odbyć samym początkiem miesiąca.

Wyprodukowanie takiej ilości śniegu wydaje się oczywiście niemalże niemożliwe, dlatego jeśli podczas majowego Kongresu FIS wszystko się potwierdzi, skoczkowie po raz pierwszy w historii rozpoczną zimowe zmagania na torach lodowych, a także igelitowym zeskoku. Warunkiem jednak takiego scenariusza jest również przeprowadzenie konkursu dla kobiet. – Toczyły się rozmowy, ja o tym wiedziałem od mojego kolegi, Wojtka Gumnego, który jest członkiem tej komisji. Sekretarz związku też pytał mnie o zdanie. W pierwszej kolejności zacząłem się zastanawiać, jak to zrobimy, ale z drugiej strony niższe rachunki były pozytywem w tej sytuacji. „W nagrodę” jednak pan Pertile „wsadził” nam też inaugurację sezonu u kobiet – powiedział w TVPSPORT.PL szef komitetu organizacyjnego PŚ w Wiśle, Andrzej Wąsowicz. Co ciekawe, po konkursach w Wiśle zawodników czekałaby trzytygodniowa przerwa z Pucharem Świata, a kolejne zawodny będą miały miejsce w dniach 26-27 listopada w fińskiej Ruce. Jeśli scenariusz z torami lodowymi nie potwierdzi się, inauguracja odbędzie się w Finlandii, a konkursy w Polsce zostaną rozegrane w dniach 3 i 4 grudnia.
Przed rokiem Wisła gościła pierwszoligowców właśnie początkiem grudnia. Wówczas w konkursie drużynowym wygrali Austriacy przed Niemcami i Słowenią, a indywidualnie triumfował Jan Hoerl przed Mariusem Lindvikiem i Stefanem Kraftem.
Dwa konkursy w Zakopanem

Tradycyjnie Puchar Świata w skokach narciarskich mężczyzn zawita również do Zakopanego. Na Wielkiej Krokwi niemal w każdym roku rozgrywany jest jeden konkurs indywidualny i jeden drużynowy. Według ustaleń FIS tak ma się stać również w tym roku. Konkursy na skoczni im. Stanisława Marusarza będą drugim weekendem z pierwszoligowymi konkursami w Polsce. Po niepewnych jeszcze w kwestiach daty zawodach w Wiśle, termin w Zakopanem wydaje się niemal pewny. Najlepsi skoczkowie globu pojawią się w stolicy polskich Tatr w dniach 14-15 stycznia – tydzień po finalnym konkursie Turnieju Czterech Skoczni w Zakopanem, a tydzień przed zawodami w japońskim Sapporo. Przed rokiem drużynowo najlepsza okazała się Austria przed Japonią i Norwegią, zaś indywidualnie wygrał Marius Lindvik, przed Karlem Geigerem i Anze Laniskiem.
W przyszłym sezonie trzy przystanku Pucharu Świata w Polsce?

Mimo, że konkursy w Wiśle prawdopodobnie odbędą się już początkiem listopada, co oznacza znaczne utrudnienia w przygotowaniu skoczni, Sandro Pertile zapowiada „zadośćuczynienie” polskim organizatorom… konkursem w Szczyrku. – Proszę zauważyć, że następna w kolejności jest dopiero Ruka [koniec listopada – przyp. red.]. Walczę drugi rok z rzędu o zimowy termin w Beskidach i znowu się nie udaje. Obiecano mi, że w przyszłym roku odbędzie się tournee Wisła-Szczyrk-Zakopane – mówi w rozmowie dla TVP Sport Andrzej Wąsowicz. W takim rozrachunku zawody w Szczyrku miałyby się odbyć na największej spośród trzech skoczni – na tej o punkcie konstrukcyjnym usytuowanym na 95 metrze.
Kalendarze kobiet na sezon 2022/2023 dostępne są TUTAJ>>>
Kalendarze mężczyzn na sezon 2022/2023 dostępne są TUTAJ>>>
Anna Fergisz,
źródło: TVP Sport / informacja własna