You are currently viewing Miyahira odchodzi z reprezentacji Japonii. Nowa rola Kojonkoskiego w Finlandii
Ryoyu Kobayashi z Hideharu Miyahirą i Mika Kojonkoski (fot. Julia Piątkowska)

Miyahira odchodzi z reprezentacji Japonii. Nowa rola Kojonkoskiego w Finlandii

Hideharu Miyahira, który przez cztery lata pełnił funkcję trenera reprezentacji Japonii, oficjalnie zakończył współpracę z tamtejszym związkiem narciarskim. Nazwisko nowego trenera Japończyków nie jest jeszcze znane, jednak do czasu jego poznania, pieczę nad zawodnikami obejmie dyrektor sportowy i zarazem legendarny mistrz olimpijski Masahiko Harada. Zmiany nastąpią także w Finlandii, gdzie Mika Kojonkoski będzie odpowiadał za rozwój systemu szkoleniowego w skokach i kombinacji norweskiej. 

 

Hideharu Miyahira był związany z reprezentacją Japonii przez cztery sezony, począwszy od zimy 2018/2019. Pod jego wodzą na szczyt wzniósł się dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli Ryoyu Kobayashi (sezon 2018/2019 i 2021/2022), który do swoich sukcesów może dorzucić również dwukrotny triumf w Turnieju Czterech Skoczni (2018/2019 i 2021/2022). Ponadto zdobywając pierwszego Złotego Orła, utalentowany zawodnik powtórzył wyczyn Svena Hannawalda i Kamila Stocha, wygrywając wszystkie cztery konkursy niemiecko-austriackiej imprezy. Co więcej, młodszy z braci Kobayashi zdobył podczas tegorocznych igrzysk olimpijskich w Pekinie dwa medale – złoty i srebrny w rywalizacji indywidualnej. Razem z trenerem japońskiej kadry, młodszy z braci Kobayashi został też najlepszym reprezentantem swojego kraju w zawodach najwyższej rangi z 27. zwycięstwami i 45. miejscami na podium. Miyahira z reprezentacją Kraju Kwitnącej Wiśni sięgnął również po brązowy medal w konkursie drużynowym Mistrzostw Świata w Seefeld w 2019 roku, a cały ówczesny sezon reprezentacja Japonii zakończyła na trzecim miejscu w Pucharze Narodów.

Warto wspomnieć, że Miyahira był również doskonałym skoczkiem narciarskim. Na swoim koncie ma po dwa medale indywidualne (srebro i brąz z 1999 r.) i drużynowe (dwa srebra z 1999 i 2003 roku) zdobyte podczas MŚ. Ponadto w sezonie 1998/1999 zajął trzecie miejsca w klasyfikacji lotów narciarskich i Turnieju Czterech Skoczni. Dziesięciokrotnie stawał na podium pucharowych zawodów, z czego raz w Planicy w 1999 roku zwyciężył.

Z kolei Fiński Związek Narciarski poinformował, że Janne Väätäinen pozostanie trenerem fińskich skoczków narciarskich. Jednocześnie tamtejsza federacja przekazała, że doświadczony były trener Mika Kojonkoski będzie odpowiedzialny za rozwój systemu szkoleniowego wśród skoczków narciarskich i dwuboistów. Zadaniem Kojonkoskiego jako dyrektora sportowego będą się opierały na budowaniu systemu trenerskiego i szkoleniowego dla skoczków narciarskich i kombinatorów norweskich. Celem jest stworzenie zajęć, które doprowadzą do rozwoju szeroko rozumianych umiejętności w skokach narciarskich.

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że jesteśmy obecnie jednym z mniej znaczących krajów w świecie skoków narciarskich. Celem projektu jest rozwój skoków narciarskich, jak i kombinacji norweskiej wśród młodzieży i dorosłych – powiedział Kojonkoski dla Fińskiego Związku Narciarskiego. – To wspaniale, że liczba entuzjastów zaczęła już rosnąć, a minionej zimy osiągnęliśmy także obiecujące wyniki w sporcie na najwyższym poziomie. Jestem przekonany, że cała branża skoków narciarskich i kombinacji norweskiej jest gotowa do ciężkiej pracy, aby osiągnąć nowy poziom – kontynuował były szkoleniowiec. W minionym sezonie reprezentacja Finlandii drużynowo zajęła m.in. szóste i siódme miejsce w drużynowych zawodach Pucharu Świata, a najlepszym indywidualnym wynikiem było ósme miejsce Eetu Nousiainena podczas zawodów w lotach narciarskich w Oberstdorfie.

Przypomnijmy, że przez pewien czas Kojonkoski był nawet brany pod uwagę jako potencjalny trener Biało-Czerwonych. Jak podwali jednak działacze Polskiego Związku Narciarskiego, Fin stawiał zbyt duże oczekiwania i w efekcie nie objął roli szkoleniowca Polaków. – Dla mnie to koło się zamyka. Rozpocząłem karierę trenerską w fińskich skokach narciarskich i kombinacji norweskiej, a teraz mogę to zrobić ponownie. Wspaniale jest móc pracować na rzecz sukcesu fińskich skoków narciarskich i kombinacji – podsumowuje Kojonkoski, który faktycznie w latach 1999-2002 był trenerem głównym fińskiej kadry skoczków.

Więcej o trenerskich sukcesach Miki Kojonkoskiego czytajcie TUTAJ >>>

 

Anna Fergisz,
źródło: nikkansports.com / hiihtoliitto.fi

 

Dodaj komentarz