You are currently viewing Turniej Czterech Skoczni kobiet już w sezonie 2023/24! Co z Turniejem Sylwestrowym?
Marita Kramer ze Złotą Sową i Złoty Orzeł za triumf w Turnieju Czterech Skoczni (fot. Jure Makovec / Julia Piątkowska)

Turniej Czterech Skoczni kobiet już w sezonie 2023/24! Co z Turniejem Sylwestrowym?

O ile do niedawna skoczkinie narciarskie mogły narzekać na to, że skoczkowie mają zdecydowanie więcej okazji do rywalizacji w wewnętrznych pucharowych turniejach, o tyle w ostatnim czasie sytuacja ta mocno się zmienia. Zeszłej zimy zawodniczki zmierzyły się w aż trzech dodatkowych cyklach, a dziś Niemiecki Związek Narciarski zapowiedział, że wraz z FIS uzgodniona została organizacja żeńskiego Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 2023/2024.

 

Zeszłej zimy skoczkinie zmierzyły się w trzech turniejach w ramach Pucharu Świata. Panie powalczyły w rozgrywanym w grudniu i lutym cyklu o Koronę Alp (Alpenkrone) w austriackim Ramsau i Hinzenbach, w Turnieju Sylwestrowym w słoweńskim Ljubnie, a także turnieju Raw Air w norweskim Oslo i Lillehammer. Z wiadomych względów nie odbyły się zawody Blue Bird w Rosji.

Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2023/2024 do coraz bardziej obfitego kalendarza zawodów kobiet dołączy kolejna znacząca impreza. Będzie to niemiecko-austriacki Turniej Czterech Skoczni, w którym mężczyźni rywalizują już od 1953 roku. Panowie mierzyli się w prestiżowym tournée już 70 razy, a skoczkinie na swoją wciąż czekają na swoją historyczną, pierwszą edycję.

Jak podaje Niemiecki Związek Narciarski (DSV), premierowa odsłona żeńskich zmagań o Złotego Orła odbędzie się jednak nie w Oberstdorfie, a na Grosse-Olympiaschanze (HS-142) w Garmisch-Partenkirchen (jednak w tym samym terminie co męska rywalizacja). Ze względów organizacyjnych, trudno byłoby przeprowadzić żeńskie i męskie zawody turnieju w tych samych miejscach, dlatego skoczkinie i skoczkowie będą się najprawdopodobniej „zamieniać” obiektami. Noworoczny konkurs kobiet ma zostać rozegrany właśnie na Schattenbergschanze (HS-137) w Oberstdorfie.

Póki co nie są znane lokalizacje austriackiej części zmagań i nie jest wiadome, czy panie tak jak i panowie zmierzą się na Bergisel (HS-128) w Innsbrucku i na skoczni im. Paula Ausserleitnera (HS-142) w Bischofshofen. Austriacki Związek Narciarski zagwarantował jednak Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, że zamierza dołączyć się do organizacji prestiżowego turnieju na kształt tego, który od kilkudziesięciu lat jest udziałem skoczków.

Warto zaznaczyć, że minionej zimy w tym samym terminie pucharowe zawody zorganizowało słoweńskie Ljubno. I na normalnej skoczni Logarska Dolina (HS-94) zawodniczki zmierzyły się w pierwszej edycji Turnieju Sylwestrowego. Po imponującą Złotej Sowy (będącą wyraźnym odpowiednikiem Złotego Orła) sięgnęła wówczas Austriaczka Marita Kramer. Można się więc zastanawiać, jak na pomysły Niemców i ich rozmowy z FIS-em zareagują właśnie Słoweńcy, którzy w przypadku potwierdzenia sylwestrowo-noworocznego żeńskiego Turnieju Czterech Skoczni… musieliby zrezygnować nie tylko z terminu, ale też najpewniej nazwy swojego cyklu. Jak czytamy w komunikacie prasowym DSV, niemieccy i austriaccy działacze, a także działacze FIS zamierzają wspierać także inne wewnętrzne inicjatywy tworzone w ramach Pucharu Świata kobiet.

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV

 

Dodaj komentarz