You are currently viewing Zoran Zupančič pozostanie trenerem Słowenek! Głównym celem Mistrzostwa Świata w Planicy
Zoran Zupančič i Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Zoran Zupančič pozostanie trenerem Słowenek! Głównym celem Mistrzostwa Świata w Planicy

Utytułowany trener pozostanie głównym szkoleniowcem słoweńskiej kadry kobiet w skokach narciarskich w kolejnym sezonie. Jego negocjacje ze Słoweńskim Związkiem Narciarskim (SZS) trwały kilka tygodni. Choć po finale sezonu zimowego w Oberhofie wydawało się, że nie ma szans na kontynuowanie współpracy, to ostatecznie doszło do porozumienia pomiędzy stronami. W międzyczasie wśród potencjalnych nowych trenerów kobiecej kadry wymieniano byłego szkoleniowca panów – Gorana Janusa.

 

Zoran Zupančič  będzie w kolejnym sezonie głównym szkoleniowcem kobiecej reprezentacji Słowenii w skokach narciarskich. Wraz z Robertem Hrgotą, prowadzącym panów, mają przygotować słoweńskich sportowców do nadchodzących Mistrzostw Świata w Planicy, które odbędą się już w przyszłym roku. – Cieszę się, że w tak krótkim czasie udało nam się osiągnąć porozumienie w sprawie reprezentacji kobiet i mężczyzn, aby kontynuować naszą pracę. Zarówno Zoran Zupančič, jak i Robert Hrgota pozostają na stanowiskach głównych trenerów. Pozwoli to utrzymać nasze zasoby ludzkie na najwyższym poziomie przed najważniejszymi zawodami w historii słoweńskiego sportu – Mistrzostwami Świata w narciarstwie klasycznym, które odbędą się w dniach 21 lutego – 5 marca 2023 r. w Planicy. – poinformował portal Delo.si Gorazd Pogorelčnik – szef skoków w SZS.

Po ostatnim konkursie Pucharu Świata Pań, trener Zupančič poinformował o rezygnacji ze stanowiska. Powodem miał być niedostateczny rozwój kobiecych skoków i niedofinansowanie. Rozmowy z działaczami, a także zapewne pozwolenie na loty kobiet na skoczni mamuciej w Vikersund, czy włączenie Turnieju Czterech Skoczni do Pucharu Świata Pań przekonało szkoleniowca do pozostania na stanowisku pierwszego trenera kadry osiągającej w ostatnich latach wielkie sukcesy. W trakcie negocjacji w mediach pojawiała się kandydatura Gorana Janusa, jako potencjalnego nowego szkoleniowca pań. Ostatecznie były wieloletni głównodowodzący słoweńskich skoczków pozostanie najpewniej trenerem kombinatorów norweskich w SZS. Jak nieoficjalnie wiemy, sam Zoran Zupančič w międzyczasie miał być obserwowany przez Polski Związek Narciarski, lecz ostatecznie nie był brany pod uwagę jako kandydat do objęcia jakiejkolwiek polskiej kadry.

Dla słoweńskich skoczkiń wieść o pozostaniu autora ich sukcesów na pewno przyniesie poprawę nastrojów w kadrze. Już podczas dekoracji po ostatnim konkursie Pucharu Świata było widać, jak przeżywały decyzję trenera o rezygnacji ze stanowiska. – To było szokujące. Szczerze, płakałam. Nie jest mi łatwo. Może jest to dla mnie nawet trudniejsze, niż dla innych dziewczyn, ponieważ był ze mną tak naprawdę od samego początku mojej kariery, od 8 roku życia – opowiadała Nika Križnar w rozmowie z Siol.net. 22-latka pod jego wodzą zdobyła m.in. Kryształową Kulę w sezonie 20/21 oraz drużynowe srebro i indywidualny brąz na dużej skoczni podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie. Minionej zimy natomiast wygrała Koronę Alp i Raw Air oraz, co najważniejsze, zdobyła medale olimpijskie w Pekinie – brąz w zmaganiach indywidualnych i złoto w rywalizacji drużyn mieszanych. Zajęła także drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, przegrywając jedynie z Maritą Kramer. Za kadencji Zupančiča indywidualne złoto olimpijskie oraz trzecie miejsce w PŚ Pań minionej zimy wywalczyła także Urša Bogataj.

 

Karol Cześnik
Źródło: Delo.si / Siol.net

Dodaj komentarz