You are currently viewing Wokół Skoczni #116: Słowenki jakich nie znacie, rowerowa zajawka i rajskie wakacje skoczków
Niko Kytösaho i Nika Križnar (fot. Julia Piątkowska)

Wokół Skoczni #116: Słowenki jakich nie znacie, rowerowa zajawka i rajskie wakacje skoczków

Sezon wakacyjny w skokach narciarskich trwa w najlepsze, choć niektórzy bohaterowie zimy wrócili już do pierwszych treningów. Póki co jednak, skocznie świecą jeszcze pustkami, więc my sprawdziliśmy co dzieje się… Wokół Skoczni! Zapraszamy na 116. odsłonę przeglądu nieco luźniejszych wieści z mediów społecznościowych. A w niej m.in. Słowenki w zupełnie innych odsłonach, prestiżowa nagroda Lundby, rowerowa „zajawka” skoczków no i przede wszystkim… wakacje!

 

Blask Jelara

Zanim przejdziemy do całkowicie letnich klimatów, warto zerknąć na blask na twarzy Žigi Jelara. Blask w pełni zasłużony, który przyniosła mu mała Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach. A jeszcze kilka miesięcy temu Słoweniec ze względu na zakażenie koronawirusem nie był w stanie wspiąć się po schodach!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 𝓩̌𝓲𝓰𝓪 𝓙𝓮𝓵𝓪𝓻 (@zigajelar)

 

Lundby laureatką prestiżowej nagrody

Co prawda Maren Lundby tej zimy nie pojawiła się na skoczni w roli zawodniczki, jednak i jej nie ominęły zaszczyty. Utytułowana norweska zawodniczka została laureatką prestiżowej nagrody „Peer Gynt Prisen”, którą otrzyma podczas uroczystej sierpniowej gali. Poza znakomitymi osiągnięciami sportowymi (trzy Kryształowe Kule, mistrzostwo świata, mistrzostwo olimpijskie), kapituła wzięła pod uwagę działania 27-latki na rzecz równouprawnienia i poprawy sytuacji kobiet w skokach narciarskich. „Jej wysiłek na przestrzeni lat doprowadził do ​​historycznych zmian w skokach i otworzył nowe możliwości dla zawodniczek. Maren wyrosła na jedną z najwybitniejszych zawodniczek walcząc o równość w sporcie, zarówno w kraju, jak i za granicą. Jest też otwarta i szczera w kwestii wyzwań związanych związanych z ciałem sportowca. To wspaniały wzór do naśladowania zarówno dla osób uprawiających sport, jak i tych poza nim” – przyznał Rune Støstad, przewodniczący komitetu przyznającego nagrodę. Dodajmy, że prestiżowe wyróżnienie jest przyznawane od 1971 roku za znaczące osiągniecia dla norweskiego społeczeństwa, a także rozsławianie ojczyzny za granicą. Jej laureatami są m.in. zespół muzyczny A-HA, pisarz Jo Nesbø, piłkarz Ole Gunnar Solskjaer, szachista Magnus Carlsen czy narciarze alpejscy Aksel Lund Svindal i Kjetil Jansrud.

 

Słoweńscy mistrzowie na znaczkach pocztowych

Skoki narciarskie to aktualnie jeden ze słoweńskich „sportów narodowych”. Nie może więc dziwić fakt, że sukcesy swoich reprezentantów Słoweńcy traktują bardzo poważnie. Teraz kolejną oznaką dumny ze skoczkiń i skoczków jest uhonorowanie złotych medalistów olimpijskich z igrzysk w Pekinie na okolicznościowych znaczkach przez słoweńską pocztę. Na specjalnym wydruku widnieją mistrzowie z konkursu drużyn mieszanych (Nika Križnar, Timi Zajc, Urša Bogataj i Peter Prevc), a także indywidualna mistrzyni, czyli Bogataj. Z pewnością będzie to spora gratka dla kolekcjonerów!

 

Rogelj „w kamaszach”

W niektórych krajach skoczkowie i skoczkinie narciarskie łączą zawodową sportową karierę z obecnością w służbach mundurowych. Przez całą swoją narciarską przygodę z takiej możliwości korzystała też Špela Rogelj. Ostatnio 27-letnią Słowenkę, która po sezonie 2021/2022 postanowiła odwiesić narty na kołek, mogliśmy zobaczyć właśnie w tej „wojskowej” odsłonie… ale nie tylko. Blondwłosa zawodniczka pokazała się w sportowej, jak i zupełnie odmiennej, kobiecej odsłonie. Zobaczcie!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Špela Rogelj (@spelaarogelj)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Grega Valančič (@gregavalancic)

 

Križnar w formie

Karierę kontynuuje za to młodsza koleżanka Rogelj, czyli Nika Križnar. 22-letnia słoweńska skoczkini po wakacjach spędzonych na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęła już treningi przygotowawcze przed sezonem 2022/2023. Jak można zauważyć, sylwetka utytułowanej zawodniczki jest wciąż imponująca, może dlatego, że od nudy codziennych ćwiczeń ratuje ją… czworonożny towarzysz.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nika Križnar (@nika.kriznar)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Nika Križnar (@nika.kriznar)

 

Domowa siłownia Schmida

Na odwiedzenie siłowni po wiosennej przerwie zdecydował się niedawno także Constantin Schmid. Domowa sala ćwiczeń 22-letniego niemieckiego skoczka wygląda wyjątkowo klimatycznie. Czy drewno w połączeniu z żeliwnymi obciążnikami da oczekiwaną formę?

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Constantin Schmid (@constantin_schmid)

 

Skoczkowie i skoczkinie na rowery!

Ostatnio na trening w nieco innej formie postawili inni zawodnicy, w tym Sophie Sorschag i Thomas Lackner. Szczególnie pozytywna wydaje się być informacja o powrocie do fizycznej aktywności w przypadku 23-letniej Austriaczki, która już w lutym ze względu na kontuzję kolana była zmuszona do przedwczesnego zakończenia sezonu. Na dwa kółka zdecydowała się także nasza reprezentantka Kinga Rajda, jednak 21-latka postawiła na zdecydowanie bardziej ekstremalną wersję!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Thomas Lackner (@thomas_lackner)

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez 𝕂𝕀ℕ𝔾𝔸 ℝ𝔸𝕁𝔻𝔸 ☀️-🅚🅘🅓🅓🅞 (@kinga_rajda)

 

Pierwsze wakacje Freunda po zakończeniu kariery

Jednym ze skoczków, który zdecydował się na zakończenie kariery po sezonie olimpijskim jest Severin Freund. Niemiecki mistrz świata z 2015 roku pod zdjęciem z rodzinnych wakacji nie pisze jednak „żegnajcie”, a „do zobaczenia”… „Teraz nadszedł czas, aby wszystko przejrzeć, spojrzeć wstecz na to, co udało mi się osiągnąć, znaleźć czas na spojrzenie w przyszłość, a przede wszystkim na spędzenie czasu z rodziną. Dziękuję wszystkim, którzy towarzyszyli mi w mojej drodze. Moim kolegom z drużyny, trenerom, lekarzom, sponsorom, kibicom, przyjaciołom i rodzinie oraz wam, moim fanom. Dziękuję za wszystkie lata z wzlotami i upadkami. Jestem szczęśliwy i dumny, że tego wszystkiego doświadczyłem. Dziękuję i do zobaczenia wkrótce” – czytamy na jego Instagramie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Severin Freund (@severinfreund)

 

Kytösaho zwiedza zabytki Majów

Na egzotyczną wycieczkę postawił jeden z fińskich skoczków, Niko Kytosaho. 22-letni reprezentant Suomi odwiedził jeden z siedmiu „nowych cudów świata”, a konkretnie prekolumbijskie miasto Chichén Itzá założone przez Majów, które znajduje się na terytorium współczesnego Meksyku. Tamtejsze zabytki robią ogromne wrażenie, nie zabrakło jednak także rekreacyjnego nurkowania.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Niko Kytösaho (@nikokytosahoo)

 

Komar na Majorce

Piękne krajobrazy, słoneczny klimat i ciepłą wodę miała przy sobie także Katra Komar. Słoweńska skoczkini postawiła na Majorkę i zwiewną czerwoną sukienkę. Ładowanie baterii przed kolejny sezonem trwa.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Katra Komar (@katra_komar)

 

Peter na Jamajce

Kontynuując wakacyjne obrazki, zajrzeliśmy co słychać u kolejnego rekonwalescenta, czyli u Dominika Petera. 20-letni Szwajcar, który podobnie jak Sorschag musiał przedwcześnie (w marcu) zakończyć sezon zimowy, ma się już znacznie lepiej. Reprezentant Helwetów wygrzewa teraz kontuzjowane kolano na słonecznej Jamajce.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez |~ Dominik Peter ~| (@dominikpeter_)

 

Wakacyjny vibe Kramer

Wakacyjne wspomnienia kolekcjonuje także zdobywczyni Kryształowej Kuli w sezonie 2021/2022, Marita Kramer. Nie zabrakło orzeźwiających napojów, podróży skuterem, lokalnych knajpek, czy nadmorskiego zachodu słońca przy palmie. Zasłużenie!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SARA MARITA KRAMER (@saramarita_kramer)

 

Hayböck w Nowym Jorku

Na nieco inne spędzenie sezonu urlopowego zdecydował się Michael Hayböck. Austriak, który ze względu na rehabilitację po operacji kręgosłupa później rozpoczął zimowe skakanie, po sezonie narciarskim udał się za Ocean. Po prostu „Austrianman In New York”!

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez hayböckmichael (@hayboeckmichael)

 

Zimowy biwak Opseth

O ile poprzednie wakacyjne propozycje od naszych narciarskich bohaterów wpisywały się w wiosenno-letni klimat, to Silje Opseth postawiła na coś zupełnie innego. Norweska skoczkini z pewnością nie mogła jednak narzekać na brak świetnego klimatu. Zimowy biwak w namiocie przy cieple płonącego ogniska… „Całkiem blisko perfekcji – życie dobrze mnie teraz traktuje” – napisała 22-latka.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Silje Opseth (@silje9915)

 

„Serwis” Aschenwalda

Odpoczynek odpoczynkiem, jednak w czasie przerwy od intensywnych treningów warto zadbać o własne zdrowie… i wizerunek. Z takiego założenia wyszedł Philipp Aschenwald. Austriak poddał się laserowemu zabiegowi oka, ponieważ jak się okazuje miał problem z ograniczonym polem widzenia. Ponadto 26-latek wraz z reprezentacyjnym kolegą Manuelem Fettnerem zdecydował się na przeszczep włosów. „Wiosenna usługa serwisowa zakończona” – skwitował.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Philipp Aschenwald (@philipp_aschenwald)

 

zebrał Bartosz Leja,
źródło: Instagram / Twitter

 

Dodaj komentarz