You are currently viewing Medalistka olimpijska przeszła zabieg kolana. „W ciągu sześciu tygodni wrócę do normalnej aktywności”
Alexandria Loutitt (fot. Julia Piątkowska)

Medalistka olimpijska przeszła zabieg kolana. „W ciągu sześciu tygodni wrócę do normalnej aktywności”

Brązowa medalistka olimpijska z Pekinu Alexandria Loutitt przeszła zabieg kolana w rodzimym kraju. Kanadyjka już jakiś czas temu podkreślała, że zmaga się z  niewielkim naderwaniem łąkotki i kilkoma torbielami w kolanie, co wpływało na niektóre skoki. Zabieg, który został już przeprowadzony, był wcześniej zaplanowany, jednak ze względu na sezon olimpijski, a także Mistrzostwa Świata Juniorów w Zakopanem, 18-latka postanowiła odłożyć w czasie planowane zoperowanie. – Operacja była planowana od października 2021 roku – mówi Loutitt. 

 

Poprzedni sezon dla Alexandrii Loutitt można rzec, że był „brązowy”. Kanadyjka po niespodziewanym zdobyciu brązowego krążka na igrzyskach olimpijskich, miesiąc później do swojej medalowej kolekcji dołożyła kolejny medal tego kruszcu, tym razem z juniorskiego czempionatu, który odbył się w Zakopanem. Podczas obu imprez 18-latka zmagała się z problemami w kolanie, które były efektem upadku. W październiku 2020, w trakcie treningu kanadyjskiej kadry w Słowenii upadła, uderzając w bandę i doznając wstrząśnienia mózgu.  Przez kilka miesięcy była wyłączona z rywalizacji, do której powróciła w styczniu 2021 roku. Wkrótce młoda reprezentantka kraju Klonowego Liścia ponownie odnotowała upadek. – W lutym 2021 roku uległam wypadkowi. Mieliśmy nadzieję, że będzie lepiej, ale tak się nie stało. W sierpniu 2021 roku wykonano rezonans magnetyczny, który wykazał, że mam torbiel i naderwaną łąkotkę. Operacja była planowana od października 2021 roku – mówi nam Loutitt. 

TajaBodlaj NikaPrevc AlexandriaLoutit MSJZakopane2022 fotAnnaKarczewskaPZN2 300x200 - Medalistka olimpijska przeszła zabieg kolana. "W ciągu sześciu tygodni wrócę do normalnej aktywności"
Medalistki konkursu, od lewej: Taja Bodlaj, Nika Prevc, Alexandria Loutitt (fot. Anna Karczewska / PZN)

Uraz, który dotknął Kanadyjkę nie przeszkodził jej jednak w kontynuowaniu kariery jako skoczkini narciarska. 18-latka poprzedniej zimy odnotowała swój najlepszy sezon, w którym wywalczyła dwa brązowe medale. Podczas Mistrzostw Świata Juniorów w Zakopanem Alexandria miała wsparcie masażysty, który czuwał nad jej zdrowiem. – Mam niewielkie naderwanie łąkotki i kilka torbieli w kolanie. Powoduje to ucisk i od czasu do czasu wpływa to na moje skoki, ale tym razem nie było z tym problemu. Mam szczęście, że mogę liczyć na pomoc. Mam tu swojego masażystę, który może pomóc mi zmniejszyć ciśnienie w kolanie – mówiła nam w marcu w Zakopanem Loutitt. 

Zabieg, który został przeprowadzony, nie wykluczy jednak Kanadyjki na długo z treningów. – Końcem tego tygodnia będę już mogła chodzić na siłownię w celu rehabilitacji. W ciągu sześciu tygodni wrócę już całkowicie do normalnej aktywności – zaznacza Alexandria Loutitt. 18-latka ma w planach starty latem podczas międzynarodowych konkursów. – Prawdopodobnie będę startowała w części sezonu letniego, ale na pewno nie wrócę aż do lipca – mówi medalistka olimpijska. Urodzona w 2004 roku reprezentantka kraju Klonowego Liścia musi spełnić jeszcze obowiązki szkolne, nim powróci do zawodów. – Zanim będę mogła wrócić, muszę skończyć szkołę średnią – zauważa Loutitt. Jak więc udaje się jej połączyć karierę sportowca z obowiązkami szkolnymi, kiedy przez znaczną część roku przebywa w Słowenii? – Chodzę do Państwowej Szkoły Sportowej, uczę się przez Internet, kiedy wyjeżdżam na zawody i treningi, a po powrocie do domu mogę chodzić na zajęcia. Jestem bardzo szczęśliwa, że mam możliwość uczęszczania do tej szkoły! – kwituje Alexandria Loutitt. 

 

Anna Fergisz,
źródło: informacja własna

Dodaj komentarz