You are currently viewing Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Polskie sztaby szkoleniowe w Wiedniu (fot. Anna Karczewska / PZN)

Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!

Dziś zakończyło się zgrupowanie nowych sztabów szkoleniowych polskich kadr w skokach narciarskich. Trenerzy wraz z asystentami i pozostałymi członkami grup przebywali od poniedziałku w Wiedniu, gdzie nowy trener główny Thomas Thurnbichler nakreślił zasady rozpoczynającej się współpracy. Polski Związek Narciarski podał jednocześnie pełne składy trzech kadr (A, B i młodzieżowej), a także poinformował o utworzeniu dwóch ośrodków bazowych na Śląsku i w Tatrach.

 

Kadra A z Thurnbichlerem i… Miętusem!

ThomasThurnbichler fotPZN2 300x200 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Thomas Thurnbichler (fot. Anna Karczewska / PZN)

Idzie nowe. Tak można w telegraficznym skrócie podsumować to, co działo się w ostatnich dniach w Austrii. To właśnie tam trener Thomas Thurnbichler ugościł sztaby szkoleniowe polskich kadr, z którymi uzgodnił zasady działań w sezonie 2022/2023. 32-letni Austriak, który niedawno został wybrany na szkoleniowca głównego kadry narodowej Biało-Czerwonych zaproponował swoim współpracownikom jednak nie tylko konferencyjne realia, ale także… integracyjną partyjkę golfa. Pracy jednak nie zabrakło. Podczas trenerskiego zgrupowania, w którym nie uczestniczyli jeszcze zawodnicy nie było obecnych skoczków. Ci póki co czekają jeszcze na informacje o przydziale do poszczególnych kadr. Poznaliśmy za to kompletne składy ekip, które będą czuwać nad rozwojem polskich skoków narciarskich.

Już wcześniej wiedzieliśmy, że asystentami Thomasa Thurnbichlera w kadrze narodowej A będą Marc Nölke oraz Mathias Hafele. Niemiec ma być odpowiedzialny przede wszystkim za przygotowanie motoryczne, a Austriak zajmie się sprzętem narciarskim. Ponadto do tego grona dołączy były skoczek Krzysztof Miętus, który od kilku lat uczy się trenerskiego fachu. Tym samym to właśnie on, a nie wcześniej typowany do tej funkcji Krzysztof Biegun dołączył do sztabu Thurnbichlera. Ponadto serwismenami zostali bracia Skrobotowie – Kacper i Kamil, a fizjoterapeutą pozostał Łukasz Gębala.

PucharSwiata Ruka2021 kwalifiakcje fotJuliaPiatkowska KrzysztofMietus 300x200 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Krzysztof Miętus (fot. Julia Piątkowska)

Jestem bardzo zadowolony z naszego obozu trenerskiego w Wiedniu i z pracy, którą tutaj wykonaliśmy. Cieszę się, że zbudowaliśmy dobry team i poczuliśmy ducha zespołu. To był naprawdę dobry czas dla naszej drużyny. Dużo rozmawialiśmy i dyskutowaliśmy o zespole, jego filozofii, podziale ról w sztabie szkoleniowym oraz składach kadr narodowych na sezon. Jestem bardzo zadowolony, że wypracowaliśmy najlepszą drogę dla polskich skoków narciarskich. Teraz każdy z nas wie, w jakim kierunku będziemy podążali – mówi trener główny cytowany przez oficjalną stronę Polskiego Związku Narciarskiego. Ponadto poinformował, że poza trzema kadrami utworzone zostały dwie grupy „bazowe” (na Śląsku i w Tatrach), które będą kontynuować pracę z zawodnikami pozostającymi w kraju. – Chcieliśmy dokonać zmian i uważamy, że taki system będzie bardziej wydajny. Istotna jest dla nas ciągła praca z zawodnikami, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe. Do tej pory pojawiał się problem, kiedy sportowcy wracali ze zgrupowań czy konkursów do domów, dlatego na miejscu chcemy mieć trenerów bazowych, którzy będą kontynuowali pracę z zawodnikami i wtedy faktycznie możemy osiągnąć to, co mamy założone. Oczywiście ja również będę obecny w tych miejscach bazowych, jednak nie dam rady być jednocześnie na treningu zarówno z zawodnikami ze Śląska, jak i z Zakopanego. Uważam, że to jest najlepsze rozwiązanie na ten sezon – tłumaczy.

MathiasHafele fotJuliaPiatkowska 300x200 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Mathias Hafele (fot. Julia Piątkowska)

Póki co nie wiemy jeszcze którzy z zawodników dołączą do poszczególnych szkoleniowców. Podział osobowy poznamy najprawdopodobniej po długim majowym weekendzie. Już teraz jednak Thurnbichler zasygnalizował, że nie będą to bardzo liczne grupy. – Będziemy pracowali w osobnych grupach, ponieważ każda kadra potrzebuje spokojniej pracy w małym zespole i skupieniu się na tu i teraz, bo to zwiększa wydajność. Dla mnie bardzo ważną rzeczą jest komunikacja zarówno w zespole, jak i również między grupami. Chcę współpracować zarówno z juniorami, jak i z Kadrą Narodową B. Będziemy realizowali to między innymi poprzez wspólne zgrupowania. Na ten moment na pewno czeka nas wspólny obóz z kadrą Daniela Kwiatkowskiego oraz dwa zgrupowania z zespołem Macieja Maciusiaka. Trenerzy z ośrodków bazowych również będą mieli okazję pojechać na obozy z poszczególnymi kadrami i wtedy naprawdę zacznie funkcjonować współpraca między grupami – zapowiedział.

A jak rozpoczynającą się współpracę z austriackim szkoleniowcem skomentował jego nowy polski asystent, Krzysztof Miętus? – Z optymizmem patrzę na to, co mnie czeka. Z każdym dniem poznajemy się bardziej i wiem, że łapiemy ze sobą lepszy kontakt. Thomas Thurnbichler, Marc Noelke i Mathias Hafele są bardzo otwarci i przyjaźni, dlatego nie boję się, bo wiem, że zawsze będę mógł na nich liczyć. Nasz nowy trener i jego zagraniczni asystenci są pełni energii i motywacji do działania, dlatego dzięki nim czuję pewniej w pracy, która mnie czeka – powiedział. – Na pewno cały czas będziemy się uczyli siebie nawzajem, ale najważniejsze jest to, że po obozie trenerskim złapaliśmy ze sobą bardzo dobry kontakt. Zgrupowanie szkoleniowe w Wiedniu było strzałem w „10” i naprawdę bardzo dużo nam dało. Mieliśmy wiele ważnych wykładów, ale nie zabrakło również czasu na integrację i wzajemne poznanie się. Na pewno ułatwi nam to pracę podczas pierwszego obozu z zawodnikami, bo szybciej przejdziemy do działania, a sportowcy będą czuli się pewniej – dodał. – Taki obóz trenerski jest dla mnie nowością i to był naprawdę dobrze spędzony czas. Poruszone zostały bardzo ciekawe tematy i wiele cennych informacji wyniosę z tego szkolenia – kontynuował popularny „Titus”.

Krzysztof Miętus przed rokiem pełnił funkcję trenera technicznego w Kadrze Narodowej A, natomiast teraz został asystentem Thomasa Thurnbichlera. – Moja nowa rola będzie trochę inna od tej, którą miałem w zeszłym sezonie, ale czy będzie ona ważniejsza? Nie nazwałbym tak tego. Jesteśmy jedną drużyną i każdy ze sztabu jest tak samo ważny, bo razem możemy więcej. Mogę przyznać, że na pewno będę miał teraz inne zadania do realizacji, chociaż będę też współpracował z Mathiasem w kwestii kombinezonów, ale to on będzie głównym specjalistą w tej dziecinie. Będę musiał się przyzwyczaić i nauczyć wielu rzeczy, a myślę, że to jest dla mnie cenne doświadczenie. Cieszę się, że mogę być częścią tego zespołu – mówił z uśmiechem na twarzy Krzysztof Miętus.

 

Kadra B, młodzieżowa… i nowe ośrodki bazowe

MaciejMaciusiak 2021 fotJuliaPiatkowska 300x201 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Maciej Maciusiak (fot. Julia Piątkowska)

Na stanowisko trenera Kadry Narodowej B powołany został Maciej Maciusiak. Jego asystentem będzie Czech Radek Żidek, a serwismenem został Maciej Kreczmer. Do grupy dołączył fizjoterapeuta Paweł Gurbisz, który od wielu lat współpracował z Kadra Narodową w biegach narciarskich. Po kilku latach do współpracy z polskimi skoczkami powrócił Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego. 

Trenerem Kadry Narodowej Młodzieżowej pozostał Daniel Kwiatkowski. Funkcję asystenta pełnić będzie Grzegorz Miętus, a fizjoterapeutką pozostała Magdalena Wójcik. 

Polskich juniorów opuścił natomiast Krzysztof Biegun, który będzie jednym z trenerów grupy bazowej w Szczyrk. – Jest to spora zmiana dla mnie i bardzo odpowiedzialne zadanie. Muszę przyznać, że nowa rola jest dla mnie dużym wyzwaniem, bo będę koordynował trening wszystkich zawodników z Beskidów i przede wszystkim zwracał uwagę na poprawność wykonywanych ćwiczeń. Treningi będą odbywały się w miejscach bazowych, czyli u nas w Beskidach, będzie to Szczyrk – wyjaśnił Krzysztof Biegun. – Wyzwaniem dla mnie będzie również to, aby zawodników, którzy znajdą się w mojej grupie bazowej, podciągnąć na jak najwyższy poziom. Na pewno czuję pewnego rodzaju stres. Będę jednak w stałym kontakcie z Thomasem i jego asystentami. Wiem, że będą mógł ich zapytać o każdą rzecz czy to podczas rozmowy telefonicznej, czy wspólnych treningów w ośrodkach bazowych. Trenerzy powiedzieli, abyśmy nie bali się tego wyzwania, bo możemy na siebie liczyć w każdej kwestii – tak, aby wspólna praca przyniosła jak najlepsze efekty w postaci sukcesów naszych zawodników – dodał. 

GrzegorzMietus KrzysztofBiegun fotJuliaPiatkowska 300x200 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Grzegorz Miętus i Krzysztof Biegun (fot. Julia Piątkowska)

Razem z Krzysztofem Biegunem trenerem bazowym w Szczyrku będzie Piotr Fijas, który nie mógł być obecny na obozie w Austrii. – Bardzo się cieszę, że mogliśmy być tutaj na obozie trenerskim w Wiedniu. Przed przyjazdem miałem pewne obawy czy dam sobie radę, ale teraz widzę, że nie mam się czego bać. Cieszę się, że mamy wokół siebie takich specjalistów. Poza tym, patrząc na aktualne wyniki Austriaków w zawodach każdej rangi, jestem optymistą i również uważam, że powstanie ośrodków bazowych w naszym kraju, przyniesie pozytywne efekty. Jest to bardzo dobry ruch pod kątem przyszłości polskich skoków narciarskich. U Austriaków funkcjonuje to bardzo dobrze – przyznał Krzysztof Biegun. – Jestem wdzięczny, że dalej będę mógł robić to, co mogę i na pewno nie zapomnę o juniorach. Jeżeli będzie taka potrzeba, to będę również wspomagał na wyjazdach sztaby szkoleniowe Daniela Kwiatkowskiego czy Macieja Maciusiaka, oczywiście pod warunkiem jeżeli wszyscy zawodnicy z mojej grupy bazowej zostaną powołani do składu na zawody i nie będę potrzebny w naszym ośrodku. Nie będę tylko trenerem stacjonującym w ośrodku, a również będę miał okazje wyjeżdżać na zawody i zgrupowania – dodał.

Daniel Kwiatkowski fotMichalKirszling COSOPOCetniewo 300x200 - Polskie sztaby szkoleniowe po zgrupowaniu w Wiedniu. Znamy pełne składy grup trenerskich!
Daniel Kwiatkowski (fot. Michał Kirszling / COS OPO Cetniewo)

Po kilku latach przerwy do pracy w Polskim Związku Narciarskim powraca Wojciech Topór, który będzie jednym z trenerów bazowych w Zakopanem. – Z wielkim optymizmem patrzę w przyszłość, bo wiem, że najważniejsze jest to, że zarówno ja, jak i inni trenerzy chcemy uczestniczyć w tym projekcie. Razem podejmujemy to wyzwanie. Ja będę trenerem bazowym na Podhalu i będę koordynował treningi kadrowiczów w naszym ośrodku. Myśl, że będę pracował z najlepszymi zawodnikami na świecie, jest naprawdę fascynująca. Jestem bardzo blisko z Kamilem Stochem i zdążyliśmy już wymienić swoje poglądy na ten temat i dla mnie bardzo ważne jest to, że mam wsparcie ze strony Kamila i że on uznaje to za super pomysł. Nie będę musiał nikogo przekonać swoją osobą czy się nadaję, czy nie, tylko razem będziemy dążyli do wspólnego celu – opowiedział Wojciech Topór. – To był bardzo ważny obóz dla nas, podczas którego poznajemy siebie nawzajem i wspólnie wypracowujemy najlepsze rozwiązanie dla naszej dyscyplin. Nie jest tak, że Thomas czy Marc narzucają nam to, co mamy robić, tylko oni tak samo są otwarci na nasze pomysły i to jest ważne. Ta współpraca zaczyna się dobrze układać. Mamy obraz tego jak to wszystko będzie wyglądało i teraz musimy złożyć to w całość i zacząć działać – dodał. 

Na obozie w Wiedniu obecny był również Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN. – Jestem pewny, że ten cały plan, który został przedstawiony na tym obozie wygląda naprawdę w porządku i co najważniejsze zaczyna funkcjonować. Cieszę się, że odbyło się to szkolenie w Wiedniu. Pierwszy raz mieliśmy tego typu spotkanie i naprawdę był to bardzo owocny czas dla nas – przyznał Adam Małysz. – Było naturalne, że na początku trenerzy mieli pewne obawy, ale w Wiedniu długo obradowaliśmy i teraz sami widzą, że ten układ i nowy system naprawdę mają sens. Przede wszystkim każdy z nas jest partnerem w rozmowach i każdy z trenerów może się wykazać. Tego wcześniej nie było w zespole. Wydaje mi się, że wykonaliśmy bardzo ważny pierwszy krok i bardzo pozytywnie ocenię pracę, którą zrealizowaliśmy na zgrupowaniu w Austrii – dodał. 

W przyszłym tygodniu reprezentantów Kadry Narodowej A czeka pierwsze zgrupowanie pod okiem nowego szkoleniowca Thomasa Thurnbichlera. Również w maju Polski Związek Narciarski ogłosi składy zawodnicze Kadr Narodowych na sezon 2022/2023. 

 

Sztab szkoleniowy kadry A:

 • trener główny: Thomas Thurnbichler
 • asystenci trenera: Marc Nölke (motoryka), Mathias Hafele (sprzęt), Krzysztof Miętus
 • serwismeni: Kacper Skrobot, Kamil Skrobot
 • fizjoterapeuta: Łukasz Gębala

Sztab szkoleniowy kadry B:

 • trener główny: Maciej Maciusiak
 • asystent trenera: Radek Žídek
 • serwismen: Maciej Kreczmer
 • fizjoterapeuta: Paweł Gurbisz
 • trener przygotowania motorycznego: Michał Wilk

Sztab szkoleniowy kadry młodzieżowej (juniorskiej):

 • trener główny: Daniel Kwiatkowski
 • asystent trenera: Grzegorz Miętus
 • fizjoterapeuta: Magdalena Wójcik

Trenerzy grup bazowych:

 • Śląsk: Krzysztof Biegun, Piotr Fijas
 • Zakopane: Wojciech Topór, Zbigniew Klimowski

 

źródło: PZN

 

Dodaj komentarz