You are currently viewing Norwegowie odkryli karty. Zmiany w kadrze mężczyzn, Lundby zapowiada powrót
Marius Lindvik i Maren Lundby (fot. Julia Piątkowska)

Norwegowie odkryli karty. Zmiany w kadrze mężczyzn, Lundby zapowiada powrót

Kolejna z czołowych reprezentacji w skokach narciarskich odkryła karty przed zbliżającym się sezonem 2022/2023. Tym razem skład kadry narodowej ogłosili Norwegowie. Znalazło się w niej miejsce dla ośmiu skoczków oraz pięciu skoczkiń. O ile w porównaniu do zeszłego sezonu w drużynie znalazły się te same zawodniczki, o tyle w przypadku mężczyzn zaszły pewne zmiany.

 

Norweskie skoki narciarskie przeżywają w ciągu ostatniego roku prawdziwy rollercoaster. Jeszcze przed minioną zimą pokłosiem konfliktu Clasa Brede Bråthena z Norweskim Związkiem Narciarskim mogło być całkowite wycofanie się sponsorów. A to miałoby opłakane skutki dla przyszłości całej dyscypliny w Kraju Fiordów. Później nadeszła zima, podczas której Wikingowie odgrywali główne role, a Marius Lindvik został mistrzem olimpijskim i mistrzem świata w lotach. Teraz sytuacja finansowa norweskich skoków wciąż nie jest zbyt kolorowa, jednak wszystko wskazuje na to, że realia w kolebce tej dyscypliny zaczynają się klarować. Dowodem na to może być powiększenie kadry narodowej mężczyzn o jednego zawodnika. O ile w poprzednim sezonie w ekipie trenera Alexandra Stöckla było siedmiu skoczków, o tyle w sezonie 2022/2023 do centralnego szkolenia nominowano ośmiu zawodników.

W tym gronie nie mogło oczywiście zabraknąć wspomnianego Lindvika, a także Halvora Egnera Graneruda, którzy byli najmocniejszymi ogniwami swojej drużyny. Nie brakuje także tych, którzy minionej zimy notowali wyczekiwane powroty, czy to na skocznię czy do światowej czołówki, czyli Daniel-André Tande i Johanna André Forfanga. Szkoleniowcy wciąż pokładają też nadzieję w mistrzu świata juniorów z 2019 roku, czyli Thomasie Aasenie Markengu, który poprzedni sezon musiał odpuścić ze względu na kontuzję kolana. Oczywistością była także nominacja dla najbardziej doświadczonego w tym gronie 32-letniego Roberta Johanssona, który z kolei po przedwczesnym zakończeniu poprzedniej skokowej kampanii, przeszedł ostatnio kolejną konieczną operację kręgosłupa. Przez to jego przygotowania do pierwszych letnich skoków mogą się nieco przesunąć. Nowością w kadrze narodowej są dwaj młodsi skoczkowie, którzy zimą zasygnalizowali swój spory potencjał w zawodach najwyższej rangi punktując w Pucharze Świata. Ta dwójka to 23-letni Fredrik Villumstad oraz 20-letni Bendik Jakobsen Heggli. Spoglądając na skład norweskiej kadry z sezonu 2021/2022, zauważalny jest brak Andersa Fannemela, który po powrocie po kontuzji i długotrwałej rehabilitacji, wciąż nie może odnaleźć formy sprzed lat.

Zmiany nie zaszły za to w grupie kobiet prowadzonej przez trenera Christiana Meyera. W pięcioosobowym gronie najwyższą formę minionej zimy prezentowała Silje Opseth, która w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zamknęła czołową szóstkę, co więcej w Oslo-Holmenkollen odniosła swój pierwszy triumf w karierze. Poza nią w zawodach najwyższej rangi punktowały też Thea Minyan Bjørseth i Anna Odine Strøm, więc ich nominacja także była pewna. Po przejściach spowodowanych kontuzją kolana i ponad rocznej przerwie do rywalizacji powrócić powinna też utalentowana Eirin Maria Kvandal. Najważniejszą informację dla żeńskich skoków narciarskich wydaje się jednak być zapowiedź powrotu Maren Lundby, która ze względu na problemy z wagą zrezygnowała ze startów w całym poprzednim sezonie. Utytułowana Norweżka zapewniła jednak, że zamierza ponownie pojawić się w zawodach najwyższej rangi, a największą mobilizacją do powrotu wydają się być pierwsze w historii konkursy lotów narciarskich kobiet w Vikersund, które są zaplanowane na marzec 2023 roku.

 

Skład narodowej kadry Norwegii na sezon 2022/2023:

  • mężczyźni: Johann André Forfang (1995), Halvor Egner Granerud (1996), Bendik Jakobsen Heggli (2001), Robert Johansson (1990), Marius Lindvik (1998), Thomas Aasen Markeng (2000), Daniel-André Tande (1994), Fredrik Villumstad (1999).
  • kobiety: Thea Minyan Bjørseth (ur. 2003 r.), Eirin Maria Kvandal (2001), Maren Lundby (1994), Silje Opseth (1999), Anna Odine Strøm (1998).

 

Bartosz Leja,
źródło: nettavisen.no / skiforbundet.no

 

Dodaj komentarz