You are currently viewing Carina Vogt kończy karierę! Zdrowie wśród powodów decyzji mistrzyni olimpijskiej
Carina Vogt ze złotym medalem mistrzostw świata (fot. Flawia Krawczyk / Julia Piątkowska)

Carina Vogt kończy karierę! Zdrowie wśród powodów decyzji mistrzyni olimpijskiej

Najbardziej utytułowana niemiecka skoczkini, Carina Vogt, poinformowała o zakończeniu sportowej kariery. 30-letnia zawodniczka reprezentująca klub w Degenfeld ma na swoim koncie tytuł indywidualnej mistrzyni olimpijskiej, a także dwa tytuły mistrzyni świata. Ostatnie sezony doświadczonej Niemki były jednak naznaczone kontuzjami kolan i operacjami.

 

Swoje pierwsze narciarskie kroki Carina Vogt zanotowała jeszcze w 1999 roku, kiedy jako siedmioletnia dziewczynka, kiedy pojawiła się na zawodach dzieci w Riezlern. Już wtedy skacząc 12,5 i 13,5 metra zanotowała pierwsze zwycięstwo. Na swoje pierwsze podium w zawodach organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej poczekała kolejne dziewięć lat. W 2008 roku w Baiersbronn zameldowała się na trzecim miejscu w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Wkrótce okazało się, że potencjał młodej skoczkini jest jeszcze większy, ponieważ w Mistrzostwach Świata Juniorów w Erzurum w 2012 roku Vogt wywalczyła brązowy medal. W tym samym roku wskoczyła na trzeci stopień podium w zawodach najwyższej rangi seniorów, a konkretnie w Letnim Grand Prix w Hinterzarten. Rok później wraz z Ulrike Graessler, Richardem Freitagiem i Severinem Freundem cieszyła się z brązu seniorskich MŚ w konkursie mikstów (w Predazzo).

Okazuje się jednak, że najlepsze miało jeszcze dopiero nadejść. W 2014 roku kiedy kobiety po raz pierwszy powalczyły o medale olimpijskie w skokach narciarskich w Soczi, Niemka została pierwszą w historii mistrzynią. Mimo iż nie była główną faworytką zmagań i na ten czas nie miała jeszcze na swoim koncie triumfu w zawodach Pucharu Świata, to właśnie ona zapisała się złotymi zgłoskami w historii żeńskiej odsłony tej dyscypliny sportu. Później kontynuowała złoty marsz zostając mistrzynią świata w 2015 roku (w Falun), a także broniąc tytułu w 2017 roku w Lahti. W międzyczasie zanotowała na swoim koncie pierwsze pucharowej zwycięstwo, które wywalczyła w 2015 roku w Zao. Łącznie Carina Vogt zanotowała w swoim dorobku 22 podia zawodów PŚ, w tym dwa zwycięstwa. Po raz ostatni stała na „pudle” w styczniu 2019 roku w Rasnovie. Ponadto skoczkini zza naszej zachodniej granicy dwukrotnie kończyła cały sezon na podium klasyfikacji generalnej tego cyklu. W sezonie 2013/2014 była druga, a kolejnej zimy trzecia.

W dorobku Vogt nie brakowało również wielkich sukcesów drużynowych. Poza wspomnianym medalem z Predazzo, trzykrotnie odbierała z kolegami i koleżankami złote medale światowego czempionatu (w 2015, 2017 i 2019 r.).

Niestety ostatnie kilka sezonów w wykonaniu Niemki było naznaczonych kontuzjami. Utytułowanej zawodniczce doskwierały szczególnie kolana, a zerwane więzadła i następstwa tego urazu na dobre uniemożliwiły jej powrót do światowej czołówki. Jej problemy rozpoczęły się w lipcu 2019 roku, kiedy skoczkini zerwała więzadła przy upadku podczas treningowego skoku, a w konsekwencji musiała odpuścić cały sezon 2019/2020. Rok później kolejna kontuzja, tym razem stawu skokowego, utrudniła jej przygotowania do kolejnej zimy. Zimą 2021/2022 Vogt wystartowała tylko w dwóch konkursach najwyższej rangi, a w międzyczasie przeszła kolejne operacje i nawroty kontuzji. W Turnieju Sylwestrowym w Ljubnie plasowała się jedynie w piątej dziesiątce stawki. Swój ostatni międzynarodowy start zanotowała 13 marca tego roku w amerykańskim Park City. I tak jak podczas swojego debiutu… wygrała. Były to zawody Pucharu Kontynentalnego, które jak się później okazało, były jej pożegnalnymi. I to właśnie wspomniane wcześniej kwestie zdrowotne niemiecka zawodniczka wymieniła jako główny powód ostatecznej decyzji o swojej sportowej karierze.

Vogt wyraźnie zaznaczyła, że czuje się ograniczona pod względem fizycznym i nie może już osiągać takich wyników jak za swoich złotych czasów. A jak podkreśliła, przede wszystkim takie rezultaty by ją satysfakcjonowały. Teraz 30-latka zamierza zająć się edukacją i kontynuowaniem współpracy w policji federalnej, w której strukturach znajdowała się już za czasów sportowej kariery.

Sportowa biografia Cariny VOGT na SkokiPolska.pl >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: DSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz