You are currently viewing Znamy gospodarzy Mistrzostw Świata w 2027 i MŚ w lotach w 2026 roku
Skocznie w Oberstdorfie i Falun (fot. Anna Libera / Julia Piątkowska)

Znamy gospodarzy Mistrzostw Świata w 2027 i MŚ w lotach w 2026 roku

Podczas trwającego we włoskim Mediolanie 53. Kongresu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) działacze podjęli decyzję dotyczącą lokalizacji dwóch mistrzowskich imprez w 2026 oraz 2027 roku. Tym samym gospodarzem światowego czempionatu w lotach za cztery lata będzie niemiecki Oberstdorf, natomiast Mistrzostwa Świata w 2027 roku odbędą się w szwedzkim Falun.

 

Postanowienie działaczy FIS było właściwie czystą formalnością, ponieważ oba miasta były jedynymi kandydatami stającymi w szranki we własnych „kategoriach”. W przypadku Mistrzostw Świata w lotach narciarskich sytuacja była jeszcze jaśniejsza, ponieważ zwyczajowo przyjęło się, że areną imprezy są kolejno wszystkie aktualnie czynne skocznie „mamucie”. W związku z tym, że w tym roku czempionat gościł w norweskim Vikersund, dwa lata temu w słoweńskiej Planicy, a za dwa lata odbędzie się w austriackim Bad Mitterndorf, rolę organizatora przyznano właśnie Niemcom.

Po raz ostatni MŚ w lotach gościły na skoczni im. Heiniego Klopfera (HS-235) w 2018 roku. Wówczas tytuł mistrza świata i złoty medal zdobył Norweg Daniel-André Tande, srebro wywalczył nasz reprezentant Kamil Stoch, a po brąz sięgnął Niemiec Richard Freitag. W tym roku miano najlepszego lotnika uzyskał kolejny reprezentant Kraju Wikingów, Marius Lindvik, a na podium towarzyszyli mu Słoweniec Timi Zajc oraz Austriak Stefan Kraft. Impreza, która zostanie rozegrana w Oberstdorfie w 2026 roku zagości tam już po raz siódmy. Wcześniej na niemieckim „mamucie” rywalizowano w 1973, 1981, 1988, 1998, 2008 i wspomnianym 2018 roku. Poza Tande złote krążki wyskakali na Heini-Klopfer-Skiflugschanze Niemiec Hans-Georg Aschenbach, Fin Jari Puikkonen, Norweg Ole Gunnar Fidjestøl, Japończyk Kazuyoshi Funaki, a także Austriak Gregor Schlierenzauer.

Dodajmy, że planowany na marzec 2023 roku pierwszy konkurs Pucharu Świata w lotach narciarskich kobiet w historii (w norweskim Vikersund) może zwiastować, że w 2026 roku w programie MŚ w lotach znajdzie się także właśnie rywalizacja pań.

Wątpliwości nie było również przy wyborze organizatora Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym w 2027 roku. Jedynym miastem-kandydatem było Falun, zatem to właśnie na skoczniach kompleksu Lugnet (HS-100 i HS-134) skoczkowie i skoczkinie powalczą o komplet medali. Miasto położone w szwedzkim regionie Dalarna nie będzie nowicjuszem w przeprowadzeniu zmagań tej rangi. Wcześniej czempionat w narciarskich dyscyplinach klasycznych gościł tam w 1954, 1974, 1993 i 2015 roku.

Przed siedmioma laty na normalnej skoczni w Falun złoty medal sensacyjnie zdobył Norweg Rune Velta, a na podium towarzyszyli mu Niemiec Severin Freund i wspomniany już Stefan Kraft. Na dużym obiekcie tytuł mistrzowski wywalczył Freund, drugi był Gregor Schlierenzauer, a trzeci Velta. Wśród kobiet najlepsza okazała się Niemka Carina Vogt, a na niższe stopnie podium wskoczyły Japonka Yuki Ito oraz Austriaczka Daniela Iraschko-Stolz. Ponadto w konkursie drużynowym mężczyzn w czołowej trójce byli Norwegowie (Bardal, Jacobsen, Fannemel, Velta), Austriacy (Kraft, Hayböck, Poppinger, Schlierenzauer) i Polacy (Żyła, Murańka, Ziobro, Stoch), a w rywalizacji mikstów Niemcy (Vogt, Freitag, Althaus, Freund), Norwegowie (Jahr, Bardal, Lundby, Velta) oraz Japończycy (Takanashi, Kasai, Ito, Takeuchi).

Przypomnijmy, że kolejne odsłony Mistrzostwa Świata odbędą się w 2023 roku w słoweńskiej Planicy oraz w 2025 roku w norweskim Trondheim.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz