You are currently viewing LOTOS Cup 2022: Skoczkowie narciarscy zainaugurowali sezon letni
Medaliści LOTOS Cup - od lewej: Łukasz Łukaszczyk, Kacper Tomasiak, Mikołaj Wantulok (fot. Anna Karczewska / PZN)

LOTOS Cup 2022: Skoczkowie narciarscy zainaugurowali sezon letni

13 i 14 czerwca 2022 roku odbyły się pierwsze tego lata zawody Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. Inauguracja sezonu letniego miała miejsce na Kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia najwięcej zwycięstw odnieśli reprezentanci klubu LKS Klimczok Bystra, którzy łącznie czterokrotnie stanęli na najwyższym stopniu podium. 

 

Blisko 130 zawodników walczyło o medale LOTOS Cup w pierwszych tego lata zawodach. Rywalizacja toczyła się w sześciu kategoriach wiekowych: Chłopiec Starszy, Młodzik, Młodziczka, Kobiety, Junior Młodszy i Open, a arenami zmagań były obiekty w Szczyrku Skalitem o rozmiarach: HS-104 i HS-75. 

Zmagania w najmłodszych kategoriach zdominowali bracia Tomasiakowie, którzy triumfowali w konkursach rozegranych na skoczni HS-75. Pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach tej rangi odniósł Konrad Tomasiak, który pewnie wygrał rywalizację wśród Chłopców Starszych. Reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra oddał skoki na odległość 70,5 oraz 69 metrów, za które zgromadził notę blisko 222-punktową. – Wiedziałem przed tymi zawodami, że jestem w dobrej dyspozycji, bo na treningach moje skoki wyglądały naprawdę dobrze. W konkursie moje próby były gorsze od tych z treningów, ale cieszę się, że mimo tych błędów wygrałem swoje pierwsze zawody –mówił z uśmiechem na twarzy młodszy z braci Tomasiaków. – Jest to fajne uczucie, móc stanąć tutaj na najwyższym stopniu podium – dodał. – Lubię skakać tutaj w Szczyrku, a ten obiekt HS-75 jest moim jednym z ulubionych. We wtorek czeka nas kolejny konkurs, w którym znów postaram się dać z siebie wszystko. Wiem, że muszę wyeliminować kilka błędów i przede wszystkim poprawić odbicie – podsumował Konrad Tomasiak.

W kategorii Młodzik bezkonkurencyjny był jego brat Kacper, który w pierwszym skoku uzyskał 73 metry, a w serii finałowej wylądował na 72 metrze.  Był to naprawdę bardzo fajny dzień dla naszej rodziny. Cieszę się, że razem z bratem mogliśmy stanąć na najwyższym stopniu podium– przyznał reprezentant klubu LKS Klimczok Bystra. – Super, że prognozy pogody się nie sprawdziły i warunki pogorszyły się praktycznie na sam koniec rywalizacji. Poza tym nasz konkurs rozpoczął się po południu, dlatego nie musieliśmy bardzo wcześniej wstawać. Jestem zawodnikiem, który preferuje bardziej popołudniowe, niż poranne zawody – dodał. – Cieszę się ze zwycięstwa, ale nie mogę być do końca zadowolony z moich skoków. Na progu wygląda to już całkiem dobrze, natomiast mam problemy w locie. Za bardzo się spinam w powietrzu, przez co trochę mnie skręca i nie mogę do końca wykorzystać lotu. We wtorek postaram się mieć więcej luzu i wtedy moje skoki powinny być lepsze – podsumował Kacper Tomasiak. 

Od zwycięstwa sezon letni rozpoczął również Klemens Staszel. Zawodnik Klubu Sportowego Eve-nement Zakopane dwukrotnie uzyskał 95 metrów i z dużą przewagą triumfował w kategorii Junior Młodszy. – To były moje pierwsze zawody LOTOS Cup na większym obiekcie. Bardzo cieszę się z moich skoków i z tego zwycięstwa. Próby w konkursie były dobre, jedynie byłem zawiedziony trochę serią próbą, ale słabszy skok był spowodowany dłuższą, 4-dniową przerwą od skakania – przyznał Staszel. – Pierwsze w sezonie zawody oceniam jak najbardziej na duży plus. Skoki konkursowe dały mi naprawdę dużo radości, bo były dobre i przede wszystkim równe. Wiatr trochę kręcił, ale muszę przyznać, że ja wcale nie miałem złych warunków – podsumował podopieczny Andrzeja Zaryckiego.  

 

Medaliści poniedziałkowych zawodów LOTOS Cup w skokach narciarskich:

Chłopiec Starszy

 1. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Mateusz Ustupski – KS Rutkow-Ski
 3. Bartłomiej Czech – KS Chochołów

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane
 3. Mikołaj Wantulok – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

Młodziczka

 1. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz

Kobiety

 1. Nicole Konderla – KS AZS AWF Katowice
 2. Tamara Mesikova – TS Wisła Zakopane
 3. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice

Junior Młodszy

 1. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane
 2. Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
 3. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane

Open

 1. Krzysztof Kieta – LKS Poroniec Poronin
 2. Marcin Wróbel – AZS Zakopane
 3. Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane

 

Drugiego dnia zmagań w zawodach Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – LOTOS Szukamy Następców Mistrza o medale rywalizowali również skoczkowie narciarscy. Najwięcej krążków tego dnia zdobyli  reprezentanci klubu LKS Klimczok Bystra i TS Wisła Zakopane, których reprezentanci po trzy razy stawali na podium zawodów. 

 

Medaliści wtorkowych zawodów LOTOS Cup w skokach narciarskich:

Chłopiec Starszy

 1. Konrad Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Mateusz Ustupski – KS Rutkow-Ski
 3. Mateusz Rus – LKS Klimczok Bystra

Młodzik

 1. Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra
 2. Łukasz Łukaszczyk – TS Wisła Zakopane
 3. Mateusz Maciusiak – KS Rutkow-Ski

Młodziczka

 1. Olivia Brenkus – ZKN Sokół Zagórz
 2. Ewa Frączek – AZS Zakopane

Kobiety

 1. Anna Twardosz – KS AZS AWF Katowice
 2. Kamila Karpiel – AZS Zakopane
 3. Tamara Mesikova – TS Wisła Zakopane

Junior Młodszy

 1. Klemens Staszel – KS Eve-nement Zakopane
 2. Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
 3. Kacper Jarząbek – TS Wisła Zakopane

Open

 1. Mateusz Gruszka – AZS Zakopane
 2. Krzysztof Kieta – LKS Poroniec Poronin
 3. Szymon Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe

 

W środę na trasach biegowych w Szczyrku rozegrany zostanie bieg do kombinacji norweskiej. Początek zmagań zaplanowano na godzinę 10:00. 

Tytularnym Sponsorem Programu LOTOS Szukamy Następców Mistrza jest Grupa LOTOS, natomiast organizatorem zawodów LOTOS Cup jest Polski Związek Narciarski.

 

Źródło: Anna Karczewska / PZN

Dodaj komentarz