You are currently viewing Mika Jukkara odchodzi ze stanowiska! Christian Kathol nowym kontrolerem sprzętu w Pucharze Świata
Kontroler FIS Mika Jukkara (fot. Pavel Semyannikov)

Mika Jukkara odchodzi ze stanowiska! Christian Kathol nowym kontrolerem sprzętu w Pucharze Świata

Międzynarodowa Federacja Narciarska poinformowała kibiców o zmianie na stanowisku kontrolera sprzętu w Pucharze Świata mężczyzn. Zaledwie po roku pracy z posady zrezygnował Fin Mika Jukkara, a jego obowiązki od zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle przejmie Austriak Christian Kathol.

 

Mika Jukkara w trakcie sezonu olimpijskiego sprawował funkcję kontrolera sprzętu w męskim Pucharze Świata. Po zaledwie roku pracy na tym stanowisku Fin postanowił odejść ze stanowiska na własne życzenie. Jako powody decyzji Jukkara podaje względy prywatne. – Dla mnie był to sezon pełen emocji i wyzwań i nie tylko dlatego, że był to sezon olimpijski. Dokonaliśmy wielu zmian w przepisach dotyczących sprzętu i pomiarów we współpracy z moimi kolegami, komisjami FIS i zespołami. To był duży krok i mocno wierzę, że te zmiany sprawią, że nasz sport będzie jeszcze silniejszy, bardziej przejrzysty i bardziej wartościowy. Dziękuję moim kolegom: Sandro Pertile, Borkowi Sedlakowi i Horstowi Nilgenowi. Wielkie podziękowania kieruję również dla Christiana Kathola za wsparcie w trakcie sezonu. Dużo razem przepracowaliśmy i przeżyliśmy wiele miłych i niezapomnianych chwil. Jednak teraz nadszedł czas, abym odszedł i stawił czoła różnym wyzwaniom z powodów osobistych – komentuje swoją decyzję Jukkara, który na stanowisku kontrolera sprzętu w męskim Pucharze Świata zastąpił Seppa Gratzera.

O Mice Jukkarze w polskich mediach ubiegłej zimy było bardzo głośno. Fin podejmował często kontrowersyjne decyzje, dużo było też niejasności i niedomówień w kontekście różnych zawodników, różnych reprezentacji i różnych elementów wyposażenia m.in. kombinezonów czy nawet rękawiczek. – Mika Jukkara jest człowiekiem bardzo chwiejnym. Przykład? Raz zobaczył nasze kombinezony i je odrzucił, a w następnych zawodach te same kombinezony były już okej. To pokazuje skalę problemu. Kolejny? Choćby nasze rękawiczki. Chodziło w nich o logotypy znajdujące się na rękawiczkach, które to [logotypy] muszą mieć określoną wielkość. Mika Jukkara stwierdził, że mierzy się je w najszerszym miejscu, a my mieliśmy je dokładnie wymierzone i mieściły się w przepisach. – opowiadał na początku tego roku Jan Winkiel.

Posadę Fina przejmie zostanie Christian Kathol, który przez większą część ubiegłego sezonu sprawował funkcję drugiego kontrolera sprzętu w czasie zawodów Pucharu Świata. Austriak ma również doświadczenie na stanowisku dyrektora w trzecioligowych zmaganiach z cyklu FIS Cup. 57-letni Kathol debiut na stanowisku głównego kontrolera zaliczy podczas zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle, które odbędą się już za nieco ponad miesiąc. – Moim celem w zakresie kontroli sprzętu jest zapewnienie przejrzystości dla zawodników i trenerów, łącznie z procesem dokumentacji i statystykami dostępnymi dla zespołów – zdradza zastępca Jukkary. – Od dawna jestem ściśle  powiązany ze skokami narciarskimi. Do 2004 roku byłem prezesem mojego rodzinnego klubu w Klagenfurcie. W 2005 roku zacząłem pracę jako sędzia FIS, a w 2010 zostałem delegatem technicznym. Od 2020 roku jestem dyrektorem zawodów FIS Cup mężczyzn i pracuję jako kontroler sprzętu skoków narciarskich – mówi Christian Kathol.

 

Weronika Brodowska,
źródło: FIS

Dodaj komentarz