You are currently viewing Patrick Gasienica o kulisach zawieszenia kariery: „Zwolniono wszystkich trenerów. Nie mieliśmy ustalonego żadnego planu”
Patrick Gasienica (fot. Ewa Skrzypiec)

Patrick Gasienica o kulisach zawieszenia kariery: „Zwolniono wszystkich trenerów. Nie mieliśmy ustalonego żadnego planu”

Patrick Gasienica kilkanaście dni temu poinformował kibiców, że postanawia zrobić sobie przerwę od skoków narciarskich. W rozmowie ze SkokiPolska młody Amerykanin zdradził dlaczego zdecydował się na zawieszenie swojej sportowej kariery. – Organizacja u nas jest bardzo chaotyczna – mówi 23-latek. 

 

428644f1 a153 4bbc 8bd1 c9d7696768e1 300x200 - Patrick Gasienica o kulisach zawieszenia kariery: "Zwolniono wszystkich trenerów. Nie mieliśmy ustalonego żadnego planu"
Patrick Gasienica (fot. Ewa Skrzypiec)

Amerykanin o polskich korzeniach ostatni raz na arenie międzynarodowej pokazał się podczas konkursów Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem. Gasienica zajmował wtedy miejsca w szóstej dziesiątce zmagań na Wielkiej Krokwi. Mimo słabszych występów, 23-latek znalazł się w składzie kadry Stanów Zjednoczonych na następny sezon. Kilka tygodni po tym ogłoszeniu amerykańskiego związku, Patrick Gasienica zawiesił swoją sportową karierę, a w rozmowie z nami zdradził powody swojej decyzji. – W trakcie trwania tego sezonu wydarzyło się dużo rzeczy, które zmusiły mnie do podjęcia decyzji o przerwie. Nie chcę palić za sobą żadnych mostów, więc powiem, że po prostu zdałem sobie sprawę z tego, że nie jestem już tak zaangażowany jeśli chodzi o aspekt rywalizacji w skokach jak byłem kiedyś. Chcę zrobić sobie przerwę po to, żeby trochę nacieszyć się samym sobą i robić to na co mam ochotę. Poza tym organizacja u nas jest bardzo chaotyczna. Zwolniono wszystkich trenerów i nie mieliśmy ustalonego żadnego planu dla zawodników. To naprawdę duża porażka. Z mojej perspektywy to wygląda trochę tak, że nasz związek zamiast skupić się na zawodnikach skupia się na sobie – zdradza skoczek.

Minionej zimy Patrick Gasienica dwukrotnie punktował w słabo obsadzonych zawodach Pucharu Kontynentalnego w Zhangjiakou, a kilka miesięcy później rywalizował na chińskich obiektach podczas igrzysk olimpijskich. 23-latek z Illinois zdołał zakwalifikować się do konkursu na skoczni normalnej, gdzie ostatecznie zajął 49. pozycję. Gasienica nie wywalczył awansu do zmagań na dużym obiekcie, ale na imprezie czterolecia wystąpił jeszcze raz – podczas zawodów drużynowych, gdzie razem z kolegami sklasyfikowany został na przedostatniej, dziesiątej lokacie. Kulisy olimpijskiej zimy w kadrze Stanów Zjednoczonych wyglądały jednak bardzo nieciekawie, a sam zawodnik zdradził, że w połowie sezonu odcięto im finansowanie. – Weźmy na przykład sytuację gdzieś z połowy zeszłego sezonu. Odcięto nam fundusze. Jak nasze finansowanie może być odcięte w trakcie trwania tak ważnego sezonu? To była olimpijska zima! Nie jestem pewien co mogą zrobić, bo ja od zawsze skupiałem się na sobie i na rywalizacji w zawodach, ale na pewno muszą coś zmienić jeśli chcą odnieść sukces w skokach narciarskich. W zeszłym roku żaden z naszych młodzieżowców nie przyjechał do Europy, aż do tygodnia, czy dwóch przed mistrzostwami świata juniorów. Moim zdaniem to nie jest dobre, bo kiedy ja byłem w wieku juniorskim to spędzaliśmy w Europie miesiące i trenowaliśmy i braliśmy udział w zawodach. Również nasi trenerzy „wrzucali” nas do Pucharu Świata kiedy my nie byliśmy jeszcze na to gotowi. Robili to tylko po to, żebyśmy mogli dostać środki na podróżowanie, ale zgaduję, że tak naprawdę chodziło tylko o to, żebyśmy w ogóle dostali pieniądze – mówi Patrick Gasienica.

7ad9c532 4342 4bf6 8de8 9c327896c5cf 300x200 - Patrick Gasienica o kulisach zawieszenia kariery: "Zwolniono wszystkich trenerów. Nie mieliśmy ustalonego żadnego planu"
Patrick Gasienica (fot. Ewa Skrzypiec)

Na swoim koncie na Instagramie, młody Amerykanin nie tylko ogłosił decyzję o zawieszeniu swojej kariery, ale również wyraził chęć dalszej pracy w środowisku skoków narciarskich. Jakie plany na swoją przyszłość ma więc Patrick Gasienica i co dalej z jego starszym kolegą Kevinem Bicknerem? – Myślę, że Kevin i jego kariera to już przeszłość, ale to jest coś o co trzeba by było zapytać się u źródła. Wszyscy jesteśmy młodzi, mamy talent, więc zawsze jest szansa, że powrócimy z przerwy i znów zaczniemy brać udział w zawodach. Po prostu potrzebujemy odpowiedniego wsparcia ze strony systemu. Jeśli chodzi o mnie, to będę trenerem w moim lokalnym klubie! Sam nadal będę skakał, ale po prostu nie będę podróżował w tym czasie do Europy – kończy swoją wypowiedź 23-latek.

 

Weronika Brodowska, Ewa Skrzypiec,
informacja własna

 

Dodaj komentarz