You are currently viewing Trondheim wypada z kalendarza turnieju Raw Air. Powodem opóźnienia w budowie
Wizualizacja nowych skoczni w Trondheim (fot. Trondheim2030.no)

Trondheim wypada z kalendarza turnieju Raw Air. Powodem opóźnienia w budowie

Już po zatwierdzeniu kalendarzy zawodów na sezon 2022/2023 okazało się, że jeden z zawodów norweskiego turnieju Raw Air nie będą mogły się odbyć zgodnie z planem. Wszystko przez opóźnienia w trakcie budowy nowych skoczni w Trondheim. Zmagania, które planowo miały się odbyć w marcu przyszłego na dużym obiekcie Granåsen zostaną przeprowadzone w Lillehammer.

 

Przebudowa kompleksu skoczni (HS-138 i HS-105) w Trondheim rozpoczęła się po sezonie 2020/2021. Obiekty, które zostały zmodernizowane stosunkowo niedawno (w 2008 r.) całkowicie wyburzono, aby w ich miejscu powstały całkowicie nowe. Wszystko ze względu na Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym, które odbędą się tam w 2025 roku. Z tego względu w w minionym sezonie nie odbył się tam konkurs Pucharu Świata organizowany w ramach turnieju Raw Air. W norweskim mieście ujścia rzeki Nidelvy nie udało się też poskakać konkursowo w 2020 i 2021 roku. Wówczas powodem była pandemia koronawirusa.

Jeszcze majowe decyzje komisji kalendarzowej zatwierdzonej przez Kongres Międzynarodowej Federacji Narciarskiej wskazywały na to, że w marcu 2023 roku po czteroletniej przerwie zawody najwyższej rangi ponownie zagoszczą w Trondheim. Teraz okazuje się jednak, że norwescy organizatorzy są zmuszeni do rezygnacji z tego przedsięwzięcia. Jak przekazała Norweska Agencja Informacyjna, pucharowe zawody kobiet i mężczyzn na Granåsen, które miały się odbyć na zmodernizowanej dużej skoczni (w dniach 15-16 marca), nie dojdą do skutku. Wiadomość o tym, że budowa nie postępuje zgodnie z planem przekazały władze gminy, a następnie Norweski Związek Narciarski poinformował o tym FIS. Według informacji docierających z Kraju Fiordów opóźnienia nie dotyczą prac bezpośrednio dotyczących skoczni, a budynków i infrastruktury wokół niej. A zawody rangi Pucharu Świata muszą być pod tym względem odpowiednio zabezpieczone.

Powodem takiej decyzji jest to, co wydarzyło się w związku z wojną na Ukrainie i pandemią. Doprowadziło to do trudności w dostawach materiałów, co doprowadziło do opóźnień. Nie są one dramatyczne. Sama budowa skoczni narciarskich przebiega zgodnie z planem, ale opóźnienia rozprzestrzeniły się na budynek obok skoczni – przyznał dyrektor ds. kultury i sportu gminy Trondheim, Ola By Rise. Co ciekawe, pierwsze skoki na nowej Granåsen są planowane już w styczniu 2023 roku, czyli jeszcze przed odwołanym PŚ.

Norwescy działacze w porozumieniu z władzami FIS podjęły więc decyzję o tym, że zarówno kwalifikacje zaplanowane na 15 marca, jak i konkurs, który ma się odbyć dzień później, zostaną przeprowadzone w Lillehammer. A to właśnie na Lysgårdsbakken (HS-140) skoczkowie będą rywalizować także w dwóch poprzednich dniach – 13 i 14 marca 2023 roku. Poza tym zawodnicy zmierzą się oczywiście na Holmenkollbakken (HS-134) w Oslo, a także na „mamuciej” Vikersundbakken (HS-240).

 

Program 6. edycji Raw Air (mężczyźni):

OSLO

 • 11 marca 2023 r. (sobota) – prolog/kwalifikacje,
 • 11 marca 2023 r. (sobota) – konkurs indywidualny,
 • 12 marca 2023 r. (niedziela) – prolog/kwalifikacje,
 • 12 marca 2023 r. (niedziela) – konkurs indywidualny,

LILLEHAMMER

 • 13 marca 2023 r. (poniedziałek) – prolog/kwalifikacje,
 • 14 marca 2023 r. (wtorek) – konkurs indywidualny,
 • 15 marca 2023 r. (środa) – prolog/kwalifikacje,
 • 16 marca 2023 r. (czwartek) – konkurs indywidualny.

VIKERSUND

 • 17 marca 2023 r. (piątek) – prolog/kwalifikacje,
 • 18 marca 2023 r. (sobota) – konkurs indywidualny,
 • 19 marca 2023 r. (niedziela) – prolog/kwalifikacje,
 • 19 marca 2023 r. (niedziela) – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: NTB / informacja własna

 

Dodaj komentarz