You are currently viewing Ryoyu Kobayashi z nowym trenerem. Czy Słoweniec sprosta wielkiemu wyzwaniu?
Ryoyu Kobayashi i Matjaž Zupan (fot. Julia Piątkowska)

Ryoyu Kobayashi z nowym trenerem. Czy Słoweniec sprosta wielkiemu wyzwaniu?

Najlepszy skoczek narciarski minionego sezonu, Ryoyu Kobayashi, będzie sie przygotowywał do kolejnego sezonu z nowym klubowym szkoleniowcem. Pieczę nad treningami Tsuchiya Home Ski Club przejął Słoweniec Matjaž Zupan. W grupie na skoczni nie zabraknie także 50-letniego narciarskiego „weterana”, Noriakiego Kasaiego.

 

Mimo, że czołowi japońscy skoczkowie większość czasu w sezonie zimowym spędzają z trenerem kadry narodowej, to w dużej mierze forma którą prezentują, jest zależna od letnich przygotowań. Wówczas reprezentanci Kraju Kwitnącej Wiśni polegają przede wszystkim na trenerach klubowych. Takie rozwiązanie znakomicie spisało się w przypadku Ryoyu Kobayashiego, który w sezonie 2018/2019 w spektakularnym stylu zdobył Kryształową Kulę. Sensacyjna forma młodego Japończyka była zasługą Fina Janne Väätäinena, który był wówczas szkoleniowcem jego rodzimego klubu. Ten sukces Kobayashi powtórzył minionej zimy, prowadzony już przez Austriaka Richarda Schallerta. Oczywiście cegiełkę do takich osiągnięć dołożył także Hideharu Miyahira, który do zakończenia sezonu 2021/2022 był trenerem japońskiej kadry narodowej (aktualnie obowiązki trenera pełni Masahiko Harada).

Teraz jednak w przygotowaniach 25-latka szykują się zmiany. Wszystko dlatego, że funkcję trenera Tsuchiya Home Ski Club przejmuje Matjaž Zupan. 53-letni Słoweniec przez ostatnie pięć lat współpracował indywidualnie z bułgarskim „rodzynkiem” w Pucharze Świata, Vladimirem Zografskim. Zupan zdecydowanie nie jest w skokach narciarskich postacią anonimową, a można by go nawet nazwać trenerskim obieżyświatem. W latach 1999-2006 prowadził swoją rodzimą kadrę A i pod jego wodzą Słoweńcy zdobyli drużynowo brązowe medale na igrzyskach olimpijskich (Salt Lake City 2002) oraz mistrzostwach świata (Oberstdorf 2005). Ponadto na tamtejszym czempionacie złoto indywidualnie wywalczył Rok Benkovič, a rok wcześniej trzecie miejsce w Turnieju Czterech Skoczni zajął Peter Žonta.

Następnie w latach 2006-2008 Zupan prowadził bez większych sukcesów czeską kadrę B, aby na lata 2008-2011 powrócić do ojczyzny. W tamtym okresie Robert Kranjec zdobył mają Kryształową Kulę za PŚ w lotach, a słoweńska ekipa ponownie wywalczyła brąz na MŚ (Oslo 2011). Później, w latach 2011-2014 słoweński trener prowadził Francuzów, a od 2017 roku Bułgarów.

Współpraca z czołowym skoczkiem świata będzie jednak dla Matjaža Zupana nowym i bardzo wymagającym wyzwaniem. Dodajmy, że w skład Tsuchiya Home Ski Club poza wspomnianymi Kobayashim i Kasaim, wchodzą także Tatsunao Kobayashi, Masamitsu Ito, Damiatsu Takehana, a także jedna z najlepszych skoczkiń narciarskich Yuki Ito. Słoweniec podpisał kontrakt z nowym pracodawcą na początku czerwca i już wówczas miał rozpocząć przygotowania z nowymi podopiecznymi na skoczni w japońskim Zao. Według słoweńskich mediów nie jest jednak pewne, czy Zupan (tak jak wcześniej Väätäinen) zdecyduje się na przeprowadzkę na stałe do Kraju Kwitnącej Wiśni. Na taką opcję nie zdecydował się choćby Richard Schallert, co według niektórych miało wpływ na nieco słabszą formę Ryoyu Kobayashiego w części sezonu 2020/2021.

 

Bartosz Leja,
źródło: hochi.news

 

Dodaj komentarz