You are currently viewing Aalto, Kytösaho i Nousiainen na liście stypendystów fińskiego Ministerstwa Edukacji i Kultury
Niko Kytösaho (fot. Julia Piątkowska)

Aalto, Kytösaho i Nousiainen na liście stypendystów fińskiego Ministerstwa Edukacji i Kultury

Podobnie jak przed rokiem również i teraz fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury przyznało pulę stypendiów dla sportowców z Kraju Tysiąca Jezior. Wśród zawodników którzy otrzymali specjalny grant znalazło się trzech skoczków – Antti Aalto, Niko Kytösaho i Eetu Nousiainen.

 

Letnie Grand Prix Courchevel2021 prologmezczyzn fotJuliaPiatkowska AnttiAalto 300x200 - Aalto, Kytösaho i Nousiainen na liście stypendystów fińskiego Ministerstwa Edukacji i Kultury
Antti Aalto (fot. Julia Piątkowska)

Fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury podobnie jak przed rokiem również i teraz postanowiło przyznać stypendia dla sportowców. Dofinansowania, które wahają się od 6 tys. do aż 20 tys. Euro otrzymało 90 zawodników sportów zimowych. Na liście ponownie znalazło się trzech skoczków narciarskich. Granty od fińskiego ministerstwa w 2022 roku ponownie otrzymali Antti Aalto (10 tys. Euro) oraz Niko Kytösaho (6 tys. Euro). Do kolegów z reprezentacji dołączył teraz też najlepszy Fin w Pucharze Świata w sezonie olimpijskim –  Eetu Nousiainen (6 tys. Euro). – Celem grantu jest zapewnienie sportowcom warunków finansowych do profesjonalnego przygotowania, tak aby mogli odnosić sukcesy w międzynarodowych zawodach. Stypendia są uznaniowe i uwzględniają sukcesy sportowca w zawodach – informował w zeszłym roku Fiński Związek Narciarski.

W zeszłym roku stypendium otrzymali dwaj wcześniej wspomniani skoczkowie – Aalto oraz Kytösaho. Trzecim zawodnikiem, który w 2021 roku dostał grant od fińskiego ministerstwa był Arttu Pohjola, który jednak tego lata nie zdołał znaleźć się na liście sportowców, którym przyznano dofinansowanie. Przy przydzielaniu stypendiów brane jest bowiem pod uwagę kilka ważnych czynników. Ważne są m.in. wyniki na arenie międzynarodowej czy postęp jaki wykonują fińscy sportowcy na tle konkurentów zza granicy. Można się więc domyślić, że Pohjola nie otrzymał dofinansowania ze względu na kiepską formę jaką prezentował w sezonie 2021/2022. Biorąc pod uwagę kryteria jakimi kierowało się fińskie Ministerstwo Edukacji i Kultury można również wywnioskować, że Antti Aalto dostał wyższy grant niż jego kadrowi koledzy ze względu na świetną postawę na imprezie czterolecia w Pekinie. W konkursach olimpijskich 27-latek z Kitee plasował się kolejno na dwunastej i siedemnastej pozycji.

 

Weronika Brodowska,
źródło: yle.fi / informacja własna

Dodaj komentarz