You are currently viewing Na jakim etapie jest budowa nowych skoczni w Trondheim? „Naszym celem jest skakanie na Granåsen już tej zimy”
Wizualizacja skoczni w Trondheim (fot. Pir II / Trondheim kommune)

Na jakim etapie jest budowa nowych skoczni w Trondheim? „Naszym celem jest skakanie na Granåsen już tej zimy”

Mimo opóźnień w budowie skoczni w Trondheim, kierownik budowy zapewnia, że ich głównym celem jest oddanie obiektu do użytku już tej zimy. Na jakim etapie są więc obecnie prace konstrukcyjne na Granåsen?

 

Trondheim wizualizacja TrondheimNO 300x200 - Na jakim etapie jest budowa nowych skoczni w Trondheim? "Naszym celem jest skakanie na Granåsen już tej zimy"
Wizualizacja nowych skoczni w Trondheim (fot. Trondheim2030.no)

W zeszłym roku rozpoczęto prace związane z budową nowego kompleksu w Trondheim. Na początku wycięto drzewa, a później wyburzono „stary” obiekt Granåsen. Nienaruszone pozostały tylko trybuny wokół skoczni. Cały koszt budowy szacowano na blisko 620 milionów koron norweskich. – Dzięki tej decyzji rozwój parku sportowego Granåsen zostanie przyspieszony. Po kilku latach planowania widzimy teraz kontury nowego, nowoczesnego i solidnego obiektu, który dostarczy nam dobrych wrażeń zarówno w życiu codziennym, jak i podczas większych wydarzeń – stwierdził wtedy dyrektor kultury i sportu w gminie Trondheim, Ola By Rise. Przypomnijmy, że w 2025 roku do Trondheim, po prawie 20 latach przerwy, zawitają Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym.

Już po zatwierdzeniu kalendarzy na sezon zimowy 2022/2023 z karuzeli Pucharu Świata wypadły jednak zawody z cyklu Raw Air na kompleksie Granåsen. Odwołane zmagania w Trondheim przejęło Lillehammer, więc tym samym na Lysgårdsbakken odbędzie się nie jeden a dwa konkursy indywidualne mężczyzn. Mimo opóźnień w budowie, które były bezpośrednią przyczyną odwołania zawodów w Trondheim, kierownik budowy zapewnia, że pierwsze skoki na odnowionym obiekcie uda się oddać już tej zimy. – Naszym celem jest skakanie na Granåsen już tej zimy – mówi Svein Arne Henriksen.

Trondheim Granasen RawAir2018 fot.PrzemekWardega 300x200 - Na jakim etapie jest budowa nowych skoczni w Trondheim? "Naszym celem jest skakanie na Granåsen już tej zimy"
Skocznie w Trondheim – pechowe dla Stephana Leyhe (fot. Przemek Wardęga)

Opóźnienia w budowie spowodowane były problemami z infrastrukturą wokół powstającego na nowo obiektu oraz utrudnionymi dostawami materiałów niezbędnych do prac konstrukcyjnych. Jak informuje portal trondheim.kommune.no budowniczym udało się już wznieść konstrukcje normalnej i dużej skoczni, a aktualnie przeprowadzane są pracę związane z konstrukcją najazdów i nowego budynku przy skoczni, który ma nie tylko służyć zawodnikom, ale być również otwarty dla mieszkańców Trondheim, którzy w wolnych chwilach będą mogli korzystać ze znajdującej się w środku hali strzeleckiej. Pracownikom budowy udało się także wznieść ścianę oporową, która ma zapobiegać osuwaniu się ziemi, co stanowiło niemały problem w „starych” skoczniach.  

Na placu budowy codziennie przebywa około 70-80 pracowników, ale postęp prac w nadchodzących miesiącach będzie głównie uzależniony od pogody i temperatur jakie panować będą w Norwegii. Kierownik budowy zapewnia, że jeszcze przed końcem tego roku uda się ukończyć pracę nad kolejnym ważnym elementem. Chodzi o most, który ma połączyć stoki narciarskie w Litjåsen z terenem obiektu Granåsen. Svein Arne Henriksen zdradza również, że dla całego projektu bardzo ważna jest również różnorodność biologiczna, a teren obiektu w Trondheim ma zostać dodatkowo powiększony o stawy z kaczkami i nowe drogi wodne.

Relacja wideo z placu budowy nowych skoczni w Trondheim:

 

Weronika Brodowska,
źródło: trondheim.kommune.no / informacja własna

 

 

 

Dodaj komentarz