You are currently viewing Memoriał Olimpijczyków, FIS Cup i Mistrzostwa Polski, czyli letnie skoki w Szczyrku
Skocznie w Szczyrku (fot. Bartosz Leja)

Memoriał Olimpijczyków, FIS Cup i Mistrzostwa Polski, czyli letnie skoki w Szczyrku

Tego lata normalny obiekt Skalite (K-95 / HS-104) w Szczyrku ugości skoczków i skoczkinie podczas kilku oficjalnych konkursów. Już 6 sierpnia odbędzie się tam Memoriał Olimpijczyków, a 20. i 21. dnia miesiąca międzynarodowa stawka zagości tu podczas trzecioligowych zawodów FIS Cup. Ponadto w październiku w Szczyrku zostaną zorganizowane letnie Mistrzostwa Polski.

 

Najbliższą narciarską imprezą, która zawita na skocznię nad Żylicą, będzie Memoriał Olimpijczyków. Według wstępnych zapowiedzi również ma to być impreza międzynarodowa, zatem według wszelkiego prawdopodobieństwa w Szczyrku zawitają też zagraniczni goście. Rywalizacja rozpocznie się już 6 sierpnia (sobota) o godzinie 9:00, kiedy skoczków i skoczkinie czeka trening. Od godziny 10:00 będą z kolei trwały serie konkursowe, na których starcie pojawią się skoczkowie i skoczkinie w kilku kategoriach wiekowych. Już podczas zawodów Letniego Grand Prix w Wiśle, trener kadry kobiet Szczepan Kupczak zapowiedział, że jego podopieczne mają w planach start na Skalitem. Prawdopodobnie kibice, którzy będą mogli wejść na skocznię darmowo, obejrzą więc próby m.in. Nicole Konderli, Kingi Rajdy i Kamili Karpiel. Według informacji Polskiego Związku Narciarskiego, pojawią się tam także skoczkowie kadry B prowadzonej przez Macieja Maciusiaka oraz zawodnicy kadry juniorskiej Daniela Kwiatkowskiego.

Przypomnijmy, że przed rokiem najlepszym skoczkiem w kategorii otwartej okazał się Jan Habdas (99,5 / 103,0 m), który bezpośrednio wyprzedził Mateusza Gruszkę (94,5 / 102,5 m) oraz znacznie bardziej doświadczonego Krzysztofa Leję (94,0 / 102,5 m). Wśród kobiet na najwyższym stopniu podium uplasowały się ex aequo wspomniane już Konderla (87,5 / 88,0 m) i Rajda (86,5 / 89,0 m), a trzecia była Karpiel (81,0 / 83,0 m). W gronie juniorów szans rywalom nie pozostawił Marcin Wróbel (99,5 / 98,0 m), któremu na podium towarzyszyli Tymoteusz Amilkiewicz (95,0 / 97,5 m) oraz Jakub Wisełka (81,0 / 85,0 m).

Dwa tygodnie po Memoriale Olimpijczyków, do Szczyrku ponownie zawitają międzynarodowe zawody, tym razem organizowane pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej. Mowa o trzecioligowym cyklu FIS Cup. Zmagania w tym cyklu rozpoczną w Polsce kobiety, natomiast dla mężczyzn konkursy rozgrywane w dniach 20-21 sierpnia będą kontynuacją rywalizacji rozpoczętej tydzień wcześniej w czeskim Frensztacie. Dziś poznaliśmy dokładny godzinowy program tych zawodów, który znajdziecie poniżej.

Dodajmy, że ostatnie zawody tego cyklu rozegrano w Szczyrku w 2020 roku. Wówczas konkursy mężczyzn padły łupem Niemców, Richarda Freitaga i Philippa Raimunda. W pierwszym dniu zmagań trzeci stopień podium wywalczył ponadto nasz reprezentant Jarosław Krzak. W żeńskim gronie ze zwycięstw cieszyły się wówczas Czeszka Karolina Indráčková oraz Słowenka Nika Vetrih. W pierwszym konkursie trzecie miejsce zajęła Polka, Kamila Karpiel.

Program zawodów FIS Cup w Szczyrku:

 • 20 sierpnia 2022 r. (sobota):
  • 09:30 – oficjalny trening kobiet,
  • 10:30 – seria próbna kobiet,
  • 11:30 – konkurs indywidualny kobiet,
  • 15:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 16:00 – seria próbna mężczyzn,
  • 17:00 – konkurs indywidualny mężczyzn.
 • 21 sierpnia 2022 r. (niedziela):
  • 09:00 – seria próbna kobiet,
  • 10:00 – konkurs indywidualny kobiet,
  • 13:30 – seria próbna mężczyzn,
  • 14:30 – konkurs indywidualny mężczyzn.

Już jesienią normalna skocznia Skalite ugości z kolei Letnie Mistrzostwa Polski. Rywalizacja w krajowym czempionacie odbędzie się w dniach 21-22 października i jak podaje Mateusz Leleń z Telewizji Polskiej, wedle wszelkiego prawdopodobieństwa odbędzie się w systemie hybrydowym. Skoczkowie będą więc dojeżdżać do progu na zmrożonych torach, a wylądują jeszcze na igelitowych matach. Pierwszego dnia MP dojdzie do konkursów indywidualnych kobiet (od godz. 17:00) i mężczyzn (od godz. 17:30), natomiast drugiego na starcie pojawią się reprezentacje klubowe. Zmagania obejrzymy na antenie TVP Sport. Warto zaznaczyć, że już dwa tygodnie później na skoczni im. Adama Małysza (HS-134) odbędzie się inauguracja zimowego Pucharu Świata.

W Szczyrku tytułu mistrzowskiego sprzed roku będzie bronił Piotr Żyła, który na Średniej Krokwi w Zakopanem skoczył 103,5 oraz 106 metrów zgarniając złoto. Srebro wywalczył wówczas Klemens Murańka (102,0 / 104,0 m), a trzecie miejsce i brązową zdobycz podzielili między sobą Dawid Kubacki (100,0 / 104,0 m) oraz Tomasz Pilch (98,0 / 106,5 m).

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / TVP Sport / informacja własna

 

Dodaj komentarz