You are currently viewing Adam Niżnik zadebiutuje w Letnim Grand Prix. „W Wiśle oddawałem bardzo dobre próby”
Adam Niżnik (fot. Ewa Skrzypiec)

Adam Niżnik zadebiutuje w Letnim Grand Prix. „W Wiśle oddawałem bardzo dobre próby”

Courchevel będzie gospodarzem drugich tego lata zawodów FIS Grand Prix kobiet i mężczyzn w skokach narciarskich. We Francji wystartuje pięciu reprezentantów Polski. Trener Thomas Thurnbichler nominował na te zawody Macieja Kota, Stefana Hulę, Klemensa Murańkę, Jarosława Krzaka oraz Adama Niżnika, dla którego będzie to letni debiut w konkursach najwyższej rangi.

 

Razem z zawodnikami do Francji udadzą się trenerzy bazowi: Wojciech Topór i Krzysztof Biegun. Na skoczni HS-135 w Courchevel powalczy trzech zawodników z grup regionalnych: Stefan Hula, Klemens Murańka i Jarosław Krzak, a także Maciej Kot z Kadry Narodowej B oraz Adam Niżnik z Kadry Narodowej Młodzieżowej.

Na starcie zawodów w Courchevel zabraknie jednak naszych czołowych reprezentantów. Podopieczni Thomasa Thurnbichlera we wtorek ruszają na kilkudniowe zgrupowanie do niemieckiego Oberhofu, a następnie skoczków z Kadry Narodowej A czeka wakacyjny urlop. Pozostali nasi kadrowicze w tym tygodniu będą realizowali obóz na Kompleksie Skalite im. Beskidzkich Olimpijczyków w Szczyrku. Podopieczni Macieja Maciusiaka oraz Daniela Kwiatkowskiego zgrupowanie zakończą startem w Międzynarodowym Memoriale Olimpijczyków, który zostanie rozegrany 6 sierpnia na obiekcie o rozmiarze HS-104 w Szczyrku. 

Już w najbliższą niedzielę w zawodach najwyższej rangi zadebiutuje Adam Niżnik. – Bardzo się cieszę, że wystartuję w Courchevel. Po raz pierwszy będę miał okazję zmierzyć się z najlepszymi zawodnikami na świecie na arenie międzynarodowej. Zdecydowanie czuję bardziej radość niż stres, ale podejrzewam, że bliżej startu ten stres się pojawi. To będzie normalne uczucie i godzę się z tym, bo lubię skakać w stresie – przyznaje Adam Niżnik.20-letni reprezentant Polski był bliski startu już w Wiśle, ale ostatecznie w krajowych eliminacjach zajął 13. miejsce. – Rzeczywiście podczas zgrupowania w Wiśle oddawałem dobre skoki, czasem zdarzały się nawet bardzo dobre próby. Byłem wtedy w dobrej dyspozycji. Teraz do skakania wracamy po krótkiej przerwie. Ostatnie dni były dla nas czasem krótkiego urlopu, dlatego trudno jest mi ocenić, jak będę się czuł na skoczni po tej przerwie. Wiem jednak, na co mnie stać, a na skoczni muszę wykonać tylko swoją pracę i to wystarczy, bo nie potrzebuję dokładać nic więcej, abym był zadowolony z rezultatu – dodał podopieczny Daniela Kwiatkowskiego.

Do Courchevel Adam Niżnik uda się prosto ze zgrupowania kadry w Szczyrku. – W środę zaczynam wspólny obóz z moją kadrą w Szczyrku i będę trenował z grupą do piątku, ponieważ wtedy wylatujemy już do Francji – poinformował Adam Niżnik. 20-latek przed rokiem miał okazję przetestować skocznię w Courchevel, podczas wspólnego zgrupowania Kadr Narodowych mężczyzn we Francji. – Pamiętam, że nie wspominam dobrze mojego pierwszego spotkania z tamtą skocznią. Bardzo się wtedy męczyłem i te skoki były różne, na pewno brakowało powtarzalności. W tamtym okresie obiekt ten nie przypadł mi do gustu, ale teraz są inne okoliczności. Wiem, że stać mnie na dobre skoki i zamierzam podejść do tych zawodów z radością i z pozytywnym nastawieniem, i to wystarczy – podsumował Niżnik.

W Courchevel nie wystąpią natomiast polskie skoczkinie, które w najbliższą sobotę również będą rywalizowały w Memoriale Olimpijczyków w Szczyrku.

 

Program LGP w Courchevel:

 • 6 sierpnia 2022 r. (sobota):
  • 20:30 – odprawa techniczna.
 • 7 sierpnia 2022 r. (niedziela):
  • 09:00 – oficjalny trening,
  • 11:00 – kwalifikacje,
  • 16:50 – seria próbna,
  • 18:00 – konkurs indywidualny.

 

komunikat prasowy PZN

 

Dodaj komentarz