You are currently viewing Pięciu polskich skoczków na starcie Letniego Grand Prix w Courchevel
Maciej Kot (fot. Tomasz Markowski)

Pięciu polskich skoczków na starcie Letniego Grand Prix w Courchevel

Już w czasie najbliższego weekendu odbędą się kolejne zawody Letniego Grand Prix w skokach narciarskich. Skoczkowie zmierzą się tym razem na dużym obiekcie HS-135 we francuskim Courchevel. Na starcie nie zobaczymy czołowych zawodników polskiej kadry na czele z Dawidem Kubackim i Kamilem Stochem, jednak okazję do zaprezentowania się w międzynarodowej stawce otrzymają reprezentanci kadry B, młodzieżowej oraz grup bazowych.

 

Inauguracja letniego cyklu Grand Prix była dla polskich skoczków wręcz wymarzona. Konkursy na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle wygrywali Dawid Kubacki i Kamil Stoch, a na podium obok nich uplasował się ponadto Jakub Wolny. Już w Beskidach Thomas Thurnbichler zapowiedział jednak, że jego podopieczni z kadry A nie pojawią się na starcie kolejnych zawodów, które odbędą się w Courchevel.

Ostatecznie trenerzy sztabów szkoleniowych zdecydowali, że we Francji pojawią się skoczkowie ze wszystkich pozostałych grup. Wydaje się, że najwyższą dyspozycję z nominowanej piątki prezentuje aktualnie Maciej Kot. Zawodnik z kadry B Macieja Maciusiaka podczas konkursów rozgrywanych przed krajową publicznością zajmował piąte i szesnaste miejsce, co aktualnie daje mu w klasyfikacji generalnej LGP wysoką ósmą lokatę. Jak się okazuje, na Tremplin au Praz (HS-135) będzie on jedynym przedstawicielem Biało-Czerwonych, który jest sklasyfikowany w „generalce”.

Poza nim szansę startu dostanie jeszcze jeden wyróżniający się kadrowicz z grupy juniorskiej, a konkretnie Adam Niżnik. 19-latek to podopieczny trenera Daniela Kwiatkowskiego, który już w sezonie 2019/2020 dwukrotnie pojawiał się w kwalifikacjach do zawodów Pucharu Świata (w Wiśle i Zakopanem). Wówczas do konkursów się nie dostał, ale tym razem czeka go kolejna możliwość i jednocześnie debiut w letnich zawodach najwyższej rangi rozgrywanych zagranicą.

W składzie reprezentacji Polski na zmagania we Francji już wcześniej byli wymieniani skoczkowie grup bazowych, czyli trenujący w Beskidach Stefan Hula i Jarosław Krzak (prowadzeni przez Krzysztofa Bieguna) oraz Klemens Murańka (trenujący pod opieką Wojciecha Topora). Wraz z całą pięcioosobową ekipą do Courchevel udadzą się właśnie wymienieni już szkoleniowcy, Biegun i Topór.

Potwierdziły się też wcześniejsze informacje, które w Wiśle przekazał już trener Szczepan Kupczak. Nowy szkoleniowiec polskiej kadry skoczkiń mówił wówczas, że jego podopieczne do Francji się nie wybierają.

 

Skład reprezentacji Polski na LGP w Courchevel:

 • Maciej Kot (8. miejsce w LGP 2022),
 • Stefan Hula,
 • Jarosław Krzak,
 • Klemens Murańka,
 • Adam Niżnik.

 

Program zawodów:

 • 6 sierpnia 2022 r. (sobota):
  • 20:30 – odprawa techniczna.
 • 7 sierpnia 2022 r. (niedziela):
  • 09:00 – oficjalny trening,
  • 11:00 – kwalifikacje,
  • 16:50 – seria próbna,
  • 18:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz