You are currently viewing Szwajcarzy wracają do Letniego Grand Prix. Nowożeniec Killian Peier w składzie
Killian Peier (fot. Julia Piątkowska)

Szwajcarzy wracają do Letniego Grand Prix. Nowożeniec Killian Peier w składzie

Po nieobecności w Wiśle, reprezentacja Szwajcarii w skokach narciarskich pojawi się na pierwszych dla siebie tego lata zawodach Grand Prix. Skoczkinie i skoczkowie z Kraju Helwetów wezmą udział w konkursach we francuskim Courchevel. Na obiekcie Tremplin au Praz (HS-135) zobaczymy m.in. nowożeńca Killiana Peiera, a także jedenastego zawodnika zeszłorocznego cyklu, Gregora Deschwandena.

 

Absencja szwajcarskich skoczków w inauguracyjnych zawodach Letniego Grand Prix w Wiśle była spowodowana ich obecnością na ślubie Killiana Peiera i jego narzeczonej Veroniki pochodzącej z Finlandii. Podczas gdy polscy skoczkowie zdominowali rywalizację na skoczni im. Adama Małysza, Helweci świętowali razem ze swoim kolegą z drużyny w weselnych nastrojach. Teraz dla podopiecznych trenera Ronny’ego Hornschuha nadejdzie czas na premierowy letni występ na igelicie.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Swiss Skijump Team (@swissskijumpteam)

Na starcie w Courchevel pojawi się trzech szwajcarskich skoczków i nie zabraknie wśród nich największego bohatera wspomnianego weekendu. Dla Peiera będzie to pierwszy start w zawodach LGP od prawie dwóch lat. Swój ostatni występ w tym cyklu zanotował w sierpniu 2020 roku w Wiśle. W październiku tego samego roku medalista mistrzostw świata doznał jednak poważnej kontuzji kolana, która wykluczyła go z międzynarodowej stawki aż do listopada 2021 roku. Teraz z nową energią i w nowym stanie cywilnym 27-latek rozpocznie starty w sezonie 2022/2023.

Obok niego na skoczni pojawi się także jeden z najwyższych zawodników w stawce, Gregor Deschwanden, który w minionym sezonie prezentował się w Letnim Grand Prix naprawdę dobrze. Może świadczyć o tym nie tylko jedenaste miejsce w „generalce” cyklu, ale przede wszystkim drugi stopień podium wywalczony właśnie podczas konkursu w Courchevel. O ile 31-latek stanie przed szansą na powtórzenie życiowego rezultatu, to trzeciego miejsca sprzed roku nie „obroni” 41-letni Simon Ammann. Najbardziej doświadczony i utytułowany ze Szwajcarów póki co odpuszcza starty w międzynarodowych zawodach. Skład trójki Helwetów na rywalizację we Francji uzupełni za to 21-letni Sandro Hauswirth, który po raz piąty w karierze powalczy o premierowe punkty do klasyfikacji generalnej LGP.

Wyjątkowo liczne, jak na zawody najwyższej rangi, będzie także grono szwajcarskich skoczkiń. W Courchevel pojawią się aż trzy zawodniczki z Kraju Helwetów – 17-letnia Sina Arnet, niespełna 18-letnia Emely Torazza oraz niespełna 20-letnia Rea Kindlimann. Żadna z nich nie wystartowała jeszcze w zawodach Letniego Grand Prix, choć stosunkowo największy potencjał wydaje się drzemać w najmłodszej z nich. Arnet minionej zimy zadebiutowała w Pucharze Świata, dwukrotnie zdobywając punkty do klasyfikacji generalnej cyklu.

 

Program LGP w Courchevel:

 • 6 sierpnia 2022 r. (sobota):
  • 09:00 – oficjalny trening kobiet,
  • 11:00 – prolog kobiet,
  • 16:30 – seria próbna kobiet,
  • 18:00 – konkurs indywidualny kobiet.
 • 7 sierpnia 2022 r. (niedziela):
  • 09:00 – oficjalny trening mężczyzn,
  • 11:00 – prolog mężczyzn,
  • 16:50 – seria próbna mężczyzn,
  • 18:00 – konkurs indywidualny mężczyzn.

 

Bartosz Leja,
źródło: swiss-ski.ch / Instagram

 

Dodaj komentarz