You are currently viewing Czterech Polaków wyznaczonych na Letni Puchar Kontynentalny w Lillehammer
Jarosław Krzak (fot. Ewa Skrzypiec)

Czterech Polaków wyznaczonych na Letni Puchar Kontynentalny w Lillehammer

Skoczkowie wkraczają w kolejny etap letniej rywalizacji na skoczniach narciarskich. Tym razem na Biało-Czerwonych czeka skocznia w Lillehammer, gdzie w najbliższy weekend odbędą się inauguracyjne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego. Do Norwegii wysłana zostanie czwórka reprezentantów Polski.

 

Stefan Hula, Jarosław Krzak, Klemens Murańka i Adam Niżnik – w takim składzie wystąpią Polacy w najbliższą sobotę i niedzielę w Lillehammer. Zawody w Norwegii inaugurować będą rozgrywki Letniego Pucharu Kontynentalnego, składającego się łącznie z dziewięciu rywalizacji indywidualnych. Wraz z zawodnikami do Skandynawii udadzą się trenerzy bazowi w osobach Krzysztofa Bieguna i  Wojciecha Topora.

Tego lata z desygnowanej czwórki to Jarosław Krzak zrobił dotychczas na kibicach najlepsze wrażenie. Dwunaste miejsce osiągnięte na początku sierpnia podczas Letniego Grand Prix w Courchevel można było uznać za sporą niespodziankę. Jednakże jego skoki (123 m/133,5 m) były naprawdę udane i dzięki nim pozostawił za swoimi plecami takich rywali jak Naoki Nakamura, Philipp Aschenwald czy Jan Hörl. Niepokojący dla polskich fanów był za to występ we Francji Stefana Huli i Klemensa Murańki, którzy zajęli odpowiednio 37. i 40. lokatę. Swoje próby kończyli zaledwie przed setnym metrem i choć historia wielokrotnie pokazywała, że letnie skoki często nie mają przełożenia na sezon zimowy, to wynik osiągnięty na Tremplin du Praz powinien być dla tej dwójki alarmujący. Ze zmiennym szczęściem skacze natomiast Adam Niżnik. 19-latek w Courchevel zajął niespodziewanie 23. miejsce, co również było miłym zaskoczeniem obok rezultatu Jarosława Krzaka. Kolejne starty w jego wykonaniu były jednak bardzo nierówne. Konkursy w ramach FIS Cup we Frenštácie pod Radhoštěm kończył na 34. i 14. pozycji, natomiast tydzień później w Szczyrku był 37. i 10. W Lillehammer na niego i pozostałą trójkę Polaków czekają dwa konkursy, które powinny dać odpowiedź, czy tendencja z poprzednich rywalizacji była u młodego zawodnika tylko przypadkiem, czy też schemat „nieudany pierwszy konkurs – udany drugi wytęp” powtórzy się kolejny raz.

 

Skład reprezentacji Polski na LPK w Lillehammer:

  • Stefan Hula,
  • Jarosław Krzak,
  • Klemens Murańka,
  • Adam Niżnik.

 

Program zawodów LPK w Lillehammer:

  • 3 września 2022 r. (sobota):
  • 15:00 – oficjalny trening
  • 17:00 – konkurs indywidualny
  • 4 września 2022 r. (niedziela):
  • 8:30 – seria próbna 
  • 9:30 – konkurs indywidualny 

 

Karol Cześnik
Źródło: PZN / informacja własna

Dodaj komentarz