You are currently viewing Lot po kraju #6. Jan Habdas: „Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ”
Jan Habdas (fot. Ewa Skrzypiec)

Lot po kraju #6. Jan Habdas: „Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ”

O nazwisku Habdas zrobiło się dość głośno jesienią 2021 roku gdy wówczas jeszcze 17-letni Jan zabłysnął na Mistrzostwach Polski, a także wcześniej w cyklu FIS Cup. Obecnie na swoim koncie ma już srebrny medal indywidualny i drużynowy z Europejskiego Festiwalu Olimpijskiego Młodzieży oraz zdobyte punkty Letniego Grand Prix. Jednakże nie jest znany wyłącznie z osiągnięć sportowych, ale również ze swoich zdjęć na Instagramie, gdzie na swoim profilu zgromadził 4,5 tysiąca obserwujących. W rozmowie z naszym portalem opowiedział o zamiłowaniu do mody, ale też o tym jak radzi sobie z presją w środowisku narciarskim.

 

2022jhIMG 9821 2 183x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Ewa Skrzypiec: Jesteś dość mocno aktywny w social mediach. Czy czujesz, że przez to, że jesteś młodym zawodnikiem i prowadzisz profil na Instagramie w dość modny sposób, przyciągniesz uwagę sponsorów czy większą liczbę odbiorców?

Jan Habdas: Zwracam na to uwagę, ale raczej prowadzę w taki sposób dla samego siebie. Chce się pokazać z troszkę innej strony, niż tylko od strony sportowca. Pokazać światu, że gdzieś tam interesuję się modą. Myślę, że na swoim profilu mam fanów nie tylko sportu, ale są też ludzie, którzy obserwują po prostu mój lifestyle i czerpią troszkę inspiracje z tego jak się ubieram. Parę osób mnie tam prosi, żebym im pomógł w doborze ubrań. Nie uważam się za jakiegoś eksperta w tej dziedzinie, aczkolwiek mam jakiś swój styl i staram się pomagać innym.

 

Przejdźmy do początków – jak zaczęła się twoja zajawka związana z modą czy butami?

Ściągnąłem kiedyś Pinteresta i zacząłem przeglądać różne zdjęcia. Widziałem najnowsze trendy modowe i zaczęło mi się to coraz bardziej podobać i postanowiłem zmienić trochę swój styl i od tamtego momentu zacząłem się też interesować butami ze względu też na kolegę, który dość dużo czasu poświęcał, żeby te buty kupować i on mnie w to wciągnął troszeczkę.

 

Czy prowadzenie profilu na Instagramie w taki sposób, jak to robisz, jest dla Ciebie w jakimś stopniu odskocznią od skoków narciarskich? Tak jak np. Jarosław Krzak, który tworzy muzykę w wolnym czasie.

Traktuje to jako hobby. W wolnej chwili przeglądam te najnowsze trendy i myślę, gdzie i jak zrobić kolejne zdjęcie, żeby nie myśleć cały czas stricte o skokach. Myślę, że jest to trochę odskocznia od tego co robię na co dzień.

 

2022jhIMG 9792 184x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Czy przez twoje zainteresowanie modą inni koledzy z kadry też zaczęli podzielać Twoje zainteresowania?

Chyba Adam Niżnik troszeczkę się wciągnął. On mnie właśnie ostatnio podpytuje, np. jakie buty do tego ubrania kupić itp., wiec staram się mu pomagać.

 

Wracając do butów, ostatnio popularny stał się tak zwany resale. Czy również tym się zajmujesz? Czy kupujesz tylko dla siebie?

Ja tylko kupuję dla siebie. Jeżeli dany but mi się nie podoba, to po prostu pomagam koledze i wyświadczam mu przysługę.

 

2022jhIMG 9757 200x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Czy masz jakieś wymarzony model butów, który chciałbyś mieć w przyszłości?

Jestem dość dużym fanem Nike Jordanów 4, więc nie zaszkodzi mieć więcej kolorów z tego akurat modelu. Aczkolwiek moim małym marzeniem jest mieć buty z kolaboracji z Travisem Scottem. Niestety nie udało mi się do tej pory żadnych zdobyć, ale mam nadzieje, że w przyszłości może mi się uda.

 

Na sobie też masz teraz Jordany, więc może mógłbyś coś więcej o nich powiedzieć?

W tym momencie mam na sobie buty Jordany czwórki ze „Sneaker Day.” To są takie urodziny aplikacji na której odbywają się losowania. Jest to dość podobna kolorystyka do wcześniej wymienionych Jordanów czwórek w kolaboracji z Travisem Scottem, tylko wersja bardziej dostępna dla wszystkich. Co prawda różni się paroma detalami, aczkolwiek bardzo mi się podobał kolor i uznałem, że muszę mieć takie w swojej kolekcji.

 

2022jhIMG 9803 200x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Czy masz w swojej kolekcji jakieś buty na które czekałeś bardzo długo?

Są to Jordany 1 Hyper Royal, które dostałem na swoje osiemnaste urodziny. Sądzę, że ten model Jordanów 1 jest najpopularniejszy i sama kolorystyka tych butów bardzo mi odpowiadała, wiec bardzo się ucieszyłem kiedy takie dostałem.

 

Kontynuując wątek butów. Które buty z twojej kolekcji są twoimi ulubionymi?

Wydaje mi się, że nie mam konkretnego ulubionego modelu. Wszystkie traktuje jednakowo. Wszystkie muszą być w stanie perfekcyjnym. Są często czyszczone przed odłożeniem na półeczkę. Jeśli miałbym wybrać, to będą to te Jordany 1 Hyper Royal oraz 4 Military Black

 

2022jhIMG 9776 200x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Ile ogólnie, jeśli wiesz, posiadasz par butów?

Mam 13 par butów na ten moment. Trzeba będzie dorobić półeczki, bo właśnie mi się skończyło miejsce, bo było po sześć półek. Aczkolwiek, niestety, powoli się kończą środki na koncie (śmiech). Wiec teraz trzeba przystopować troszeczkę, oszczędzić i czekać na jakąś mocną premierę.

 

Przechodząc do tematu skoków narciarskich. W pewnym momencie Twoje nazwisko było na ustach wszystkich mediów w Polsce, a praktycznie całej Polski. Czy nie zaczęło Cię to przerastać psychicznie, że określany byłeś tym „następcą mistrza” i pompują tak zwany „balonik”?

Odczuwałem gdzieś to z tyłu głowy przez cały sezon. Mimo, że się nie skupiałem na tym, bo to rzeczywiście trzeba przepuszczać mimo uszu takie rzeczy. Aczkolwiek gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ i może podczas skoku o tym nie myślę, bo jestem skoncentrowany na swojej robocie, ale kiedy zdarzał się jakiś słabszy skok, to dość mocno się przejmowałem tym wszystkim i dźwigałem większy ciężar na swoich barkach.

 

2022jhIMG 9748 1 200x300 - Lot po kraju #6. Jan Habdas: "Gdzieś z tyłu głowy ma się to, że cała Polska liczy na dobry występ"
Fot. Ewa Skrzypiec

Gdybyś mógł porównać to, co było przed rokiem, do tego, jak jest teraz u Ciebie w kwestii skoków?

Myślę, że czuję jak największy potencjał jak do tej pory w kwestii skoków narciarskich. Uważam, że jestem w stanie w tym sezonie osiągnąć najlepszy wynik w swojej karierze. Na to liczę. Aczkolwiek skupiam się na ciągłym progresie, nie wyniku. Uważam, że te skoki wyglądają coraz lepiej i obym właśnie osiągnął ten szczyt swojej formy w sezonie zimowym.

 

Mówiąc dalej o tym co działo się w tamtym roku, czy jest coś co mógłbyś powiedzieć sobie z tamtego okresu?

Było to dość niedawno i myślę, że moje myślenie nie zmieniło się jakoś bardzo, bo wcześniej tez skupiałem się na tym, żeby koncentrować się na robocie, a nie na wyniku. Myślę, że to jest taki klucz do sukcesu, żeby nie patrzeć na wynik, a raczej na progres, który się wykonuje.

 

Sesja zdjęciowa z udziałem Jana Habdasa:

 

 

Rozmawiała i fotografowała:
Ewa Skrzypiec

Dodaj komentarz