You are currently viewing Markus Schiffner zakończył sportową karierę. „To dla mnie właściwy moment”
Markus Schiffner (fot. Julia Piątkowska)

Markus Schiffner zakończył sportową karierę. „To dla mnie właściwy moment”

Mimo, że do rozpoczęcia zimowego sezonu 2022/2023 zostało niespełna dwa miesiące, jeden z bardziej rozpoznawalnych skoczków narciarskich austriackiego zaplecza postanowił definitywnie rozstać się z koronną dyscypliną sportu. Mowa o Markusie Schiffnerze, który o zakończeniu kariery poinformował na Instagramie. „Może to dość niezwykły czas na taką decyzję, ale dla mnie to właściwy moment” – napisał.

 

Markus Schiffner od lat był niemalże etatowym zawodnikiem bezpośredniego zaplecza austriackiej kadry narodowej. Zaczynał od kadry C w sezonie 2009/2010, a swój pierwszy występ w zawodach organizowanych pod egidą Międzynarodowej Federacji Narciarskiej zanotował 17 stycznia 2009 roku w niemieckim Lauscha. Wówczas w konkursie FIS Cup zajął solidne 20. miejsce. Miesiąc później wraz z Thomasem Lacknerem, Lukasem Dilitzem i Thomasem Diethartem wywalczył srebrny medal Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Szczyrku. Nieco ponad rok później świętował swoje pierwsze „trzecioligowe” podium, zajmując trzecie miejsce w austriackim Villach. Kolejny krok do przodu zrobił już następnej zimy, kiedy to w lutym wygrał zawody przed własną publicznością w Ramsau. Niespełna miesiąc wcześniej na jego szyi zawisł też złoty krążek Mistrzostw Świata Juniorów, który wywalczył drużynowo, wraz z  Michaelem Hayböckiem, Stefanem Kraftem i wspomnianym już Lacknerem.

W kolejnych sezonach na stałe zadomowił się przede wszystkim w zawodach Pucharu Kontynentalnego, będąc wówczas skoczkiem austriackiej kadry A lub B. Mógł jednak mówić o „pechu” w postaci wybitnych rodaków startujących w konkursach najwyższej rangi. W Pucharze Świata zadebiutował jednak już 4 stycznia 2014 roku, zajmując 46. lokatę w zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Innsbrucku. W 2017 roku znalazł się w reprezentacji Austrii na Mistrzostwa Świata w Lahti, podczas których zanotował 22. pozycję na dużym obiekcie. Najwyżej w PŚ uplasował się z kolei na dziesiątej pozycji. Reprezentant klubu UVB Hinzenbach dokonał tego 5 grudnia 2020 roku w Niżnym Tagile. Swój ostatni start w międzynarodowym gronie zanotował 4 września tego roku, zajmując 26. miejsce podczas Letniego Pucharu Kontynentalnego w Lillehammer.

Przez prawie piętnaście lat międzynarodowej kariery Schiffner zgarnął aż siedemnaście podiów zimowego PK (w tym trzy zwycięstwa) oraz trzy podia (w tym dwa zwycięstwa) letniego PK. Ponadto w sezonie 2020/2021 okazał się zwycięzcą klasyfikacji generalnej całego cyklu. Bardzo dobrze szło mu także w narciarskiej „trzeciej lidze”. Schiffner zapisał na swoim koncie osiem konkursowych podiów (w tym cztery triumfy) i trzecią lokatę w „generalce” sezonu 2012/2013. Urodzony w Linzu skoczek miał także okazję zasmakować lotów narciarskich. Jego najlepszym wyczynem jest 218 metrowa próba, którą wykonał w marcu 2017 roku w Planicy.

Po dość zaskakującej decyzji, Austriak nie zdradził jeszcze czym zamierza się zająć po odwieszeniu nart na kołek. W pożegnalnym wpisie zaznaczył jednak, że ma już plany na przyszłość. „Nadszedł czas, abym zajął się czymś nowym. Z niecierpliwością czekam na to nowe wyzwanie, a jednocześnie na możliwość spędzenia większej liczby godzin z rodziną” – napisał 30-latek, który w maju 2020 roku wziął ślub ze swoją partnerką Kathariną. W marcu tego roku para doczekała się narodzin córki.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Markus Schiffner (@markus_schiffner)

 

Bartosz Leja,
źródło: Instagram / informacja własna

 

Dodaj komentarz