You are currently viewing LGP Pań Klingenthal: Treningi dla Althaus i Bogataj, Klinec najlepsza w kwalifikacjach [WYNIKI]
Ema Klinec (fot. Julia Piątkowska)

LGP Pań Klingenthal: Treningi dla Althaus i Bogataj, Klinec najlepsza w kwalifikacjach [WYNIKI]

Zwycięstwem Słowenki Emy Klinec zakończyły się kwalifikacje do finałowego konkursu Letniego Grand Prix kobiet w Klingenthal. Wcześniej na dużej niemieckiej Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) najlepiej w treningach spisała się jej rodaczka Urša Bogataj oraz Niemka Katharina Althaus. Później awans do niedzielnych zmagań wywalczyła też jedyna Polka Nicole Konderla, zdyskwalifikowana została za to jedna z faworytek, Austriaczka Marita Kramer.

 

UrsaBogataj LGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Pań Klingenthal: Treningi dla Althaus i Bogataj, Klinec najlepsza w kwalifikacjach [WYNIKI]
Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

W pierwszym treningu tylko jednej zawodniczce udało się doskoczyć do granicy punktu konstrukcyjnego obiektu. Była nią reprezentantka gospodarzy, Katharina Althaus. 26-latka korzystając z 25. belki startowej i mając lekki wiatr pod narty (0,20 m/s) uzyskała 125,5 metra, gromadząc 58,7 punktu. Drugie miejsce zajęła zimowa zdobywczyni Kryształowej Kuli, Marita Kramer. 20-letnia Austriaczka, która mogła liczyć na jeszcze bardziej korzystny podmuch (0,48 m/s), skoczyła 123,5 metra i do Niemki straciła 6,6 punktu. Kolejne dwie lokaty należały do Słowenek – Emy Klinec (119,5 m) i Uršy Bogataj (123,0 m). W najlepszej szóstce zmieściły się ponadto Francuzka Joséphine Pagnier (121,0 m) oraz Niemka Selina Freitag (120,0 m).

Jedyna reprezentantka naszego kraju startująca w Klingenthal, czyli Nicole Konderla, po skoku na 111,5 metra zajęła solidną 14. pozycję (w gronie 46 zawodniczek). Kinga Rajda, która wcześniej była w składzie na zawody w Niemczech, ostatecznie nie pojechała do Saksonii. Trener Szczepan Kupczak zdecydował o jej absencji ze względu na aktualną dyspozycję swojej podopiecznej.

KatharinaAlthaus LGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Pań Klingenthal: Treningi dla Althaus i Bogataj, Klinec najlepsza w kwalifikacjach [WYNIKI]
Katharina Althaus (fot. Julia Piątkowska)

W drugim treningu na Vogtland Arenie na czele stawki uplasowała się już letnia dominatorka, czyli Urša Bogataj. 27-latka, która już ma zapewniony triumf w klasyfikacji generalnej Grand Prix, skoczyła przy korzystnym wietrze (0,50 m/s) 132,5 metra. Co więcej, Słowenka jako jedna z trzech zawodniczek startowała z obniżonej belki najazdowej. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Ema Klinec. 24-latka także miała krótszy rozbieg, a mimo tego wykorzystując sprzyjający podmuch (0,29 m/s) doleciała do 130. metra. W najlepszej trójce znalazła się także Katharina Althaus, która przy mocniejszym wietrze uzyskała 128 metrów. Pierwszą szóstkę uzupełniły: Japonka Sara Takanashi (126,5 m), Marita Kramer (124,0 m) i kolejna zawodniczka z Kraju Kwitnącej Wiśni, Yuka Seto (122,0 m). Nicole Konderla lądując na 108. metrze zanotowała tym razem 21. rezultat.

Pełne wyniki treningów >>>

Po trzecim i drugim miejscu w treningach, w kwalifikacjach Ema Klinec wspięła się jeszcze wyżej. Słowenka umiejętnie wykorzystała mocny wiatr pod narty (0,68 m/s) i szybując 132 metry okazała się najlepsza. Na drugiej pozycji sklasyfikowana została jej reprezentacyjna koleżanka Urša Bogataj. Ona z kolei musiała zmagać się z podmuchem w plecy (0,20 m/s), jednak skacząc 126,5 metra straciła do Klinec tylko 0,9 punktu. Bardzo dobrze spisała się także Japonka Yuka Seto, która mając wiatr pod narty (0,47 m/s) doleciała do 130. metra i zajęła trzecie miejsce.

NicoleKonderla LGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Pań Klingenthal: Treningi dla Althaus i Bogataj, Klinec najlepsza w kwalifikacjach [WYNIKI]
Nicole Konderla (fot. Julia Piątkowska)

Tuż za nią uplasowała się jej znacznie bardziej utytułowana rodaczka, Sara Takanashi (124,5 m), a w najlepszej szóstce zmieściły się jeszcze Selina Freitag (122,0 m) oraz Norweżka Silje Opseth (124,5 m).

Po 111,5 i 108 metrowej próbie, tym razem Nicole Konderla doleciała do 102. metra. Ta odległość dała Polce 29. miejsce i jednocześnie awans do niedzielnego konkursu głównego, wieńczącego tegoroczne Letnie Grand Prix. O ogromnym pechu (lub też niefrasobliwości) można natomiast mówić w przypadku Marity Kramer. Jako jedna z głównych faworytek zmagań, Austriaczka została zdyskwalifikowana za nieprzepisowy kombinezon i w niedzielę nie wystartuje.

Pełne wyniki kwalifikacji >>>

W sobotę na niemieckiej Vogtland Arenie odbędą się zawody drużyn mieszanych (od godz. 16:05), w których niestety zabraknie reprezentacji Polski. Trenerzy kadry kobiet zdecydowali, że w Klingenthal pojawi się tylko jedna nasza zawodniczka. Niedzielne zawody indywidualne kobiet wystartują natomiast o godzinie 12:30.

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz