You are currently viewing LGP Klingenthal: Pewne zwycięstwo Norwegów, Słoweńcy na podium mimo jednej dyskwalifikacji
Norwegowie, od lewej: Lindvik, Bjørseth, Opseth, Tande (fot. Julia Piątkowska)

LGP Klingenthal: Pewne zwycięstwo Norwegów, Słoweńcy na podium mimo jednej dyskwalifikacji

Reprezentacja Norwegii pewnie triumfowała w sobotnim konkursie drużyn mieszanych w ramach Letniego Grand Prix w Klingenthal. Na dużej niemieckiej Vogtland Arenie (K-125 / HS-140) na podium towarzyszyli im reprezentanci gospodarzy, a także Słoweńcy, którzy mieli liczone o jeden skok mniej od rywali. Polacy nie startowali.

 

Wellinger Althaus Freitag Geiger Niemcy LGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Klingenthal: Pewne zwycięstwo Norwegów, Słoweńcy na podium mimo jednej dyskwalifikacji
Reprezentacja Niemiec (fot. Julia Piątkowska)

Już po pierwszej serii na czele stawki plasowali się właśnie przedstawiciele Kraju Wikingów. Mieli odpowiednio 14,6 punktu przewagi nad drugimi Niemcami oraz 21,5 punktu nad znajdującymi się na trzeciej pozycji Japończykami. W finałowej rundzie Norwegowie przypieczętowali swoją dominację i jeszcze powiększyli punktową różnicę między kolejnymi ekipami. Największe wiano punktowe do wspólnego dorobku (937,0 pkt) wniósł Daniel-André Tande, który oddał skoki na odległość 139,5 oraz 131,5 metra i dwukrotnie wieńczył występy swoich rodaków. Daleko skakał także kolejny z podopiecznych trenera Alexandra Stöckla, czyli Marius Lindvik (131,0 / 138,5 m). Porównując skoki zwycięskiej ekipy do rywali w poszczególnych grupach, najlepiej zaprezentowała się jednak Silje Opseth (124,0 / 132,5 m), która notowała odpowiednio pierwszy i drugi rezultat. Cegiełkę do triumfu dołożyła także najmłodsza w ekipie Thea Minyan Bjørseth (122,0 / 123,0 m).

Drugą lokatę zajmowaną już na półmetku rywalizacji pewnie utrzymali Niemcy, którzy finalnie zgromadzili 898,7 punktu. Siłą ekipy trenerów Horngachera i Mechlera był przede wszystkim kolektyw, jednak do osiągnięcia poziomu zwycięskich Norwegów zabrakło prób więcej niż dobre.

Zajc Bogataj Klinec Lanisek Slowenia LGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Klingenthal: Pewne zwycięstwo Norwegów, Słoweńcy na podium mimo jednej dyskwalifikacji
Reprezentacja Słowenii (fot. Julia Piątkowska)

Największy dorobek dopisał do swojej drużyny Andreas Wellinger, który uzyskał 132 i 133 metry, a przyzwoicie (choć bez błysku) zaprezentował się Karl Geiger (128,5 / 125,0 m). Podobnie można napisać o występie Kathariny Althaus (123,0 / 122,5 m), a także Seliny Freitag (119,0 / 130,5 m), która jednak w drugiej rundzie spisała się lepiej od bardziej utytułowanej koleżanki.

Na trzecie miejsce po pościgu w serii finałowej awansowali Słoweńcy. W pierwszej kolejce za nieprzepisowy kombinezon zdyskwalifikowana została Ema Klinec, stąd ich dopiero piąta pozycja. W drugiej podopieczni trenerów Hrgoty i Zupančiča systematycznie nadrabiali straty (które wynosiły 27,8 pkt). Świetnie spisał się przede wszystkim Anže Lanišek (143,0 / 133,5 m), bardzo dobrze i równo skakała także Urša Bogataj (132,5 / 133,5 m). Timi Zajc kapitalnie skoczył przede wszystkim w pierwszej serii (145,0 / 118,0 m), swoje w finale zrobiła też „pechowa” Ema Klinec (130,5 m). To pozwoliło Słoweńcom zniwelować „zaległości” i zameldował się na najniższym stopniu podium.

Niemcy Norwegia Slowenia mikstLGPKlingenthal2022 fotJuliaPiatkowska 300x200 - LGP Klingenthal: Pewne zwycięstwo Norwegów, Słoweńcy na podium mimo jednej dyskwalifikacji
Podium konkursu, od lewej: Niemcy, Norwegowie, Słoweńcy (fot. Julia Piątkowska)

Japończycy musieli się pogodzić z lepszą dyspozycją trzech ekip i ostatecznie zajęli czwarte miejsce. Nie pomógł nawet kapitalnie skaczący Ryoyu Kobayashi (140,0 / 141,0 m), który w nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej okazał się zresztą najlepszy w całej stawce. Piąte miejsce przypadło Austriakom, którzy mieli co prawda w swojej ekipie znakomitego Stefana Krafta (141,0 / 138,0 m) z drugą indywidualną notą, jednak mieli także zaskakująco blisko lądującą Maritę Kramer i absencję Julii Mühlbacher, która po pierwszej rundzie narzekała na ból pleców. Szóste miejsce zajęli Włosi, siódme Finowie, a ósme Szwajcarzy, wśród których dyskwalifikację za nieprzepisowy strój zanotowała Emely Torazza. Już po pierwszej serii z rywalizacją pożegnali się Rumuni i Czesi. W związku z tym, że w Klingenthal startuje tylko jedna reprezentantka Polski (Nicole Konderla), reprezentacja naszego kraju nie pojawiła się w dzisiejszej rywalizacji.

Pełne wyniki konkursu >>>

Jak już zostało wspomniane, nieoficjalnie najwyższą notę zgromadził Ryoyu Kobayashi (276,5 pkt), a tuż za nim byłby Stefan Kraft (267,9 pkt). Trzecie miejsce zająłby Anže Lanišek (264,6 pkt), a w najlepszej szóstce znalazłoby się także miejsce dla Austriaka Daniela Tschofeniga (261,1 pkt), Daniela-André Tande (257,4 pkt) i Timiego Zajca (255,7 pkt). Najwięcej punktów wśród skoczkiń zgromadziła z kolei Urša Bogataj (245,9 pkt).

Po sobotnim konkursie mikstów na czele męskiej klasyfikacji letniego Pucharu Narodów utrzymali się Polacy (1256 pkt), którym w czołowej trójce towarzyszą Austriacy (1196 pkt) i Niemcy (754 pkt). W żeńskiej odsłonie Pucharu Narodów prowadzą Słowenki (1184 pkt), przed Austriaczkami (742 pkt) i Niemkami (685 pkt). Już w niedzielę odbędą się finałowe konkursy indywidualne tegorocznego Letniego Grand Prix. Panie rozpoczną rywalizację o godzinie 12:30, a panowie o 16:10. 

Aktualne klasyfikacje Pucharu Narodów kobiet i mężczyzn >>>

 

Bartosz Leja,
informacja własna

 

Dodaj komentarz