You are currently viewing Sophie Sorschag blisko zmiany obywatelstwa. Austriaczka krytykuje rodzimy związek narciarski
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

Sophie Sorschag blisko zmiany obywatelstwa. Austriaczka krytykuje rodzimy związek narciarski

Jeszcze w sezonie 2020/2021 wydawało się, że przyszłość austriackich skoków narciarskich kobiet będzie należała do Sophie Sorschag. Teraz 23-letnia zawodniczka mająca za sobą trudny czas naznaczony kontuzjami, negocjuje starty… w innych reprezentacjach. Jak sama podkreśla, nie otrzymała wystarczającego wsparcia od rodzimego związku narciarskiego, i aby móc kontynuować karierę, zawiedziona postanowiła zmienić narodowość.

 

Mistrzostwa Swiata Oberstdorf2021 duzaskocznia panie fotJuliaPiatkowska SophieSorschag2s 300x200 - Sophie Sorschag blisko zmiany obywatelstwa. Austriaczka krytykuje rodzimy związek narciarski
Sophie Sorschag (fot. Julia Piątkowska)

W czasie wspomnianej zimy Sorschag punktowała w każdym z konkursów Pucharu Świata. Najwyżej uplasowała się w Titisee-Neustadt gdzie była siódma, a finalnie w klasyfikacji generalnej zameldowała się na dwunastej pozycji. Ponadto podczas Mistrzostw Świata w Oberstdorfie, wraz z Chiarą Hölzl, Danielą Iraschko-Stolz i Maritą Kramer, zdobyła złoty medal w rywalizacji drużynowej. Do tej pory Austriaczka ma na swoim koncie także jedno drużynowe podium PŚ, a także osiem podiów Pucharu Kontynentalnego i trzy wywalczone w cyklu FIS Cup.

Zaskakujące są więc informacje, które ujawniła. Według niej, po kontuzji kolana (uszkodzenie więzadła krzyżowego, poboczne i łąkotki), której doznała w lutym podczas „drugoligowych” zawodów w niemieckim Brotterode, Austriacki Związek Narciarski skreślił jej sportową przyszłość. – Niestety drzwi w Austrii są dla mnie zamknięte. 27 kwietnia zostałam wyrzucona ze struktur kadrowych federacji, będąc do tego zupełnie nieprzygotowana. Z tego powodu, a także dlatego, że nadal chcę uprawiać mój ukochany sport, musiałam zacząć ubiegać się o zmianę narodowości – powiedziała 23-latka cytowana przez dziennik Kronen Zeitung.

Pogłoski o tym, że Sorschag mogłaby zostać zawodniczką estońskiej kadry pojawiły się już kilka tygodni temu. Takie rewelacje z dystansem komentował wówczas Rauno Loit pełniący kierowniczą funkcję w tamtejszej drużynie. – Najpierw trzeba zbadać tło tej sytuacji. Jeśli na przykład jest zawodniczką konfliktową, to my nie potrzebujemy więcej zmartwień – skwitował w rozmowie z portalem Ohtuleht.ee. Ponadto estońskie prawo nie akceptuje podwójnych obywatelstw, ale jak nieoficjalnie mówiono, sama zainteresowana była gotowa na takie poświęcenie. Fakt zmiany obywatelstwa nie dawałby jej jednak z automatu miejsca w kadrze, a poza tym sam proces mógłby potrwać dość długo.

Teraz skoczkini reprezentująca jak dotąd klub narciarski w Villach przyznała, że jest na etapie negocjacji z więcej niż jednym związkiem narciarskim. – Istnieje kilka opcji i mam nadzieję, że wkrótce uda nam się to sfinalizować – powiedziała z nadzieją zawodniczka, która od pewnego czasu trenuje indywidualnie z jednym ze słoweńskich szkoleniowców. Sorschag zaznaczyła jednocześnie, że trudny etap rehabilitacji po kontuzji ma już w stu procentach za sobą, a jej kolano jest w pełni sprawne. Jak sama twierdzi – jest na drodze do osiągnięcia jeszcze lepszej formy niż ta, którą legitymowała się przed urazem.

A jak na rozwój sytuacji zapatruje się Austriacki Związek Narciarski? Dyrektor sportowy Mario Stecher wydaje się być mocno zaskoczony przebiegiem zdarzeń. – To dla nas strata, ponieważ chcieliśmy ją zachować w strukturach austriackich skoków narciarskich. Sama Sorschag złożyła jednak wniosek o zmianę narodowości już podczas czerwcowej konferencji kadry – skwitował.

 

Bartosz Leja,
źródło: krone.at / sport.err.ee

 

Dodaj komentarz