You are currently viewing Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce. Zabraknie jednego z weteranów
Polscy skoczkowie (od lewej: J.Wolny, D.Kubacki, P.Żyła, K.Stoch), fot. Julia Piątkowska

Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce. Zabraknie jednego z weteranów

Mimo, że do kolejnych zawodów Pucharu Świata w sezonie 2022/2023 pozostało jeszcze kilkanaście dni, sztab szkoleniowy reprezentacji Polski już postanowił, którzy skoczkowie wystartują w zawodach w fińskiej Ruce. W dniach 25-27 listopada na Ruktunturi (K-120 / HS-142) nie zabraknie oczywiście lidera klasyfikacji generalnej cyklu i dwukrotnego triumfatora z Wisły, Dawida Kubackiego. W Kraju Tysiąca Jezior nie pojawią się jednak wszyscy Biało-Czerwoni punktujący w Beskidach.

 

ThomasThurnbichler fotPolskiZwiazekNarciarski2 300x200 - Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce. Zabraknie jednego z weteranów
Thomas Thurnbichler (fot. PZN)

Start pucharowych zmagań w Wiśle był wymarzony dla Dawida Kubackiego, który wygrywając dwa konkursy, pewnie usadowił się na fotelu lidera klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Bardzo solidnie spisywał się także Piotr Żyła, który po zajęciu piątego i ósmego miejsca, w „generalce” jest szósty. Ponadto wśród sklasyfikowanych Biało-Czerwonych są: 19. Kamil Stoch, 20. Paweł Wąsek, 32. Tomasz Pilch i 35. Stefan Hula. Z tego grona w Ruce zabraknie jednak ostatniego z wymienionych. Sztab szkoleniowy postanowił zostawić trenującego w beskidzkiej grupie bazowej 36-latka w kraju. Jak poinformował Polski Związek Narciarski, trener Thomas Thurnbichler wraz ze swoim zespołem był pewny w kwestii kontynuacji startów Kubackiego, Żyły, Stocha i Wąska. Obsadzenie pozostałych trzech miejsc wymagało zastanowienia i analizy.

Tym razem nie zabieramy ze sobą dwóch młodych skoczków – Kacpra Juroszka i Jana Habdasa. Skocznia w Ruce jest dużym obiektem, czasem panują tam wyjątkowo trudne warunki do skakania. Dlatego młodzi zawodnicy pierwsze starty na śniegu zaliczą w zawodach Pucharu Kontynentalnego. Jeśli będą w wystarczająco dobrej dyspozycji, na pewno dostaną swoje szanse w zawodach Pucharu Świata – podkreślił austriacki szkoleniowiec polskiej kadry A.

Ruka Kuusamo Rukatunturi 2021 fotJuliaPiatkowskaLOGO 300x200 - Znamy skład reprezentacji Polski na Puchar Świata w Ruce. Zabraknie jednego z weteranów
Skocznia Rukatunturi w Ruce (fot. Julia Piątkowska)

Spoglądając na wyniki osiągane przez skoczków w Beskidach, Thurnbichler wyraźnie uzasadnił obecność w ekipie Pilcha, Wolnego i Zniszczoła. – Tomasz Pilch, to obiecujący zawodnik, który w Wiśle również zdobył punkty, a podczas zgrupowań przed sezonem pokazywał dobrą dyspozycję. Aleksander Zniszczoł to zawodnik, dzięki któremu mamy zwiększoną kwotę startową. Muszę przyznać, że o ostatnim, siódmym miejscu dyskutowaliśmy długo, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że na tę chwilę największy potencjał widzimy w Kubie Wolnym.

Warto podkreślić, że do kolejnych pucharowych zawodów wciąż pozostało jeszcze kilkanaście dni. Skoczkowie zmierzą się w Finlandii dopiero w dniach 25-27 listopada. Do tego czasu czekają ich jeszcze treningi, początkowo siłowe, a z biegiem czasu bardziej techniczne. Tym samym mimo rozpoczęcia najważniejszego narciarskiego cyklu, praca nad detalami wciąż trwa. – Podjęliśmy decyzję o wyłonieniu składu na kolejne zawody stosunkowo wcześnie, ale chcemy jak najszybciej zebrać zawodników nominowanych do startu w Finlandii i rozpocząć pracę – podkreślił 33-letni trener.

Przypomnijmy, że poprzedniej zimy polscy skoczkowie prowadzeni przez Michala Doležala, w Ruce nie zachwycali. W pierwszym konkursie zapunktowali jedynie 8. Kamil Stoch i 23. Piotr Żyła, a w drugim 23. Jakub Wolny i 27. Żyła.

 

Skład reprezentacji Polski na PŚ w Ruce:

 • Dawid Kubacki (1. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Piotr Żyła (6. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Kamil Stoch (19. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Paweł Wąsek (20. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Tomasz Pilch (32. miejsce w PŚ 2022/2023),
 • Jakub Wolny,
 • Aleksander Zniszczoł.

 

Program PŚ w Ruce (transmisje):

 • 25 listopada 2022 r. (piątek):
  • 12:00 – odprawa techniczna,
  • 14:15 – oficjalny trening,
  • 16:45 – kwalifikacje (Eurosport 1, Player).
 • 26 listopada 2022 r. (sobota):
  • 07:45 – seria próbna,
  • 09:00 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Player).
 • 27 listopada 2022 r. (niedziela):
  • 07:30 – kwalifikacje (Player),
  • 09:00 – konkurs indywidualny (TVN, Eurosport 1, Player).

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN

 

Dodaj komentarz