You are currently viewing Szczyrk zorganizuje dodatkowe zimowe zawody FIS Cup kobiet i mężczyzn
Skocznie w Szczyrku (fot. Ewa Skrzypiec)

Szczyrk zorganizuje dodatkowe zimowe zawody FIS Cup kobiet i mężczyzn

W ostatnich dniach w kalendarzu cyklu FIS Cup w sezonie 2022/2023 pojawił się Szczyrk. Zmagania kobiet i mężczyzn na obiekcie Skalite (K-95 / HS-104) odbędą się w dniach 11-12 lutego 2023 roku.

 

Zanim Szczyrk dołączył do zimowego kalendarza FIS Cup, w terminarzu były zaledwie cztery weekendy zmagań przeznaczone dla mężczyzn i tylko dwa dla kobiet. Nie można nie zauważyć, że trzecioligowe zmagania tracą na wartości, a mniej doświadczeni i młodsi skoczkowie mają coraz mniej okazji, aby zmierzyć się w międzynarodowym gronie ze swoimi zagranicznymi konkurentami.

Jeszcze w poprzednich sezonach liczba zimowych konkursów narciarskiej „trzeciej ligi” często sięgała kilkunastu, więcej było też chętnych do organizowania tych zmagań. Teraz coraz częściej zdarza się, że finalnie konkursy nie dochodzą do skutku, a poszczególne komitety organizacyjne mające na swojej głowie całość kosztów, rezygnują z udziału w niedochodowym przedsięwzięciu.

Przypomnijmy, że cykl FIS Cup składa się zarówno z letnich, jak i zimowych konkursów. W klasyfikacji generalnej brane są więc pod uwagę zarówno zawody rozgrywane na igelicie, jak i na śniegu. W tym sezonie odbyło się jak dotąd 10 konkursów mężczyzn i 8 konkursów kobiet. Przed dołączeniem Szczyrku do zimowej odsłony zmagań, w planach były zawody panów w norweskim Notodden (16-17 grudnia), polskim Zakopanem (7-8 stycznia), austriackim Villach (18-19 lutego) oraz niemieckim Oberhofie (4-5 marca). Panie natomiast czekały zaledwie dwa weekend zmagań – w Villach (18-19 lutego) i Oberhofie (4-5 marca).

Aktualnie liderem męskiej „generalki” jest Austriak Janni Reisenauer (450 pkt), a najwyżej sklasyfikowanym Polakiem jest Tomasz Pilch (132 pkt / 16. miejsce). W żeńskiej stawce prowadzi Słowenka Nika Prevc (380 pkt), a tuż za nią z dorobkiem 320 punktów znajduje się nasza reprezentantka Nicole Konderla.

Aktualna klasyfikacja FIS Cup mężczyzn 2022/2023 >>>
Aktualna klasyfikacja FIS Cup kobiet 2022/2023 >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz