You are currently viewing Pierwsze konkursy skoków na śniegu już w najbliższy weekend. Falun i Rovaniemi są gotowe [LISTY STARTOWE]
Skocznie w Rovaniemi i Falun już naśnieżone (fot. Olli Salmela / Holmens IF)

Pierwsze konkursy skoków na śniegu już w najbliższy weekend. Falun i Rovaniemi są gotowe [LISTY STARTOWE]

Mimo, że pierwsze zawody Pucharu Świata rozgrywane na śniegu odbędą się w dniach 25-27 listopada w fińskiej Ruce, niektórzy skoczkowie będą mieli okazję wcześniej wylądować na białym puchu. W czasie najbliższego weekendu odbędą się konkursy Norges Cup w Falun oraz rywalizacja na pierwszym śniegu w Rovaniemi. Zarówno na szwedzkim obiekcie Lugnet (HS-100), jak i na skoczniach fińskiego kompleksu Ounasvaara (HS-70 i HS-100) spodziewana jest międzynarodowa stawka.

 

Co prawda w czasie najbliższego weekendu nie będą rozgrywane zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich, ale nie oznacza to całkowitej narciarskiej posuchy. W czasie najbliższego weekendu odbędą się pierwsze w sezonie 2022/2023 międzynarodowe konkursy na śniegu. Pierwszą areną w pełni zimowych zmagań będzie normalny obiekt Lugnet (K-90 / HS-100) w Falun. Mimo, że Szwedzi od dawna nie liczą się w walce o czołowe lokaty i próżno ich szukać w zawodach Pucharu Świata, iskierką nadziei okazuje się dla nich… Szwedka Frida Westman. 21-latka zdobyła w Wiśle swoje pierwsze w karierze pucharowe podium i być może jej sukces sprawi, że więcej dzieci w tym kraju zacznie interesować się tą dyscypliną sportu.

Już w dniach 19-20 listopada w Falun odbędą się zawody Norges Cup. Zmagania będą owocem współpracy norwesko-szwedzkiej, ponieważ cykl ten jest rozgrywany właśnie przez przedstawicieli Kraju Wikingów, zazwyczaj na terenie ich ojczyzny. Od kilku sezonów to jednak Szwedzi przygotowują normalną skocznię Lugnet do zimowych prób najszybciej w Europie (a zazwyczaj i na świecie). To doskonała okazja dla zawodników, którzy chcą już jesienią poczuć biały puch pod nartami i optymalnie przygotować do całkowicie zimowych warunków przed zawodami rangi FIS. Często jest to także świetna możliwość na zaprezentowanie się szerszej publiczności dla skoczków i skoczkiń, którzy do międzynarodowych nominacji  dopiero aspirują.

Dodajmy, że tak wczesny początek zimowego sezonu w regionie Dalarna jest możliwy przede wszystkim dzięki zapasom z poprzedniego sezonu. Śnieżny kopiec przechowywany pod warstwą trocin, mając odpowiednią izolację termiczną, w dużej mierze przetrwał wiosnę, lato i jesień, po czym mógł być ponownie rozprowadzony na zeskoku obiektu. – Od 2017 roku inwestujemy we wczesną premierę sezonu i wiedzą o tym już wszyscy skoczkowie na całym świecie. Dla szwedzkich skoków narciarskich niezwykle ważne jest, aby zgromadzić międzynarodową stawkę – przyznała Marit Stub Nybelius, szefem komitetu organizacyjnego zawodów z ramienia szwedzkiego klubu Holmens IF.

Jak podkreśla Nybelius, w dwóch konkursach Norges Cup zaplanowanych na sobotę i niedzielę weźmie udział 70 zawodników z Norwegii i Szwecji.  Spoglądając na listy startowe zmagań, można wyróżnić choćby: Norę Midtsundstad, Karoline Røstad, Sandera Vossana Eriksena, Joacima Ødegårda Bjørenga, Robina Pedersena i Andersa Håre. Możliwość treningów na pierwszym śniegu skusiły także przedstawicieli innych nacji. – W przyszłym tygodniu odwiedzą nas skoczkowie z kolejnych krajów, takich jak Japonia, Włochy, Niemcy, Szwajcaria czy Austria. Zachowany z poprzedniej zimy śnieg, stawia Falun w ważnym punkcie światowej mapy skoków narciarskich – twierdzi przedstawicielka gospodarzy.

Listy startowe konkursów Norges Cup w Falun >>>

W najbliższych dniach oczy fanów narciarstwa klasycznego będą zwrócone nie tylko na Falun, ale także na Rovaniemi. W fińskim mieście położonym zaledwie kilka kilometrów na południe od północnego koła podbiegunowego, prace na skoczniach także trwają od co najmniej kilku dni. Dzięki mroźnym warunkom panującym w Laponii, wyprodukowanie śniegu nie stanowiło większego problemu. Już wczoraj Olli Salmela, przewodniczący sekcji skoków narciarskich w lokalnym klubie Ounasvaaran Hiihtoseura, poinformował nas, że pierwsze próby będą tam oddane lada dzień.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami, które otrzymali także przedstawiciele zagranicznych ekip, w piątek i sobotę (19 listopada) obiekty K-90 (HS-100) oraz K-64 (HS-70) będą otwarte do celów treningowych. Na ten dzień przewidziane są dwie nieoficjalne sesje okołopołudniowa oraz popołudniowo-wieczorna. W sobotę natomiast odbędą się konkursy na pierwszym śniegu w kilku kategoriach wiekowych. Na mniejszej ze skoczni zmierzą się kobiety do lat 18, a na większej kobiety powyżej 18. roku życia, mężczyźni do 18. roku życia, a także mężczyźni pełnoletni. Ponadto w planach jest rywalizacja kombinatorów norweskich, którzy będą mieli do dyspozycji naśnieżone trasy biegowe. Na liście startowej konkursów skoków są m.in.: Antti Aalto, Artti Aigro, Yuka Kobayashi, Niko Kytösaho, Jarkko Määttä, Eetu Nousiainen i Jenny Rautionaho.

Z pewnością z możliwości treningu w zimowej aurze, także po oficjalnych zawodach skorzystają nie tylko reprezentanci Finlandii, ale i liczni zagraniczni goście. Warto wspomnieć, że choćby przed rokiem do miasta Świętego Mikołaja zawitali Japończycy, w tym legendarny Noriaki Kasai. Wtedy trenowali tam również Austriacy, Czesi, Estończycy, Rosjanie oraz Niemcy.

Listy startowe konkursów na pierwszym śniegu w Rovaniemi >>>

 

Bartosz Leja,
źródło: skiforbundet.no / oh.fi / informacja własna

 

Dodaj komentarz