You are currently viewing PŚ Ruka: Szwajcarzy nadal bez liderów, Włosi z kolejnymi nadziejami na punkty
Giovanni Bresadola (fot. Julia Piątkowska)

PŚ Ruka: Szwajcarzy nadal bez liderów, Włosi z kolejnymi nadziejami na punkty

Kolejne ekipy odkrywają karty przed zbliżającymi się zawodami Pucharu Świata w Ruce. Tym razem o składzie reprezentacji na fińskie zmagania poinformowali Szwajcarzy i Włosi. W ekipie z kraju Helwetów ponownie zabraknie gwiazd, Simona Ammanna i Killiana Peiera. Zespół ze słonecznej Italii zabierze za to do Kraju Tysiąca Jezior swoich najmocniejszych zawodników.

 

Jak już wcześniej informowaliśmy, do Ruki nie zawita jeszcze 27-letni Killian Peier. Najmocniejszy z podopiecznych trenera Ronny Hornschuha z poprzedniej zimy, od dłuższego czasu boryka się z kontuzją kolana, która wykluczyła go również ze startu w inauguracyjnym konkursie w Wiśle. Nad powrotem do lepszej dyspozycji sportowej i fizycznej wciąż pracuje też „narciarski weteran”, 41-letni Simon Ammann.

Pod ich nieobecność o sile szwajcarskiej ekipy będą stanowić Gregor Deschwanden i Dominik Peter. Pierwszy z nich w Wiśle dwukrotnie plasował się poza finałową trzydziestką, natomiast drugi nie zdołał nawet przebrnąć przez kwalifikacje. Podobny los spotkał też Sandro Hauswirtha. Dodajmy, że rok temu w Ruce, Deschwanden dwa razy sięgał po pucharowe punkty (21. i 19. miejsce), a Peter dokonał tego raz (26. miejsce). 

W nieco lepszych nastrojach do Finlandii przybędzie zapewne trener Włochów, David Jiroutek. Czech nominował do startu na dużej skoczni Rukatunturi (K-120 / HS-142) trzech swoich podopiecznych, którzy postarają się poprawić zeszłoroczny zerowy dorobek punktowy. W tym gronie nie mogło zabraknąć Giovanniego Bresadoli, który w Wiśle był 14. oraz 27. i tym samym w pierwszym konkursie zanotował życiowy rezultat w Pucharze Świata. 21-latek już latem sygnalizował, że jest w stanie nawiązać walkę o solidne lokaty. Aktualnie w klasyfikacji generalnej cyklu zajmuje 22. miejsce i jest niekwestionowanym liderem drużyny.

W Ruce wystartują ponadto Francesco Cecon i nadal niespełniony w seniorskiej rywalizacji wicemistrz świata juniorów z 2017 roku, Alex Insam (który w Wiśle lądował poza trzydziestką). Cała trójka pomiędzy zawodach w Polsce i Finlandii, trenowała na skoczniach HS-102 i HS-138 w Planicy. Słowenii był też Andrea Campregher, który jednak sportowym poziomem nie dostawał do lepiej dysponowanych kolegów. W drodze do Finlandii powinni być z kolei Bresadola, Cecon i Insam, jednak jak sami poinformowali w mediach społecznościowych, kursowy samolot do Helsinek został odwołany, co wiąże się ze zmianą ich planów logistycznych. Do weekendowych zawodów zostało jednak wciąż kilka dni.

Ponadto obóz treningowy na Aigner-Schanze (HS-90) w austriackim Hinzenbach mają włoscy juniorzy i kombinatorzy norwescy. W tym gronie byli: Davide Moreschini, Maximilian Gartner, Luca Libener, Bryan Venturini i Eros Consolati. Towarzyszyły im skoczkinie i dwuboistki – Martina Zanitzer, Noelia Vuerich, Erika Pinzani, Greta Pinzani, Ludovica Del Bianco oraz Asia Marcato.

 

Bartosz Leja,
źródło: fisi.org / swiss-ski.ch

 

Dodaj komentarz