You are currently viewing Znamy program lotów kobiet w Vikersund. Czy padnie żeński rekord świata?
Skocznia w Vikersund (fot. Julia Piątkowska)

Znamy program lotów kobiet w Vikersund. Czy padnie żeński rekord świata?

Sezon 2022/2023 będzie dla skoczkiń narciarskich przełomowy. Po raz pierwszy w historii zostanie w nim rozegrany konkurs lotów, a areną tych zmagań będzie Vikersundbakken (HS-240). Do rywalizacji na norweskim „mamucie” przystąpi zaledwie piętnaście najlepszych zawodniczek turnieju Raw Air, a ponadto zawody nie będą wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Organizatorzy podali już ich pełny program. 

 

PucharSwiataKobiet Klingenthal2021 1konkurs fotJuliaPiatkowska DanielaIraschkoStolz 300x200 - Znamy program lotów kobiet w Vikersund. Czy padnie żeński rekord świata?
Daniela Iraschko-Stolz (fot. Julia Piątkowska)

W marcu 2023 roku dojdzie do zawodów, o które kobiety zabiegały od lat. Otrzymywały jednak wsparcie tylko niektórych działaczy, więc Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) argumentując odmowę troską o bezpieczeństwo skoczkiń, odmawiała ich przeprowadzania. Wiosną tego roku zwolennicy tego pomysłu przekonali przeciwników, i dzięki temu idea zorganizowania konkursu pań na obiekcie do lotów została przegłosowana. W następstwie tej decyzji, zawody w Vikersund jesienią znalazły się w kalendarzu sezonu 2022/2023.

Od początku było jednak wiadome, że nie odbędą się ona na warunkach znanych z Pucharu Świata. Teraz wiemy już, że nie będą wliczane do klasyfikacji generalnej cyklu, choć zostaną przeprowadzone pod egidą FIS. Ponadto weźmie w nich udział zaledwie piętnaście najwyżej sklasyfikowanych skoczkiń w turnieju Raw Air. Dodajmy, że zawody norweskiego tournée (w ramach PŚ) odbędą się w dniach 10-15 marca na dużych obiektach w Oslo (HS-134) i Lillehammer (HS-140).

Zgodnie z programem opublikowanym przez komitet organizacyjny w Vikersund, panie będą miały okazję do oficjalnych treningów 17 i 18 marca (w piątek i sobotę). 19 marca (niedziela) będzie je czekać seria próbna oraz dwie rundy konkursowe. Tym samym jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w zmaganiach nie przeszkodzi pogoda, a także jeżeli wszystkie zawodniczki pojawią się na starcie, na Vikersundbakken (K-200 / HS-240) obejrzymy aż 105 żeńskich prób.

Sagen Anette lot S.Piwowar 300x200 - Znamy program lotów kobiet w Vikersund. Czy padnie żeński rekord świata?
Anette Sagen (fot. Stefan Piwowar)

Przypomnijmy jednocześnie, że aktualną rekordzistką świata w długości lotu jest Daniela Iraschko-Stolz. Austriaczka podczas nieoficjalnego treningu na Kulm-Skiflugschanze (HS-200) w 2003 roku poszybowała na odległość 200 metrów. Kobiety zaprezentowały już także kilka lotów w nieoficjalnych seriach na „mamuciej” skoczni w Vikersund. Miało to miejsce w 2004 roku, a najdalej poleciała wówczas Norweżka Anette Sagen (174,5 metra).

W marcu na Vikersundbakken możemy się jednak spodziewać znacznie bardziej imponujących odległości. Największa norweska skocznia została od tamtego czasu gruntownie przebudowana i powiększona. Najprawdopodobniej wyczyn Iraschko-Stolz już w marcu zostanie poprawiony. Dodajmy, że w Vikersund został ustanowiony męski rekord świata. W 2017 roku Austriak Stefan Kraft poszybował tam na 253,5 metra. Pół metra dalej poleciał Rosjanin Dmitrij Wasiliew, jednak on swoją próbę podparł.

Oczywiście w marcu 2023 roku pojawią się tam również mężczyźni, dla których rywalizacja w Vikersund będzie finałowym etapem turnieju Raw Air.

 

Program lotów w Vikersund:

 • 17 marca 2023 r. (piątek):
  • 10:00 – oficjalny trening kobiet, 2 serie,
  • 14:45 – oficjalny trening mężczyzn, 2 serie,
  • 17:00 – kwalifikacje mężczyzn.
 • 18 marca 2023 r. (sobota):
  • 10:00 – oficjalny trening kobiet, 2 serie,
  • 15:30 – seria próbna mężczyzn,
  • 16:30 – konkurs mężczyzn.
 • 19 marca 2023 r. (niedziela):
  • 09:15 – seria próbna kobiet,
  • 10:00 – pierwsza seria konkursowa kobiet,
  • 10:45 – druga seria konkursowa kobiet,
  • 14:30 – kwalifikacje mężczyzn,
  • 16:15 – pierwsza seria konkursowa mężczyzn,
  • 17:05 – finałowa seria konkursowa mężczyzn.

 

 

Bartosz Leja,
źródło: Vikersund.no / informacja własna

 

Dodaj komentarz