You are currently viewing Poważne kontuzje Austriaczek. Kothbauer i Moharitsch kończą sezon po upadkach w Vikersund
Vanessa Moharitsch (fot. Anna Karczewska / PZN)

Poważne kontuzje Austriaczek. Kothbauer i Moharitsch kończą sezon po upadkach w Vikersund

Bardzo pechowo zakończyły się zawody Pucharu Kontynentalnego w Vikersund dla dwóch austriackich skoczkiń. Sophie Kothbauer i Vanessa Moharitsch po poważnych upadkach doznały kontuzji, które uniemożliwiają ich starty w dalszej części sezonu.

 

Obie zawodniczki z Austrii nie zdołały nawiązać walki z czołówką podczas drugoligowej rywalizacji na dużej Vikersundbakken (K-105 / HS-117). Już podczas oficjalnego piątkowego treningu ze zmagań wykluczyła się Kothbauer. 19-letnia zawodniczka kadry C lądując na 95. metrze zanotowała upadek, po którym czuła ból w prawym kolanie. – Wszystko wydarzyło się podczas lądowania. Nie wiem dlaczego, ale moje kolano po prostu tego nie wytrzymało – przyznała. Z tego względu młoda zawodniczka nie wzięła udziału w obu konkursach.

Jeszcze poważniej wyglądał wypadek Vanessy Moharitsch, której feralna sytuacja przydarzyła się podczas piątkowych zawodów. 20-latka z austriackiej kadry B miała problemy już przy podejściu do lądowania 90,5 metrowej próby. Ta również zakończyła się upadkiem, ostatnim 29. miejscem i absencją w rundzie finałowej oraz sobotnich zmaganiach. Austriacki Związek Narciarski (ÖSV) zapewnił jednak, że skocznia w Vikersund była przygotowana optymalnie, a upadki były spowodowane wyłącznie błędami zawodniczek.

Zarówno Kothbauer jak i Moharitsch przeszły już wstępne badania w Norwegii. Ponadto późniejsza kontrola medyczna wykonana już w Austrii, niestety potwierdziła najgorsze przypuszczenia. U obu zdiagnozowano zerwanie więzadeł krzyżowych w prawym kolanie. Takie kontuzje wykluczają je ze startów do końca sezonu zimowego, a jak wiemy, rehabilitacja związana z podobnymi urazami może trwać nawet do roku czasu. Austriaczki przejdą konieczne operacje, które wykona lekarz tamtejszych kadr, Jürgen Barthofera.

Dodajmy, że niedawno po długiej przerwie spowodowanej takimi samymi kontuzjami na skocznię powróciły ich bardziej doświadczone rodaczki – Jacqueline Seifriedsberger oraz Sophie Sorschag. Druga z nich stwierdziła, że podczas długiej nieobecności na skoczni, nie otrzymała wystraczającego wsparcia od Austriackiego Związku Narciarskiego i jest na etapie zmiany obywatelstwa, aby móc startować w międzynarodowych zawodach pod barwami innego kraju.

Kibice austriackich skoczkiń mogli wiązać szczególne nadzieje z występami Vanessy Moharitsch. Podopieczna trenera Lukasa Tschuschniga jest dwukrotną drużynową mistrzynią świata juniorek z lat 2020-2022, a na ostatnim czempionacie w Zakopanem indywidualnie zajęła czwarte miejsce. Ponadto na swoim koncie ma dwa podia zawodów FIS Cup i dwanaście podiów wywalczonych w cyklu Alpen Cup. W dorobku ma także jeden punkt (za 30. miejsce) zdobyty w marcowym konkursie Pucharu Świata w Oberhofie. Sophie Kothbauer do tej pory dwukrotnie stawała na podium zawodów Alpen Cup.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Ski Austria Skispringen (@ski_austria_skispringen)

 

Bartosz Leja,
źródło: ÖSV / informacja własna

 

Dodaj komentarz