You are currently viewing Triumf skoków narciarskich w Słowenii! Urša Bogataj i drużyna mieszana nagrodzone za rok 2022
Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Triumf skoków narciarskich w Słowenii! Urša Bogataj i drużyna mieszana nagrodzone za rok 2022

Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych Słowenii uhonorowało dzisiaj wybranych przedstawicieli słoweńskiego sportu podczas gali Sportowca Roku 2022. Sportsmenką roku została wybrana złota medalistka z Pekinu – Urša Bogataj. Trzecie miejsce w tej kategorii przypadło Nice Križnar. Złotą czwórkę igrzysk w składzie Urša Bogataj, Nika Križnar, Peter Prevc i Timi Zajc ogłoszono natomiast najlepszą drużyną 2022 roku.

 

UrsaBogataj NikaKriznar Wisla2022 fotTomaszMarkowski 300x200 - Triumf skoków narciarskich w Słowenii! Urša Bogataj i drużyna mieszana nagrodzone za rok 2022
Urša Bogataj i Niki Križnar (fot. Tomasz Markowski)

Skoki narciarskie zatriumfowały w Słowenii. Urša Bogataj została wybrana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Sportowych Słowenii najlepszą sportsmenką roku 2022. Za dwa złote medale zdobyte podczas igrzysk w Pekinie otrzymała 231 głosów. Drugie miejsce z liczbą 219 głosów zajęła Janja Garnbret, która odnosi liczne sukcesy we wspinaczce sportowej. Trzecie miejsce przypadło drugiej przedstawicielce skoków i medalistce ostatnich igrzysk, Nice Križnar, która zdobyła 85 głosów. „Urša Bogataj była najlepszą zawodniczką skoków narciarskich kobiet na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Zrobiła coś, czego nigdy wcześniej nie dokonała w Pucharze Świata – wygrała konkurs indywidualny. Ale na największej imprezie była po prostu nie do pokonania. Druga po pierwszej serii, wywalczyła złoty medal dzięki genialnemu drugiemu skokowi. Dołożyła jeszcze jeden świetny występ w zawodach drużyn mieszanych i wróciła z Pekinu z dwoma złotymi medalami. Z ogromną dawką pewności siebie wygrała jeszcze trzy konkursy indywidualne Pucharu Świata przed końcem sezonu i zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Ale Igrzyska Olimpijskie pozostają najważniejszym wydarzeniem jej sezonu, prezentem za ciężką pracę podczas powrotu po kontuzji i hołdem dla siły psychicznej, którą pokazała w zawodach.” – czytamy w uzasadnieniu dla zwycięstwa Bogataj w plebiscycie. W przypadku Niki Križnar wyjaśnienie brzmi tak: „Statystyki z ubiegłego sezonu są dla Niki Križnar znakomite: dwa medale na Igrzyskach Olimpijskich, 11 miejsc na podium w Pucharze Świata, w tym dwukrotnie w rywalizacji drużynowej, oraz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przyczyniła się do zdobycia największej ilości punktów przez słoweńską kadrę kobiet i zwycięstwa w Puchar Narodów. Zdobyła także brąz w zawodach indywidualnych na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, wywalczyła tam też złoto w zawodach drużyn mieszanych oraz odniosła trzy zwycięstwa indywidualne i jedno drużynowe w Pucharze Świata. A wszystko to robiła ze swoim charakterystycznym, zaraźliwym uśmiechem na twarzy.

W kategorii Drużyna Roku 2022 także sukces odniosły słoweńskie skoki narciarskie. Tym tytułem uhonorowana została drużyna mieszana w składzie Urša Bogataj, Nika Križnar, Peter Prevc i Timi Zajc, która zdobyła złoty medal w mikście na tegorocznych igrzyskach. Od dziennikarzy otrzymała 61 głosów. „W konkursie drużyn mieszanych w skokach narciarskich w Pekinie można było obawiać się tylko jednego – że jeden ze Słoweńców zostanie zdyskwalifikowany za posiadanie niewłaściwego sprzętu. Była to jedyna szansa, by Słoweńcy nie wygrali tej rywalizacji przekonująco. Patrzyliśmy więc raczej w kierunku strefy kontroli sprzętu, niż na skocznię. Wiele drużyn zostało ukaranych, ale nie Słowenia. Ze swojego zadania wywiązała się doskonale. Ostatecznie pokonała ona swoich najbliższych konkurentów o ponad 110 punktów. Urša Bogataj pewna siebie jak w konkursie indywidualnym, Nika Križnar również w świetnej formie, Timi Zajc jako nutka młodości po stronie męskiej i Peter Prevc, najbardziej doświadczony przedstawiciel, prawdziwy kapitan drużyny. Idealna mieszanka na kolejny słoweński sukces w skokach narciarskich ostatniej zimy i na wielki triumf.” – tak brzmi uzasadnienie ze strony Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych Słowenii.

 

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si

Dodaj komentarz