You are currently viewing Ramsau zorganizuje Mistrzostwa Świata? Działacze mówią o 2029, 2031 lub… 2033 roku
Skocznia w Ramsau (fot. ramsausport.com)

Ramsau zorganizuje Mistrzostwa Świata? Działacze mówią o 2029, 2031 lub… 2033 roku

Ramsau wyraziło chęć organizacji mistrzostw świata w 2029, 2031 lub… 2033 roku. Kandydaturę austriackiego miasta poparła  już rodzima federacja. – To byłby ważny bodziec dla naszego sportu – stwierdził Christian Scherer, sekretarz generalny Austriackiego Związku Narciarskiego.

 

Ramsau fot.ramsausportCOM2 300x200 - Ramsau zorganizuje Mistrzostwa Świata? Działacze mówią o 2029, 2031 lub… 2033 roku
Skocznie w Ramsau (fot. ramsausport.com)

Do Austrii w ciągu kilku najbliższych lat zawita parę ważnych imprez. Kulm zorganizuje Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich w 2024 roku, w 2025 do Saalbach o medale będą się bić alpejczycy, z kolei w 2027 roku w Montafon odbędzie się światowym czempionat w snowboardzie i w narciarstwie dowolnym. Austriacy zorganizują także Mistrzostwa Świata w biathlonie, które odbędą się w 2028 lub 2029 roku.

Jak się okazuje, tamtejsi działacze chcą także ugościć najlepszych narciarzy klasycznych podczas czempionatu w 2029, 2031 lub… 2033 roku. Mistrzostwa Świata odbywałyby się w Ramsau (rywalizacja na skoczni normalnej) oraz w Bischofschofen (rywalizacja na skoczni dużej). Pomysł działaczy ze Styrii poparł już Austriacki Związek Narciarski. – Ramsau to piękne miejsce ze świetną infrastrukturą, dobrze wpasowałoby się do ogólnej koncepcji. Byłoby miło, gdybyśmy mogli organizowanie tych wszystkich czempionatów zakończyć mistrzostwami świata w narciarstwie klasycznym. To byłby ważny bodziec dla naszego sportu. W ogóle nie blokujemy projektów i pomysłów organizacji Mistrzostw Świata – stwierdził Christian Scherer, sekretarz generalny Austriackiego Związku Narciarskiego.

Stoch Kubacki Kraft Seefeld2019podium fot.Julia .Piatkowska 300x200 - Ramsau zorganizuje Mistrzostwa Świata? Działacze mówią o 2029, 2031 lub… 2033 roku
Medaliści MŚ Seefeld 2019 (od lewej: K.Stoch, D.Kubacki, S.Kraft), fot. Julia Piątkowska

Sekretarz generalny Austriackiego Związku Narciarskiego podkreśla, że najmniej prawdopodobnym terminem z trzech podanych przez działaczy z Ramsau jest rok 2029. Scherer najbardziej liczy na przyznanie czempionatu austriackiej miejscowości na rok 2031 lub 2033. Austriacki Związek zapowiada, że wniosek o organizację zostanie złożony jeszcze przed rozpoczęciem następnego sezonu letniego.

Następne mistrzostwa świata odbędą się w Planicy. Słoweńcy będą gościć czempionat już w lutym przyszłego roku. W 2025 roku o medale zawodnicy powalczą na przebudowanej Grånasen w Trondheim, a w 2027 roku po 12 latach mistrzostwa powrócą do szwedzkiego Falun. Dodajmy, że na razie żadne inne miasto (poza ewentualną kandydaturą Ramsau) nie zgłosiło chęci do organizacji Mistrzostw Świata w 2029 roku.

Przypomnijmy, że Austriacy byli gospodarzami mistrzowskiego czempionatu całkiem niedawno. W 2019 roku walka o medale przeniosła się do Seefeld, a zmagania na dużej skoczni rozegrano wówczas w Innsbrucku. Tytuły mistrzów świata wywalczyli wtedy: na dużym obiekcie Markus Eisenbichler, na normalnym obiekcie Dawid Kubacki obiekcie oraz drużynowo niemieccy skoczkowie. W konkursie kobiet bezkonkurencyjna była Maren Lundby, a w konkursie drużynowym triumfowały Niemki. Tytuł mistrzów świata w zawodach mikstów także wywalczyli Niemcy. 

Z kolei do Ramsau rywalizacja ta zagościła w 1999 roku. Złoty medal na normalny obiekcie wywalczył wtedy Kazuyoshi Funaki, na dużej skoczni (w Bischofschofen) wygrał Martin Schmitt, a w konkursie drużynowym triumfowali reprezentanci Niemiec. 

 

Weronika Brodowska,
źródło: nachrichten.at / kleinezeitung.at

 

Dodaj komentarz