You are currently viewing Mistrzostwa Słowenii z transmisją na żywo. Słowenki szykują się do Turnieju Sylwestrowego
Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Słowenii z transmisją na żywo. Słowenki szykują się do Turnieju Sylwestrowego

21 grudnia na dużej skoczni w Planicy rozegrane zostaną Mistrzostwa Słowenii. W programie zawodów znajdziemy rywalizacje indywidualne panów oraz pań, a także konkurs drużynowy. Dla podopiecznych Zorana Zupančiča krajowy czempionat to ważny przystanek podczas przygotowań do Turnieju Sylwestrowego i domowych konkursów w Ljubnie.

 

An e Lani ek   WC Engelberg 2022 1 300x200 - Mistrzostwa Słowenii z transmisją na żywo. Słowenki szykują się do Turnieju Sylwestrowego
Anze Lanisek (fot. Joanna Malinowska/Sport w obiektywie)

Bloudkova Velikanka w Planicy będzie gospodarzem Mistrzostw Słowenii, które zostaną rozegrane w najbliższą środę (21 grudnia). Na obiekcie dużym (HS-138) odbędą się rywalizacje indywidualne panów i pań, a także konkurs drużynowy. Na 16:30 zaplanowane są kwalifikacje lub seria próbna. Format zależy od tego, jaka liczba sportowców zgłosi się na start krajowego czempionatu. O 17:30 skoczkowie i skoczkinie podejdą do pierwszej serii konkursowej. Rywalizacja drużyn rozpocznie się o 19:30. Wydarzenie będzie można śledzić od 17:30 dzięki transmisji na żywo na profilu Słoweńskiego Związku Narciarskiego na Instagramie. Tytułu zimowego mistrza kraju będą bronić Urša Bogataj i Timi Zajc. W tym roku letni czempionat padł łupem Emy Klinec i Anže Laniška, który w obecnym sezonie zimowym jest w wybornej formie i będzie głównym faworytem zawodów. W ostatnich weekendach Pucharu Świata wymieniał się zwycięstwami z także świetnie dysponowanym Dawidem Kubackim. Wśród pań trudno wskazać jednoznaczną faworytkę. Słowenki od początku sezonu prezentują się bez błysku znanego nam z poprzedniej zimy. W Titisee-Neustadt Urša Bogataj wreszcie stanęła na podium Pucharu Świata, natomiast Nika Križnar i Ema Klinec w drugiej serii konkursu indywidualnego pokazały nam skoki na miarę tych z sezonu olimpijskiego, zatem wszystko wskazuje na to, że kwestia tytułu rozegra się między tą trójką. 

ZoranZupancic UrsaBogataj fotJuliaPiatkowska 300x200 - Mistrzostwa Słowenii z transmisją na żywo. Słowenki szykują się do Turnieju Sylwestrowego
Zoran Zupančič i Urša Bogataj (fot. Julia Piątkowska)

Mistrzostwa Słowenii w Planicy to jeden z przystanków na drodze przygotowań podopiecznych Zorana Zupančiča do Turnieju Sylwestrowego. Słowenki trenują na tamtejszych obiektach od zeszłego tygodnia i zamierzają kontynuować przygotowania w tym samym miejscu przynajmniej do czasu rozegrania krajowego czempionatu. – Inne skocznie narciarskie nie są dostępne, a część treningów przerwała nam też pogoda. Sytuacja jest, jaka jest. Mamy nadzieję, że szczególnie w Ljubnie, gdzie co roku mobilizuje nas atmosfera i jest to miejsce, do którego wszyscy lubią przyjeżdżać, kibice poniosą nas swoim dopingiem. W najbliższych dniach czekają nas dalsze przygotowania w Planicy, w tym udział w mistrzostwach kraju. Mamy wielką nadzieję, że w sobotę w Ljubnie uda się przeprowadzić trening w miarę możliwości, bo już w poniedziałek ruszamy do Villach. Urša Bogataj, Nika Križnar, Ema Klinec i Nika Prevc mają zagwarantowane miejsce na turniej, reszta składu wyklaruje się podczas Mistrzostw Słowenii – powiedział Zoran Zupančič podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Natomiast trener kadry młodzieżowej Słowenek, Sten Baloh, odsłonił już część kart na konkursy w Ljubnie. – Tym razem szansę otrzyma najmłodsza, Ajda Košnjek, która dopiero co dołączyła do naszych struktur, ale jej wyniki są już bardzo dobre. Tinkara Komar jest młodszą siostrą Katry i w ostatni weekend bardzo mnie zaskoczyła w Seefeld, dlatego bez problemu wywalczyła sobie miejsce w kwocie krajowej. Nika Vetrih w zeszłym roku była bardzo blisko zdobycia punktów i mam szczerą nadzieję, że tym razem będzie podobnie. Nika Krašovic swoje miejsce w drużynie wywalczyła w sobotę w Seefeld – wymienia szkoleniowiec juniorek.

Skoczkinie rozpoczną Turniej Sylwestrowy od treningu i kwalifikacji we wtorek 27 grudnia w austriackim Villach. Dzień później rozegrany zostanie pierwszy z dwóch konkursów na Alpenarenie. Słowenki 31 grudnia i 1 stycznia będą rywalizowały na swojej ziemi we wspomnianym już Ljubnie. Rok tremu rywalizację końcoworoczną wygrała Nika Križnar, natomiast w pierwszy dzień nowego roku drugie miejsce zajęła Urša Bogataj. Jednakże Złota Sowa za triumf w całym turnieju trafiła w ręce Marity Kramer, która w konkursach zajmowała drugie i trzecie miejsce. – Wróciłam do treningów, byłam dzisiaj na siłowni, czułam się naprawdę dobrze. Myślami jestem już w Ljubnie, ale nie mogę się doczekać aż wszystko się zacznie w Villach – powiedziała Nika Križnar. – Nigdy nie schodzę na drugi plan celowo, ale trudno mi utrzymać się na szczycie. Pracuję, by na nim znowu być. Jednym z naszych najważniejszych celów w tym roku jest Turniej Sylwestrowy. W zeszłym roku były to jedne z najlepszych zmagań w moim życiu, czułam się wtedy naprawdę dobrze – wyjaśniała podczas konferencji prasowej Ema Klinec.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SloSki Nordic team (@sloskinordicteam)

 

Karol Cześnik
Źródło: Sloski.si

Dodaj komentarz