You are currently viewing Niemieckie Oberwiesenthal zorganizuje dodatkowe konkursy Pucharu Kontynentalnego
Oberwiesenthal - Fichtelbergschanze (fot. Łukasz Szymura)

Niemieckie Oberwiesenthal zorganizuje dodatkowe konkursy Pucharu Kontynentalnego

Do dzisiaj zimowy Puchar Kontynentalny w sezonie 2022/2023 miał się składać z 24 konkursów indywidualnych. Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) po uzyskaniu porozumienia z niemieckimi działaczami, poinformowała jednak, że do terminarza dołączą lutowe zmagania w Oberwiesenthal.

 

Tegoroczna narciarska „druga liga” rozpoczęła się od konkursów w norweskim Vikersund. W dniach 10-11 grudnia, na dużym obiekcie HS-117 (K-105), zwycięstwami i drugimi lokatami zamienili się Sondre Ringen oraz Philipp Raimund. To właśnie Norweg i Niemiec byli po tamtym weekendzie liderami klasyfikacji generalnej cyklu. Sytuacja wyklarowała się w fińskiej Ruce, gdzie także wygrywali przedstawiciele tych dwóch nacji, jednak zabrakło wśród nich Ringena. 17 grudnia na Rukatunturi HS-142 (K-120) triumfował Anders Fannemel, dla którego była to pierwsza wygrana w zawodach rangi FIS od pięciu lat. W drugim dniu rywalizacji po drugie zwycięstwo tej zimy sięgnął Raimund i to właśnie on jest aktualnie samodzielnym liderem „generalki” z dorobkiem 280 punktów. Drugi jest Fannemel (221 pkt), a trzecie miejsce zajmuje jego rodak, Joacim Ødegård Bjøreng (208 pkt).

Po czterech konkursach Pucharu Kontynentalnego, najwyżej sklasyfikowanym polskim skoczkiem jest Jan Habdas. Najmłodszy, 19-letni zawodnik kadry B, ma na swoim koncie 120 punktów i zajmuje siódme miejsce. Dodajmy, że najlepiej spisał się w Vikersund, gdzie w jednym z konkursów wylądował na czwartej pozycji. Ponadto po „drugoligowe” punkty sięgali też: 22. Stefan Hula (48 pkt), 23. Andrzej Stękała (46 pkt), 25. Maciej Kot (38 pkt), 26. Klemens Murańka (36 pkt), 31. Jarosław Krzak (18 pkt) oraz 44. Klemens Joniak (3 pkt).

Po świętach Bożego Narodzenia, ale przed Nowym Rokiem, skoczków czekają kolejne konkursy tej rangi. W dniach 27-28 grudnia skoczkowie zmierzą się na Gross-Titlis-Schanze HS-140 (K-125) w szwajcarskim Engelbergu. W styczniu 2023 roku odbędą się z kolei konkursy w słoweńskim Kranju, japońskim Sapporo, a także austriackim Bischofshofen. W dniach 11-12 lutego zmagania zawitają na normalną Fichtelbergschanze HS-105 (K-95) do wspomnianego Oberwiesenthal. Dzisiaj o dodaniu tej destynacji poinformowała Międzynarodowa Federacja Narciarska. W tym samym miesiącu okazja do zdobycia punktów nadejdzie jeszcze w norweskiej Renie i niemieckim Brotterode. W ostatnim, marcowym periodzie sezonu rywalizacja przeniesie się do amerykańskiego Iron Mountain, polskiego Zakopanego oraz fińskiego Lahti, gdzie cykl Pucharu Kontynentalnego się zakończy.

Pełny terminarz PK 2022/2023 oraz klasyfikacja generalna cyklu >>>

Przypomnijmy, że pierwsze zawody PK w Oberwiesenthal odbyły się 11 grudnia 1993 roku. Wówczas najlepszy okazał się Andreas Beck (Austria). Później konkursy tej rangi odbyły się na Fichtelbergschanze jeszcze tylko w dniach 20-21 grudnia 1997 roku, kiedy najlepsi byli Frank Reichel (Niemcy) oraz Michael Kury (Austria). Aktualny rekordzistą przebudowanego w latach 2018-2019 obiektu jest kombinator norweski Harald Johnas Riiber, który także podczas „drugoligowych” zawodów w dwuboju klasycznym w 2020 roku poszybował tam 110,5 metra.

 

Bartosz Leja,
źródło: FIS / informacja własna

 

Dodaj komentarz