You are currently viewing Dwie Polki wystartują w Turnieju Sylwestrowym. Paulina Cieślar zadebiutuje w Pucharze Świata
Paulina Cieślar (fot. Ewa Skrzypiec)

Dwie Polki wystartują w Turnieju Sylwestrowym. Paulina Cieślar zadebiutuje w Pucharze Świata

Podczas gdy panowie będą rywalizować w Turnieju Czterech Skoczni, panie zmierzą się w drugiej edycji Turnieju Sylwestrowego, który będzie rozgrywany w austriackim Villach oraz słoweńskim Ljubnie. W pucharowej stawce pojawią się wtedy dwie reprezentantki Polski, wśród których będzie debiutująca w zawodach tej rangi Paulina Cieślar.

 

Od początku sezonu w zawodach Pucharu Świata nasz kraj reprezentowały Nicole Konderla oraz Kinga Rajda. Podczas listopadowej inauguracji w Wiśle tej dwójce towarzyszyła jeszcze jedna debiutantka, Sara Tajner. Od tego czasu po pucharowe punkty, tylko raz, sięgnęła jedynie Konderla. 20-letnie zawodniczka z Wisły w norweskim Lillehammer zajęła 27. miejsce i z dorobkiem czterech punktów zajmuje w klasyfikacji generalnej cyklu 37. miejsce.

Niestety poza tą iskierką nadziei na lepsze występy, nasze skoczkinie wciąż poszukują formy. Okazją do sprawdzianu przed Turniejem Sylwestrowym mogły być przedświąteczne Mistrzostwa Polski w Wiśle, jednak ze względu na zgłoszenie zaledwie czterech zawodniczek, Polski Związek Narciarski zdecydował się odwołać żeńskie zmagania.

Na podstawie treningów, szkoleniowiec kadry narodowej Szczepan Kupczak zdecydował, że w nadchodzących konkursach Pucharu Świata w austriackim Villach i słoweńskim Ljubnie wystartują Nicole Konderla oraz Paulina Cieślar. Dla pierwszej z nich będzie to kontynuacja startów w zawodach najwyższej rangi i szansa na kolejne przełamanie, krok do przodu i wywalczenie kolejnych pucharowych punktów. Dla drugiej będzie to z kolei absolutny debiut w najważniejszych zawodach FIS. 20-latka w tym miesiącu zadebiutowała w „drugoligowym” Pucharze Kontynentalnym i od razu w norweskim Vikersund zameldowała się na dziewiątym miejscu. Później była dwunasta, a w Notodden również plasowała się w drugiej dziesiątce stawki. Te wyniki, a także postawa skoczkini z Beskidów zdecydowała o jej powołaniu na Turniej Sylwestrowy.

Dla skoczkiń będzie to druga edycja sylwestrowo-noworocznego tournée. Przed rokiem panie rywalizowały jedynie w Ljubnie, a triumfatorką cyklu okazała się Austriaczka Marita Kramer, która zgarnęła statuetkę Złotej Sowy. Jedyną sklasyfikowaną wówczas Polką była Nicole Konderla, która zajęła finalnie 52. miejsce. Przypomnijmy, że konkursy indywidualne zaplanowane na 28 i 29 grudnia oraz 31 grudnia i 1 stycznia zostaną rozegrane systemem KO, znanym z męskiego Turnieju Czterech Skoczni.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz