You are currently viewing PK Engelberg: Sześciu Polaków powalczy w „drugiej lidze”. Zawody tuż po świętach
Andrzej Stękała (fot. Julia Piątkowska)

PK Engelberg: Sześciu Polaków powalczy w „drugiej lidze”. Zawody tuż po świętach

Zaledwie kilka dni świątecznego wytchnienia mieli skoczkowie rywalizujący w Pucharze Kontynentalnym. Kolejne zawody narciarskiej „drugiej ligi” odbędą się już w dniach 27-28 grudnia w szwajcarskim Engelbergu. Na Gross-Titlis-Schanze (HS-140) w międzynarodowej stawce pojawią się oczywiście także Polacy. O sile naszej reprezentacji powinni stanowić przede wszystkim skoczkowie kadry B.

 

To właśnie w Engelbergu odbyły się ostatnie zawody Pucharu Świata przed świętami Bożego Narodzenia. Wówczas najlepsi okazali się Słoweniec Anže Lanišek oraz polski lider cyklu, Dawid Kubacki. Tuż po świętach kraj Helwetów ponownie ugości międzynarodowe zmagania, jednak tym razem będą to zawody Pucharu Kontynentalnego. W nich zabraknie aktualnej światowej czołówki, jednak będzie z pewnością wielu skoczków, którzy do tej czołówki dążą i aspirują.

Aktualna klasyfikacja generalna PK 2022/2023 >>>

Trener Maciej Maciusiak, w porozumieniu ze szkoleniowcem kadry młodzieżowej Danielem Kwiatkowskim oraz trenerami grup bazowych (Krzysztofem Biegunem i Wojciechem Toporem), zdecydował o sześcioosobowym składzie na PK w Engelbergu. Wezmą w nim udział trzej skoczkowie kadry B, w tym punktujący już w „drugiej lidze” Andrzej Stękała i Maciej Kot oraz Aleksander Zniszczoł, który od początku sezonu startował w Pucharze Świata, jednak w ośmiu konkursach zapunktował tylko raz (zajmując 29. miejsce w Titisee-Neustadt). Ponadto na starcie w Szwajcarii pojawią się dwaj skoczkowie grup bazowych – przedstawiciel tatrzańskiej ekipy Klemens Murańka i reprezentant grupy beskidzkiej Jarosław Krzak. Skład uzupełni junior Klemens Joniak.

Spośród wymienionych warto zwrócić uwagę na Krzaka, który w przedświątecznych Mistrzostwach Polski spisał się bardzo dobrze zamykając czołową szóstkę stawki. Ponadto w czołowej dziesiątce zameldowali się Murańka, Kot i Zniszczoł, Joniak był szesnasty, a Stękała siedemnasty. Warto zwrócić uwagę, że nominacji na te zawody, a także na Turniej Czterech Skoczni nie otrzymał skoczek kadry A Jakub Wolny, który zagubionej formy będzie poszukiwał podczas treningów. Tym razem trenerzy nie postanowili jeszcze dać szansy najmocniejszemu z polskich młodzieżowców, którym podczas krajowego czempionatu okazał się Wiktor Szozda (9. miejsce).

Przypomnijmy, że w zeszłorocznych konkursach Pucharu Kontynentalnego w Engelbergu rządzili Norwegowie. W poszczególnych dniach rywalizacji najlepsi okazali się Benjamin Østvold oraz Sondre Ringen. Najmocniejszym z Biało-Czerwonych dwukrotnie był zaś Stefan Hula, który plasował się na szesnastej i trzynastej pozycji. Ponadto w finałowej trzydzietsce mieścili się: Aleksander Zniszczoł (24. i 19. miejsce), Maciej Kot (25. i 20. miejsce), Kacper Juroszek (28. miejsce) oraz Jan Habdas (21. miejsce).

 

Skład reprezentacji Polski na PK w Engelbergu:

 • Andrzej Stękała (23. miejsce w PK 2022/2023),
 • Maciej Kot (25. miejsce w PK 2022/2023),
 • Klemens Murańka (26. miejsce w PK 2022/2023),
 • Jarosław Krzak (31. miejsce w PK 2022/2023),
 • Klemens Joniak (44. miejsce w PK 2022/2023),
 • Aleksander Zniszczoł.

 

Program PK w Engelbergu:

 • 27 grudnia 2022 r. (wtorek):
  • 13:30 – oficjalny trening,
  • 14:30 – seria próbna,
  • 15:45 – konkurs indywidualny.
 • 28 grudnia 2022 r. (środa):
  • 10:00 – seria próbna,
  • 11:00 – konkurs indywidualny.

 

Bartosz Leja,
źródło: PZN / informacja własna

 

Dodaj komentarz