You are currently viewing PK Planica: Fredrik Villumstad wygrywa niedzielny konkurs, Aleksander Zniszczoł ósmy
Fredrik Villumstad (fot. Julia Piątkowska)

Fredrik Villumstad zwyciężył w niedzielnym konkursie Pucharu Kontynentalnego na Bloudkovej Velikance (K-125 / HS-138) w Planicy. Podium uzupełnili jego rodacy – Benjamin Østvold i Joacim Ødegård Bjøreng. Najwyżej z Biało-Czerwonych został sklasyfikowany Aleksander Zniszczoł, który zajął ósme miejsce.

Benjamin Oestvold PKZakopane2021 fotJuliaPiatkowska2 300x200 - PK Planica: Fredrik Villumstad wygrywa niedzielny konkurs, Aleksander Zniszczoł ósmy
Benjamin Østvold (fot. Julia Piątkowska)

Po pierwszej serii liderem był Benjamin Østvold, który skokiem na 135 metrów zapewnił sobie prowadzenie. Drugi był Fredrik Villumstad (135,0 m), a trzecie miejsce zajmował Joacim Ødegård Bjøreng (130,5 m). To właśnie drugi skok Villumstada zadecydował o jego triumfie w dzisiejszych zmaganiach. 23-letni Norweg poszybował aż 141 metrów i gromadząc 285 punktów wywalczył drugie zwycięstwo i jednocześnie szóste podium w zimowych zawodach narciarskiej „drugiej ligi”. Østvold w porównaniu do swojego kolegi w drugiej serii ocenianej skoczył o wiele krócej (128,5 metra), co skończyło się dla niego na drugiej lokacie. W przypadku 21-letniego reprezentanta kraju Wikingów było to ósme podium w cyklu PK. Awans z trzeciej na drugą pozycję zanotował z kolei Bjøreng, który doleciał do 137. metra.

Czwarte miejsce w konkursie zajął Austriak Markus Müller, który po skokach na 127 oraz 142 metry przesunął się z 26. na czwartą lokatę. Najlepszą szóstkę uzupełnili Słoweniec Rok Masle (127,0 / 136,0 m) oraz kolejny z Norwegów, Sondre Ringen (130,5 / 130,0 m).

Ósme miejsce zajął najmocniejszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł, który lądował dalej od kilku wyżej sklasyfikowanych rywali (137,0 / 138,0 m), jednak na jego pozycję duży wpływ miały bardziej korzystne warunki wietrzne i odjęte z tego tytułu punkty. Dziewiąty był z kolei Jakub Wolny (135,0 / 132,0 m), który po pierwszej serii był najlepszym z polskich zawodników (5. miejsce). W finałowej trzydziestce konkursu znalazła się jeszcze dwójka naszych reprezentantów: 14. Maciej Kot (133,0 / 131,0 m) oraz 18. Andrzej Stękała (132,0 / 129,0 m). Tuż za finałową trzydziestką znalazł się Klemens Murańka (125,0 m / 31. miejsce). Ponadto po pucharowe punkty nie zdołał sięgnąć Kacper Juroszek, który został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Niedzielne zawody na Bloudkovej Velikance nie wpłynęły na pozycję Benjamina Østvolda w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego. Norweg nadal prowadzi dzięki zgromadzonym 454 punktom. Na drugie miejsce wskoczył natomiast Joacim Ødegård Bjøreng, zdobywając dziś 80 punktów (łącznie 404 pkt) i wyprzedzając kolejnego kolegę z norweskiej drużyny, Sondre Ringena (368 pkt). Najwyżej sklasyfikowanym reprezentantem Polski jest Aleksander Zniszczoł, który zajmuje 16. miejsce z 123 punktami na koncie. Kolejne zmagania w Pucharze Kontynentalnym odbędą się w dniach 14-15 stycznia na dużej Okurayamie (K-123 / HS-137) w japońskim Sapporo.